Živnostníci jsou kvůli vyšším odvodům rozezleni

30. června 2003, 00:00 - Eva Martínková
30. června 2003, 00:00

Zavedení minimální daně pro živnostníky přinese státu zhruba dvě miliardy korun ročně. Mělo by se dotknout asi 330 tisíc podnikatelů, kteří dnes neplatí žádnou daň z příjmu.Minimální daň ve výši 6600 korun ročně by živnostníci měli poprvé platit v roce 2005 za rok 2004.

Zavedení minimální daně pro živnostníky přinese státu zhruba dvě miliardy korun ročně. Mělo by se dotknout asi 330 tisíc podnikatelů, kteří dnes neplatí žádnou daň z příjmu.

Minimální daň ve výši 6600 korun ročně by živnostníci měli poprvé platit v roce 2005 za rok 2004. Živnostníci by také měli státu odvádět více na zdravotním a sociálním pojistném. U osob samostatně výdělečně činných má být postupně zvýšen minimální vyměřovací základ z dnešních 35 procent příjmů na 40 procent v roce 2004, 45 procent v roce 2005 a 50 procent v roce 2006. Zvýšení pojistného by mělo státu přinést minimálně další dvě miliardy korun. Odvody na pojistném a dani se tak u živnostníků oproti současnosti zvýší zhruba o 60 procent. Toto opatření se podnikatelům nezamlouvá. Poukazují na skutečnost, že již nyní mnozí těžko přežívají a zvýšené odvody je přimějí k uzavření živnosti a cestě na pracovní úřad. Podle propočtů ministerstva financí živnostník při hrubém ročním zisku 180 000 Kč zaplatí 27 153 Kč na sociálním a zdravotním pojištění a 17 500 na dani, což odpovídá měsíčním částkám 2263 Kč na pojistném a 1458 Kč na dani. „Zavedení minimální daně je v podstatě přiznáním státu, že si neumí uhlídat daňovou kázeň živnostníků,“ říká analytik České spořitelny Mojmír Hampl. Stát se podle něho nesnaží odhalovat daňové podvody, ale pro jistotu zatíží minimální daní všechny podnikatele. Nerozlišuje ty, kteří žijí z šedé ekonomiky, od těch, kteří jsou dlouhodobě ve ztrátě. Daňové zvýhodnění živnostníků, které bylo zavedeno počátkem devadesátých let, mělo kompenzovat podnikatelské riziko u lidí, kteří jinak od státu nepožadovali žádné podpory. Paušální daň sice uplatňují i některé státy EU, ale jen vůči konkrétním skupinám živnostníků, jako jsou například taxikáři nebo opraváři, kde je pravděpodobnost prodělku malá.

„Po celou dobu podnikání vždy s hrůzou sleduji novely živnostenského zákona a novely daňových zákonů. Bylo období, kdy daně mírně klesaly a já plánoval zvyšování produkce, rozvoj firmy a přijímal další zaměstnance. Bohužel několik posledních let vlády vaší strany jsem nepocítil žádnou daňovou úlevu ani žádnou podporu mého podnikatelského úsilí. Nikdo mě nepomůže získat peníze od neplatičů, ze kterých bych pak mohl odvádět daně a další povinné odvody. Za poslední roky jsem nabyl dojmu, že služby státu nám živnostníkům jsou naprosto nesouměřitelné s tím, kolik finančních prostředků státu odvádíme. Mám dojem, že se stát ke mně čím dál víc chová nepřátelštěji.“

Petr Jasoň (Z otevřeného dopisu premiéru Špidlovi)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít