Ziskový Facebook nejspíš míří na burzu

07. ledna 2011, 16:12 - stu
07. ledna 2011, 16:12

Facebook bude muset už brzy zveřejňovat informace o svém hospodaření. To by ho mohlo přimět vstoupit už příští rok na burzu.

Foto: Archiv

Akcie provozovatele sociální sítě Facebook budou k mání na burze možná už od příštího roku. Vyplývá to z dokumentu, který poslala společnost investorům, od nichž by ráda získala až dvě miliardy dolarů, tvrdí britský deník Financial Times. O vstupu Facebooku na burzu se hovoří už dlouho.

Nově spustila spekulace o zahájení veřejného obchodování s akciemi Facebooku investice americké banky Goldman Sachs, která s fondy, jež spravuje, nalila do společnosti 450 miliard dolarů. Další miliarda a půl má přijít od investorů, kteří si podíl ve Facebooku koupí prostřednictvím speciálního fondu vytvořeného Goldman Sachs.

V souvislosti s touto investicí se objevily obavy, že Facebooku chce tímto způsobem obejít pravidla, podle nichž musí každá společnost, která má více než 500 akcionářů zveřejňovat podrobné informace o svém hospodaření.

Hranici pěti set akcionářů překročí Facebook do konce letošního roku, tvrdí zdroj agentury Bloomberg obeznámený s dokumentem zaslaným potenciálním investorům. Pak bude muset zveřejňovat všechna požadovaná finanční data. Právě tato povinnost by mohla podle analytiků Facebook přimět ke vstupu na burzu. Soudí tak ze zkušenosti společnosti Google, pro níž byla nová povinnost rovněž jedním z důvodů, proč se nakonec rozhodla nabídnout své akcie veřejnosti.

V dokumentu rozeslaném investorům Facebook některá čísla o hospodaření naznačil. Za loňských prvních devět měsíců dosáhl čistého zisku 355 milionů dolarů při celkových tržbách 1,2 miliardy dolarů. Za celý rok 2009 přitom vydělala firma 200 milionů dolarů při tržbách 777 milionů dolarů, cituje z dokumentu Bloomberg.

Většinu z těchto peněz Facebook získal z internetové reklamy. Jeho podíl na americkém trhu bannerové reklamy vzrostl z 6,6 procenta v roce 2009 na 9,4 procenta v roce 2010, odhaduje společnost EMarketer. Lídrem trhu byla v roce 2010 společnost Yahoo! s podílem 16,2 procenta. Podíl Googlu byl 6,7 procenta, vzhledem k tomu, že se soustředí především na reklamu spojenou s vyhledáváním.

Hodnota Facebooku se odhaduje na 50 miliard dolarů. Tuto částku odvozují analytici z hodnoty investice Goldman Sachs. Je přitom větší, než tržní hodnota některých zavedených firem jako třeba mediálního gigantu Time Warner.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít