Život v IT realitě

30. května 2012, 17:21 - Ondřej Hergesell
30. května 2012, 17:21

V rámci regionu jsme pro skupinu CVCI velmi významná pobočka, říká generální ředitel Ness Czech Mirko Kalous

Softwarová společnost Ness Technologies má od konce roku 2011 nového majitele. Balík všech akcií, obchodovaných mimo jiné na trhu Nasdaq, koupil investiční fond CVCI (Citi Venture Capital International). Akvizice se dotkla i české pobočky Nessu, která loni dosáhla nejlepšího finančního výsledku v historii. O budoucnosti s novým majitelem i vývoji českého IT trhu hovořil týdeník Euro s Mirko Kalousem, generálním ředitelem Ness Czech. „Do skupiny CVCI patříme od 1. listopadu, zatím se blíže seznamujeme a samozřejmě vedeme diskuse o byznysu i rozpočtu české pobočky. Manažeři fondu se o nás poměrně hodně zajímají, jakým způsobem fungujeme a kam Ness směřujeme. V rámci regionu jsme pro skupinu velmi významná pobočka,“ říká Kalous.

Došlo s novým majitelem Nessu k nějakým zásadním změnám obchodního charakteru? Jejich manažeři nám průběžně sdělují své představy o další budoucnosti Nessu, jaké budou priority jejich působení. Ty se z pohledu vlastníka samozřejmě mění. Je rozdíl, jestli je firma na burze, neboť tam se sledují částečně jiné parametry, než když do firmy vstoupí investor a plánuje ji během let zhodnotit a zřejmě opět prodat. V takovém případě je kladen důraz zejména na růst hodnoty firmy. A s tím souvisí i tlak na náš obchodní růst, který je vyšší než v minulosti.

V čem je největší změna oproti minulosti? V minulosti byl nejvyšší tlak na profitabilitu, teď je to na růst tržeb a celkového byznysu.

Česká pobočka Nessu loni zvýšila tržby o čtyři procenta na bezmála jeden a půl miliardy korun. Jaký byl rok 2011 obchodně? Nejlepší v historii českého Nessu, protože jsme dosáhli nejvyššího obratu, nejvyššího zisku a v podstatě se nám dařilo i v nových teritoriích. Dařilo se nám především v sektoru telekomunikací, ale také jsme se slušně připravili na budoucnost, když zhruba dvanáct procent loňského byznysu bylo z nových řešení, a předpokládáme, že letos to bude až kolem 30 procent byznysu.

Jedná se o novou klientelu, nebo zcela nový segment IT služeb? Jde o kombinaci obojího. Jednak jsme poměrně úspěšní v zahraničí, velké projekty máme například v Makedonii, a zároveň obsazujeme úplně nové segmenty, kde jsme dosud nebyli přítomni. Jsou to například projekty týkající se chytrých sítí, tzv. smart grids.

Také na vašem byznysu – stejně jako na celém IT sektoru – se naopak negativně projevily úspory ve státní správě. Jaký máte výhled v tomto segmentu? Státní sféra dnes tvoří zhruba 20 procent našeho byznysu, dříve to byla přibližně čtvrtina. Domnívám se navíc, že úsporná opatření ve státní sféře budou pokračovat, čili ani nečekám, že by se trend nějak změnil.

A obecně? Jaký bude podle vás rok 2012 v českém ICT byznysu? Řekl bych, že v Nessu jsme realisti. Trh ICT se bude chovat podobně, jak ve svých prognózách odhadují analytici, kteří očekávají takzvanou černou nulu, tedy jakousi stagnaci trhu. Čili my nečekáme, že by se trh nějak výrazně zvětšoval nebo že by se naskytlo více obchodních příležitostí. O co se snažíme, je zlepšit náš poměr na trhu v porovnání s ostatními konkurenty.

Projevuje se v ekonomicky těžkých dobách na lokálním trhu nějaký nový faktor? Výrazně roste tlak na efektivitu ze strany zákazníků. Buď ji sami důsledně počítají, nebo požadují od nás, abychom jim očekávanou návratnost investice do ICT dokázali kvantifikovat. Dalším trendem je to, co někteří nazývají postmoderním byznysem, tedy jednoduchost a mobilita. Například více než 60 procent aplikací, které budou užívány v komerční sféře, bude muset být přizpůsobeno pro využití na mobilním zařízení. Zároveň je na trhu možné vnímat faktor takzvané kreativní destrukce, kdy se firmy snaží nahrazovat složité, zastaralé systémy modernějšími, efektivnějšími. Zhruba 70 procent ICT nákladů dnes firmy investují do udržení a provozu současných IT systémů a jen třetina jde na rozvoj.

Před časem se spekulovalo, že Ness má zájem koupit český projekt IZIP. Je zdravotnictví do budoucna zajímavým sektorem? Ness má zájem o budování takzvaného eHealth systému, neboť takové systémy provozujeme v několika zemích a máme v tomto segmentu velmi dobré zkušenosti i reference, naposledy například ze sousedního Slovenska. Takže rozhodně máme o zdravotnictví zájem, i protože máme odbornou znalost a máme co nabídnout.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít