Živnostníci budou na internetu

30. srpna 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
30. srpna 2004, 00:00

MINISTR INFORMATIKY VLADIMÍR MLYNÁŘ: Ministerstvo informatiky připravuje vytvoření jediné ústřední databáze pro oblast živnostenského podnikání propojené s obchodním rejstříkem, registrem obyvatel a územně-identifikačním registrem.

MINISTR INFORMATIKY VLADIMÍR MLYNÁŘ: Ministerstvo informatiky připravuje vytvoření jediné ústřední databáze pro oblast živnostenského podnikání propojené s obchodním rejstříkem, registrem obyvatel a územně-identifikačním registrem. Chystáte převod dalších byrokratických úkonů souvisejících s podnikáním z papírových na elektronické?

To je jednou z našich priorit - totiž budování elektronické veřejné správy, tzv. e-Governmentu. Teď například dokončujeme práce na rejstříku živnostenského podnikání. Ten by měl od příštího roku fungovat jako jediná ústřední databáze pro oblast živnostenského podnikání propojená v reálném čase s obchodním rejstříkem, registrem obyvatel a územně-identifikačním registrem. Zjednoduší podávání žádosti o živnostenský list, sjednotí informace o podnikatelích, vše prostřednictvím Portálu veřejné správy. Již několik měsíců běží pilotní, ověřovací provoz.

V penetraci internetu jsou u nás značné geografické rozdíly. Budete se tím nějak zabývat? Dokončujeme první verzi takzvané Národní strategie vysokorychlostního připojení k internetu. Naším cílem je nejenom vysvětlit význam vysokorychlostního internetu pro rozvoj elektronické veřejné správy a informační společnosti obecně, ale zejména najít konkrétní způsob, jak podpořit výstavbu infrastruktury tam, kde nebudou soukromé firmy investovat, tj. zejména do odlehlejších venkovských oblastí. První verzi dokumentu po prázdninách dáme k veřejné dizkusi na internetové stránky ministerstva. Jako poslanec jste navrhoval odečítat nákup PC z daní. Jak to vypadá s vaším návrhem nyní? Projekt je připraven, podařilo se nám ho v omezené podobě prosadit do úkolů Státní informační a komunikační politiky, navrhli jsme ho rovněž jako součást vládního programového prohlášení. Daně spadají pod ministerstvo financí, jeho souhlas je nezbytný. I přes vznik Portálu veřejné správy ho podle ČSÚ využívá jen mizivý počet občanů. Nejsou to tedy vyhozené peníze?**

Portál je trvale na jedné že tří příček ve statistice nejužívanějších úředních webů. Od října loňského roku, kdy jsme ho spustili, jej navštívil již milion návštěvníků. Návštěvnost navíc trvale roste. Jeho provoz stojí 4 Kč na hlavu ročně a již dnes obsahuje informace, které jinde na internetu nenajdete. Navíc se neustále rozšiřuje, v nejbližší době například o mapové služby (informace v souvislosti s územím - povodňové zóny, skládky atp.) a aplikaci České správy sociálního zabezpečení - elektronické důchodové listy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít