Živnosťák jsem vymohl v 17 letech

09. října 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
09. října 2006, 00:00

ROBERT NĚMEC:Roberta Němce to prý táhlo k podnikání už jako kluka. I proto kdysi vymohl na soudu kuriózní výrok.Totiž, že má nárok na živnostenský list už jako nezletilý.Je prototypem cílevědomého a sebevědomého mladíka. Roberta Němce si již na první pohled podvědomě zaškatulkujete kategorie „mladý a perspektivní“.

ROBERT NĚMEC: Roberta Němce to prý táhlo k podnikání už jako kluka. I proto kdysi vymohl na soudu kuriózní výrok. Totiž, že má nárok na živnostenský list už jako nezletilý.

Je prototypem cílevědomého a sebevědomého mladíka. Roberta Němce si již na první pohled podvědomě zaškatulkujete kategorie „mladý a perspektivní“. Ruku vám pevně stiskne dokonale upravený muž v luxusním obleku, s uhlazeným vystupováním a americkým úsměvem na tváři.

Podnikatel, který toho i přes své mladí už zkusil v životě hodně, nakonec zakotvil u internetové reklamy a marketingu. Dnes má prosperující firmu a hrdě vypočítává své nadnárodní klienty. U části české internetové komunity má ovšem Němec renomé megalomana, který přehnaně vychvaluje své služby. I jeho kritici mu ale přiznávají jedno: Je to nepřehlédnutelná figura.

MÁLEM NEJMLADŠÍ ŽIVNOSTNÍK

Němec prý zkoušel zárodečné podnikání už za socialismu jako malý kluk. „V Karlových Varech, kde jsem bydlel, jsem prodával ilegálně noviny a také kytky z babiččiny zahrady. Také jsem čistil boty lázeňským hostům,“ vypráví Němec. Po revoluci pracoval - stále ještě jako nezletilý - v reklamní agentuře, v cestovní kanceláři i ve stavební spořitelně.

Potřeboval ale živnostenský list. „Původně jsem pracoval na maminčin. V zákoně jsem si ale našel formulaci, ze které vyplývalo, že soud může povolit získání živnosťáku i lidem mladším 18 let. Takže jsem vznesl požadavek na karlovarský okresní soud,“ říká Němec a s úsměvem popisuje, jak byl tribunál z netradičního požadavku v rozpacích: „Svolali k poradě kolegium, protože podobnou žádost nikdy neřešili. O vyjádření požádali dokonce mou tehdejší učitelku na gymnáziu. Na základě její pozitivní reference mi opravdu vydali osvědčení, které mě opravňovalo získat živnostenský list.“ Se získaným osvědčením ale nakonec na živnostenský úřad nešel. „Rozmyslel jsem si to. Řekl jsem si, že si ještě raději užiji mládí. Bylo mi tehdy teprve šestnáct nebo sedmnáct let,“ vzpomíná Němec.

PŘÍCHOD NA INTERNET

Koncem devadesátých let se čerstvě plnoletý Němec začal stále více sbližovat s internetem. V rámci občanského sdružení ChristNet.cz začal provozovat stejnojmenný portál s křesťanskou tematikou. V roce 2001 pak založil internetovou reklamní agenturu, se kterou se personifikoval jak prostřednictvím názvu firmy, tak i webových stránek. Svorně se totiž jmenují RobertNemec.com. „Na začátku jsem měl v hotovosti tři tisíce korun. A k tomu notebook, nic víc,“ říká Němec. Dnes má jeho firma desítku zaměstnanců a v referencích zakázky realizované pro velké společnosti. „Obrat mé firmy rychle roste, každým rokem o sto procent. Letos bychom měli utržit na poplatcích od klientů asi pět až deset milionů korun,“ odhaduje podnikatel.

NĚKDO CHVÁLÍ, NĚKDO PARODUJE

Své vystupování zakládá Němec na jakémsi americkém modelu, ve stylu odlož zbytečnou skromnost a pochlub se svými přednostmi. Firma se tak prezentuje třeba prostřednictvím motta „Vítězí jen ti nejchytřejší.“

Němcovi obchodní partneři jeho přístup oceňují. „Je příkladem, jak se má přistupovat ke klientům. Seriózně, ale s lidským přístupem. Občas možná volí nekonvenční cesty, což ale svědčí o jeho kreativitě,“ říká Michal Matula ze společnosti Internet BillBoard.

U části webových fandů si ale Němec vysloužil nelichotivou pověst sebestředného člověka, který rozmáchlou rétorikou vydává za unikátní takové služby, které ve skutečnosti nabízí kdekdo. Vyčítají mu také, že používal označení výkonný ředitel firmy už v době, kdy ještě žádnou neměl. V aktuální nominaci na cenu internetových profesionálů Křišťálová lupa se navíc Němec objevil mezi kandidáty na anticenu roku. Vznikly dokonce satirické webové stránky RobertBorec.com, které parodují dřívější podobu oficiální Němcovy internetové prezentace. Podnikatel ale recesi přijal a bere ji s nadhledem. „Pět minut smíchu je prý jako 45 minut spánku. A já jsem si díky těmto parodickým stránkám ušetřil spoustu spaní,“ směje se Němec.

I díky nekonvenčnímu stylu si ale Roberta Němce určitě zapamatujete. Jaké má plány? „Původně jsme se zaměřovali jen na web, teď chci, aby má firma fungovala jako univerzální marketingový poradce,“ uzavírá Němec.

**ROBERT NĚMEC

Narodil se v roce 1979. Studoval psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, tamtéž končí magisterské studium politologie. Pobýval také na univerzitách v norském Trondheimu a v německém Heidelbergu. Rád cestuje, potápí se, hraje golf nebo squash. Je svobodný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít