Živnosťák jsem vymohl v 17 letech

09. října 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
09. října 2006, 00:00

ROBERT NĚMEC:Roberta Němce to prý táhlo k podnikání už jako kluka. I proto kdysi vymohl na soudu kuriózní výrok.Totiž, že má nárok na živnostenský list už jako nezletilý.Je prototypem cílevědomého a sebevědomého mladíka. Roberta Němce si již na první pohled podvědomě zaškatulkujete kategorie „mladý a perspektivní“.

ROBERT NĚMEC: Roberta Němce to prý táhlo k podnikání už jako kluka. I proto kdysi vymohl na soudu kuriózní výrok. Totiž, že má nárok na živnostenský list už jako nezletilý.

Je prototypem cílevědomého a sebevědomého mladíka. Roberta Němce si již na první pohled podvědomě zaškatulkujete kategorie „mladý a perspektivní“. Ruku vám pevně stiskne dokonale upravený muž v luxusním obleku, s uhlazeným vystupováním a americkým úsměvem na tváři.

Podnikatel, který toho i přes své mladí už zkusil v životě hodně, nakonec zakotvil u internetové reklamy a marketingu. Dnes má prosperující firmu a hrdě vypočítává své nadnárodní klienty. U části české internetové komunity má ovšem Němec renomé megalomana, který přehnaně vychvaluje své služby. I jeho kritici mu ale přiznávají jedno: Je to nepřehlédnutelná figura.

MÁLEM NEJMLADŠÍ ŽIVNOSTNÍK

Němec prý zkoušel zárodečné podnikání už za socialismu jako malý kluk. „V Karlových Varech, kde jsem bydlel, jsem prodával ilegálně noviny a také kytky z babiččiny zahrady. Také jsem čistil boty lázeňským hostům,“ vypráví Němec. Po revoluci pracoval - stále ještě jako nezletilý - v reklamní agentuře, v cestovní kanceláři i ve stavební spořitelně.

Potřeboval ale živnostenský list. „Původně jsem pracoval na maminčin. V zákoně jsem si ale našel formulaci, ze které vyplývalo, že soud může povolit získání živnosťáku i lidem mladším 18 let. Takže jsem vznesl požadavek na karlovarský okresní soud,“ říká Němec a s úsměvem popisuje, jak byl tribunál z netradičního požadavku v rozpacích: „Svolali k poradě kolegium, protože podobnou žádost nikdy neřešili. O vyjádření požádali dokonce mou tehdejší učitelku na gymnáziu. Na základě její pozitivní reference mi opravdu vydali osvědčení, které mě opravňovalo získat živnostenský list.“ Se získaným osvědčením ale nakonec na živnostenský úřad nešel. „Rozmyslel jsem si to. Řekl jsem si, že si ještě raději užiji mládí. Bylo mi tehdy teprve šestnáct nebo sedmnáct let,“ vzpomíná Němec.

PŘÍCHOD NA INTERNET

Koncem devadesátých let se čerstvě plnoletý Němec začal stále více sbližovat s internetem. V rámci občanského sdružení ChristNet.cz začal provozovat stejnojmenný portál s křesťanskou tematikou. V roce 2001 pak založil internetovou reklamní agenturu, se kterou se personifikoval jak prostřednictvím názvu firmy, tak i webových stránek. Svorně se totiž jmenují RobertNemec.com. „Na začátku jsem měl v hotovosti tři tisíce korun. A k tomu notebook, nic víc,“ říká Němec. Dnes má jeho firma desítku zaměstnanců a v referencích zakázky realizované pro velké společnosti. „Obrat mé firmy rychle roste, každým rokem o sto procent. Letos bychom měli utržit na poplatcích od klientů asi pět až deset milionů korun,“ odhaduje podnikatel.

NĚKDO CHVÁLÍ, NĚKDO PARODUJE

Své vystupování zakládá Němec na jakémsi americkém modelu, ve stylu odlož zbytečnou skromnost a pochlub se svými přednostmi. Firma se tak prezentuje třeba prostřednictvím motta „Vítězí jen ti nejchytřejší.“

Němcovi obchodní partneři jeho přístup oceňují. „Je příkladem, jak se má přistupovat ke klientům. Seriózně, ale s lidským přístupem. Občas možná volí nekonvenční cesty, což ale svědčí o jeho kreativitě,“ říká Michal Matula ze společnosti Internet BillBoard.

U části webových fandů si ale Němec vysloužil nelichotivou pověst sebestředného člověka, který rozmáchlou rétorikou vydává za unikátní takové služby, které ve skutečnosti nabízí kdekdo. Vyčítají mu také, že používal označení výkonný ředitel firmy už v době, kdy ještě žádnou neměl. V aktuální nominaci na cenu internetových profesionálů Křišťálová lupa se navíc Němec objevil mezi kandidáty na anticenu roku. Vznikly dokonce satirické webové stránky RobertBorec.com, které parodují dřívější podobu oficiální Němcovy internetové prezentace. Podnikatel ale recesi přijal a bere ji s nadhledem. „Pět minut smíchu je prý jako 45 minut spánku. A já jsem si díky těmto parodickým stránkám ušetřil spoustu spaní,“ směje se Němec.

I díky nekonvenčnímu stylu si ale Roberta Němce určitě zapamatujete. Jaké má plány? „Původně jsme se zaměřovali jen na web, teď chci, aby má firma fungovala jako univerzální marketingový poradce,“ uzavírá Němec.

**ROBERT NĚMEC

Narodil se v roce 1979. Studoval psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, tamtéž končí magisterské studium politologie. Pobýval také na univerzitách v norském Trondheimu a v německém Heidelbergu. Rád cestuje, potápí se, hraje golf nebo squash. Je svobodný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít