Život s ojetinou na dluh

20. ledna 2003, 00:00 - Přílohu Speciál připravil Petr Doul doul@profit.cz
20. ledna 2003, 00:00

Je výhodnější nakoupit v autobazaru na leasing, nebo na úvěr? Koupě na leasing nebo na úvěr se v posledních letech stala natolik populární, že 55 procent prodaných vozů v autobazarech je pořizováno právě touto formou.

Je výhodnější nakoupit v autobazaru na leasing, nebo na úvěr?

Koupě na leasing nebo na úvěr se v posledních letech stala natolik populární, že 55 procent prodaných vozů v autobazarech je pořizováno právě touto formou.

Vzhledem k ekonomické situaci ve společnosti a přibývajícímu procentu nezaměstnanosti se dá v příštích letech čekat další nárůst prodejů formou leasingu nebo úvěru. Navíc žijeme v 21. století a moderní trend nám velí žít na dluh.

Je výhodnější leasing, nebo úvěr?

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Leasing i úvěr mají každý své přednosti, záleží tedy na okolnostech, pro kterou variantu se rozhodnete. Těmi okolnostmi mohou být například potřeby odečíst si náklady na nákup vozidla v jednom roce (úvěr) nebo náklady rovnoměrně rozložit na několik let (leasing). Pravidlo dvakrát měř a jednou řež platí u výběru finanční služby dvojnásob. Nenuťte finančnímu ústavu peníze, pokud to není nezbytně nutné!

Vlastnictví motorového vozidla

První a nejdůležitější rozdíl mezi leasingem a nákupem na úvěr spočívá ve vlastnických vztazích. Zatímco v případě nákupu vozu na úvěr se stáváte jeho majitelem okamžitě, leasingová smlouva má spíše charakter smlouvy nájemní. Při nákupu vozu na leasing se stáváte jeho skutečným majitelem až po zaplacení poslední splátky. Do té doby máte vůz pouze v nájmu, což s sebou přináší různá úskalí. Nejenže ho nesmíte prodat, nelze na něm provádět ani žádné úpravy. Cokoli chcete s vozem provést (včetně úpravy pojištění), musíte konzultovat s leasingovou společností.

Získejte něco zpátky na daních

Patříte-li mezi podnikatele, můžete v obou případech dostat něco nazpět. Myšleno formou snížení daňového základu. U nákupu na leasing je možné zahrnovat do daňově uznatelných nákladů leasingové splátky. V případě nákupu na úvěr je pro změnu možné auto odpisovat. Zpravidla by měl nákup prostřednictvím úvěru vyjít o něco levněji. Vnitřní úroková míra, podle které počítají leasingové společnosti své splátky, bývá o něco vyšší než úrok u banky. Ovšem tady pozor. Leasingové společnosti většinou nechtějí poskytovat informace o míře úročení, a pokud se vám podaří tuto skutečnost zjistit, bude velice komplikované porovnat výhodnost jednotlivých produktů. K takovému porovnání totiž potřebujete hluboké ekonomické znalosti. Pokud nepatříte k živnostníkům, leasing i úvěr pro vás budou vždy dražší. Snižovat daňový základ o leasingové splátky nebo o odpisy ale můžete i v případě, že máte příjmy např. z autorských honorářů a přitom nemáte živnostenský list.

Náklady spojené s vyřízením

Řekli jsme si, že leasing vyjde obvykle ve srovnání s nákupem na úvěr o něco dráž. Je ale důležité si uvědomit, že náklady spojené se sepsáním smlouvy, vyřízením všech formalit a pobíhání po nejrůznějších institucích jsou zase u leasingu výrazně nižší. Mnoho prodejců zajišťuje prodej na leasing do jedné hodiny. Při úvěrovém financování musíte nejdříve žádat o úvěr. Dříve než však vyrazíte do své banky, nezapomeňte na to, že za posouzení žádosti o úvěr se platí a přitom není vůbec jisté, jestli ho dostanete.

Na leasing musíte mít peníze

V případě nákupu na leasing musíte mít něco našetřeno. Většina leasingových společností totiž vyžaduje akontaci, která představuje jakousi první navýšenou splátku. Ta se pohybuje od 10 do 70 procent hodnoty vozu. Není ovšem problém najít leasingovou společnost, která nabízí svou službu s nulovou akontací. Při úvěrovém financování banka žádnou akontaci nepotřebuje. Můžete si tedy koupit vůz, aniž byste měli na účtu jakékoliv peníze. Banka ovšem nepůjčí každému a zde platí jeden z paradoxních Murphyho zákonů: „Při podání žádosti o úvěr musíte nejprve dokázat, že žádný úvěr vlastně nepotřebujete.“

Další nebezpečí

V předchozích řádcích jsme si řekli, že leasingová smlouva je spíše smlouva nájemní, která končí prodejem vozidla nájemci. S tím souvisí i další nebezpečí, a to krach, chcete-li, bankrot leasingové společnosti. Pokud totiž zakoupíte auto na leasing a leasingová společnost je bez peněz, v rámci konkurzní podstaty vám může být vůz odebrán. Je totiž majetkem leasingové společnosti a jeho prodejem může správce konkurzní podstaty uspokojit některé věřitele. V případě finančních problémů banky, která vám půjčila (úvěr), vám nic podobného nehrozí, vozidlo je totiž od počátku vaše. Poslední rada tedy zní: Pro uzavření leasingové smlouvy si vybírejte pouze renomované a stabilní finanční ústavy, nízký úrok u neznámého ústavu může leccos znamenat. Nemusíme chodit daleko, vzpomeňte na kampeličky.

Zdroje: Ekonomia, C & C Leasing, ČP Leasing, Citi Bank, Raiffeisen Bank

Rozdíl mezi úvěrem a leasingem při koupi auta

úvěr leasing

Vlastnictví vozu v okamžiku koupě ANO NE

Odpisování hodnoty vozu ANO NE

Možnost odpočítávání splátek z daňového základu NE ANO

Vysoká náročnost na čas

a administrativu při uzavírání smlouvy ANO NE

Platba akontace (zálohy na splátky) NE ANO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít