Živnostníci mají obavy ze změn zákona o účetnictví

06. října 2003, 00:00 - EVA MARTÍNKOVÁ
06. října 2003, 00:00

ŽIVNOSTNÍCI, JEJICHŽ OBRAT PŘESÁHNE ŠEST MILIONŮ KORUN ROČNĚ, BUDOU MUSET PŘEJÍT NA SYSTÉM PODVOJNÉHO ÚČETNICTVÍ. TI, KTEŘÍ MAJÍ OBRAT NIŽŠÍ, POVEDOU DAŇOVOU EVIDENCI.

Změny zákona o účetnictví, které navrhla Poslanecká sněmovna, velmi pravděpodobně projdou Senátem a dočkají se podpisu prezidenta. Podle zástupců ministerstva financí by změny neměly živnostníkům vadit. Živnostníci upozorňují, že v případě schválení novely pocítí povinný přechod na podvojný systém z daňového hlediska. Ne každý výdaj jim bude snižovat daňový základ a naopak budou danit i peníze, které ještě neobdrželi.

DAŇOVÁ EVIDENCE

Povinný přechod na podvojné účetnictví by se měl dotknout asi čtyř procent drobných podnikatelů. Ti, jejichž obrat nepřevýší šest milionů, povedou místo jednoduchého účetnictví daňovou evidenci. Dosud bylo podvojné účetnictví povinné pouze pro právnické osoby. „Někteří podnikatelé si změny ani nevšimnou, povedou v podstatě to samé, jen se to bude jmenovat jinak,“ tvrdí náměstek ministra financí Ladislav Zelinka a dodává, že živnostníkům odpadne část povinností, například vést některé evidenční knihy. „Deník z jednoduchého účetnictví zůstane v podstatě beze změny. Kdo využívá počítačový program pro jednoduché účetnictví, bude v něm moci nadále vést daňovou evidenci,“ vysvětluje Zelinka.

ZNOVU AMERICKÝ DENÍK

Přechod z jednoduchého účetnictví na podvojné se bude týkat jen těch firem, jejichž roční obrat přesáhne šestimilionovou hranici. Pro ně novela zavádí možnost vést zjednodušené podvojné účetnictví formou takzvaného amerického deníku, který se v tuzemsku používal naposledy za první republiky. Ten se do jisté míry podobá peněžnímu deníku z jednoduchého účetnictví. K sloupcům pro sledování peněžních příjmů a výdajů však navíc přibudou kolonky pro zachycení nákladů a výnosů, majetku, závazků a vlastního kapitálu.

ÚČTOVAT LZE I RUČNĚ

„Z naší analýzy vyplývá, že zavedením zjednodušeného podvojného účetnictví se živnostníkům sníží počet účetních operací. Zatímco v jednoduchém účetnictví se kromě zápisů do účetního deníku musely některé operace zachycovat v knihách analytické evidence, nyní bude stačit pouze jeden záznam,“ říká Zelinka. V americkém deníku budou moci účtovat firmy, pro které nebude platit povinnost ověřovat výsledky auditorem. Lze ho vést i ručně, bez výpočetní techniky. Kdo by si ale chtěl ulehčit účtování pomocí počítače, stačí mu jakýkoliv tabulkový procesor, například Excel. „Speciální software na vedení zjednodušeného podvojného účetnictví se ale jistě na trhu v dohledné době objeví,“ říká Zelinka. Polemizuje také s názorem, že by se díky jednoduchému účetnictví snáze platily daně než v účetnictví podvojném. „Pro odložení daňové zátěže nakupují živnostníci vedoucí jednoduché účetnictví zásoby. Ty se ale musí zaplatit, jinak základ daně nesníží. V podvojném účetnictví stačí, když podnikatel nakoupí na konci roku například služby, které zaplatí až po prvním lednu,“ vysvětluje rozdíl Zelinka.

ÚČETNÍ SERVIS BY NEMĚL PODRAŽIT

Podnikatelé, kterým vedou účetnictví specializované firmy, se obávají, že je přechod z jednoduchého na podvojné účetnictví bude stát více peněz. „K tomuto kroku by účetní firmy neměly přistupovat. Vedení podvojného účetnictví není ani pracnější, ani nákladnější, než je evidence v jednoduchém účetnictví,“ říká Zelinka. „Zjednodušené podvojné účetnictví nebude pro podnikatele představovat zátěž,“ domnívá se účetní Jana Klimešová, která se specializuje na servis především pro drobné podnikatele a ceny zvyšovat nemíní. Pro živnostníky, kteří si vedou účetnictví sami, připravuje Svaz účetních různá školení, kde se budou moci seznámit se změnami účtování.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít