Získejte počítačový řidičák!

06. února 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ
06. února 2006, 00:00

E-LEARNING Neumějí vaši zaměstnanci pracovat s počítačem, nebo to nezvládají přesně podle vašich představ? Portál veřejné správy spustil bezplatné e-learningové kurzy, zaměřené právě na tuto problematiku. Můžete získat i mezinárodně uznávaný „počítačový řidičák“.

E-LEARNING Neumějí vaši zaměstnanci pracovat s počítačem, nebo to nezvládají přesně podle vašich představ? Portál veřejné správy spustil bezplatné e-learningové kurzy, zaměřené právě na tuto problematiku. Můžete získat i mezinárodně uznávaný „počítačový řidičák“.

Dovednost práce s počítačem je nezbytná pro většinu firem. Starší zaměstnanci často ovládají jen základní počítačové programy. Státní portál nyní nabízí možnost jak se zdokonalit v práci na PC a získat mezinárodně uznávaný certifikát. Pro ty, kteří chtějí s počítačem pracovat lépe a rychleji, jsou nyní na internetu zdarma nové e-learningové kurzy.

POČÍTAČOVÝ ŘIDIČÁK PRO KAŽDÉHO

Loňskou zakázku ministerstva informatiky na dodavatele e-learningových služeb pro Portál veřejné správy získala firma Trask Solutions s kurzy společnosti Gopas. Výuka začala před několika dny.

Pomocí těchto kurzů se vaši zaměstnanci mohou naučit ovládat počítač na zcela profesionální úrovni. Pokud se nespokojíte se závěrečným on-line testem, můžete zaměstnance poslat do akreditovaných středisek (seznam je dostupný na stránkách www.ecdl.cz) k testu ECDL, což je takzvaný „počítačový řidičák“. Po úspěšném absolvování testu získá účastník certifikát. Tato zkouška již samozřejmě zdarma není. Počítačový řidičák může být završením celého vzdělávacího procesu. Před tím musí uživatel zvládnout sedm výukových kurzů.

JAK POSTUPOVAT

K tomu, aby se uživatel dostal do systému kurzů, je nutná registrace. Uživatel zadá jméno, příjmení, zvolené přihlašovací jméno a e-mailovou adresu, kam za pár minut dorazí přístupové heslo. Poté se uživatel může přihlásit a výuka může začít. Velkým plusem je možnost on-line diskuze s jinými uživateli.

Kurz je rozdělený do kapitol. Každá kapitola se navíc člení na výklad a cvičení. Ty, kteří se snáze učí pomocí sluchových vjemů, jistě potěší, že veškerý výklad nových pojmů je zároveň přečten automatickým instruktorem. Na výklad i cvičení je hodně času, a tak se ani naprostý začátečník nemusí stresovat a může se vzdělávat v libovolném tempu.

MALÝ ZÁDRHEL

Nevýhodou e-learningových kurzů na Portálu veřejné správy je zatímní technologická omezenost na produkty společnosti Microsoft (Windows, Office). Samotný počítačový řidičák ECDL lze ovšem teoreticky skládat i z konkurenčních produktů (například společnosti Software602). Podle vyjádření ministerstva se však do výběrového řízení přihlásily společnosti nabízející kurzy pouze pro platformu Microsoft. „Je možné přidávat další kurzy, v závislosti na požadavcích ostatních rezortů,“ říká vedoucí oddělení komunikace Ministerstva informatiky Markéta Hoidekrová. Podle vyjádření ministerstva bude v nejbližší době zařazena i výuka Portálu veřejné správy a elektronického podpisu.

Kurzy nejlépe fungují na vysokorychlostním internetu. Zatím fungují pouze v prohlížeči Internet Explorer. „Podle vyjádření společnosti Gopas nyní probíhá testování kurzů v prohlížeči Firefox,“ dodává Hoidekrová a poukazuje na to, že s alternativními prohlížeči se počítá také v dalších připravovaných kurzech.

Pro poslech mluveného slova instruktora je samozřejmě nutný počítač s nainstalovanou zvukovou kartou a reproduktory či sluchátky.

PROŠKOLTE ZAMĚSTNANCE Naprostý začátečník, který neumí zapnout PC, si zřejmě sám neporadí. Pokud zaměstnavatel chce po pracovnících, aby se naučili pracovat s počítači, musí se sám postarat o technickou stránku věci. Ideálním řešením by bylo posadit zaměstnance přímo před monitor s načtenou webovou stránkou. Po překonání počátečních technických obtíží uživatele e-learningového kurzu čekají už jen příjemná překvapení. Celým kurzem vás provede hlas instruktora a orientace ve výukovém systému je snadno zvládnutelná i pro začátečníka. Po poctivém absolvování kurzu by se i z počítačového analfabeta měl stát člověk, který umí dobře pracovat se základními počítačovými programy. Zda vládní e-learning splní všechna očekávání, ukáže až čas. Dobrou zprávou pro všechny, kteří se chtějí zdarma vzdělávat po internetu je, že v budoucnu lze očekávat další nové kurzy. OBSAH KURZŮ základní pojmy informačních technologií práce s počítačem a správa souborů textové editory tabulkové procesory databáze/systémy pro úschovu dat prezentace služby informačních sítí krok za krokem Portálem veřejné správy (chystá se) o elektronickém podpisu (chystá se) POČÍTAČOVÝ ŘIDIČÁK ECDL Jedná se o mezinárodně uznávanou, objektivní, standardizovanou metodu pro ověření počítačové gramotnosti. Zjišťuje pomocí praktických testů, zda je uchazeč schopen efektivně využívat základní informační technologie. Zkratka ECDL znamená European Computer Driving Licence. KAM PRO INFORMACE Výukový program je dostupný z adresy http://82.208.50.193/ nebo z odkazu na www.portal.gov.cz **

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít