Živnostníci jsou kvůli vyšším odvodům rozezleni

30. června 2003, 00:00 - Eva Martínková
30. června 2003, 00:00

Zavedení minimální daně pro živnostníky přinese státu zhruba dvě miliardy korun ročně. Mělo by se dotknout asi 330 tisíc podnikatelů, kteří dnes neplatí žádnou daň z příjmu.Minimální daň ve výši 6600 korun ročně by živnostníci měli poprvé platit v roce 2005 za rok 2004.

Zavedení minimální daně pro živnostníky přinese státu zhruba dvě miliardy korun ročně. Mělo by se dotknout asi 330 tisíc podnikatelů, kteří dnes neplatí žádnou daň z příjmu.

Minimální daň ve výši 6600 korun ročně by živnostníci měli poprvé platit v roce 2005 za rok 2004. Živnostníci by také měli státu odvádět více na zdravotním a sociálním pojistném. U osob samostatně výdělečně činných má být postupně zvýšen minimální vyměřovací základ z dnešních 35 procent příjmů na 40 procent v roce 2004, 45 procent v roce 2005 a 50 procent v roce 2006. Zvýšení pojistného by mělo státu přinést minimálně další dvě miliardy korun. Odvody na pojistném a dani se tak u živnostníků oproti současnosti zvýší zhruba o 60 procent. Toto opatření se podnikatelům nezamlouvá. Poukazují na skutečnost, že již nyní mnozí těžko přežívají a zvýšené odvody je přimějí k uzavření živnosti a cestě na pracovní úřad. Podle propočtů ministerstva financí živnostník při hrubém ročním zisku 180 000 Kč zaplatí 27 153 Kč na sociálním a zdravotním pojištění a 17 500 na dani, což odpovídá měsíčním částkám 2263 Kč na pojistném a 1458 Kč na dani. „Zavedení minimální daně je v podstatě přiznáním státu, že si neumí uhlídat daňovou kázeň živnostníků,“ říká analytik České spořitelny Mojmír Hampl. Stát se podle něho nesnaží odhalovat daňové podvody, ale pro jistotu zatíží minimální daní všechny podnikatele. Nerozlišuje ty, kteří žijí z šedé ekonomiky, od těch, kteří jsou dlouhodobě ve ztrátě. Daňové zvýhodnění živnostníků, které bylo zavedeno počátkem devadesátých let, mělo kompenzovat podnikatelské riziko u lidí, kteří jinak od státu nepožadovali žádné podpory. Paušální daň sice uplatňují i některé státy EU, ale jen vůči konkrétním skupinám živnostníků, jako jsou například taxikáři nebo opraváři, kde je pravděpodobnost prodělku malá.

„Po celou dobu podnikání vždy s hrůzou sleduji novely živnostenského zákona a novely daňových zákonů. Bylo období, kdy daně mírně klesaly a já plánoval zvyšování produkce, rozvoj firmy a přijímal další zaměstnance. Bohužel několik posledních let vlády vaší strany jsem nepocítil žádnou daňovou úlevu ani žádnou podporu mého podnikatelského úsilí. Nikdo mě nepomůže získat peníze od neplatičů, ze kterých bych pak mohl odvádět daně a další povinné odvody. Za poslední roky jsem nabyl dojmu, že služby státu nám živnostníkům jsou naprosto nesouměřitelné s tím, kolik finančních prostředků státu odvádíme. Mám dojem, že se stát ke mně čím dál víc chová nepřátelštěji.“

Petr Jasoň (Z otevřeného dopisu premiéru Špidlovi)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít