Zhubněte díky minerálům

27. listopadu 2011, 05:24 - Petra Trnková
27. listopadu 2011, 05:24

Čas od času se objeví „zázračná“ tabletka na hubnutí, obsahující některý minerál či stopový prvek. Nové lékařské studie ukazují, že příznivý vliv na snížení váhy má vápník, přičemž nejlepší je ten přírodní

Foto: Profimedia.cz

Co se hubnutí týče, nedávno byl v módě chrom, zahánějící chuť na sladké. Nemohla si ho vynachválit například operní pěvkyně Eva Urbanová, která s jeho přispěním shodila během půl roku 40 kilogramů. Pomohl jí prý zvládat záchvaty vlčího hladu. Je to tím, že podporuje vylučování inzulinu, hormonu řídícího metabolismus cukrů. Tak pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi a vysvobozuje nás od zoufalých náletů na ledničku či spíž. Chrom také umožňuje přeměnu bílkovin na svalovou hmotu, tudíž napomáhá úbytku tukové tkáně. A čím více svalů máme, tím snazší je hubnutí. Svaly pro své fungování, a to i v klidovém režimu, kdy se vůbec nehýbeme, potřebují výrazně větší množství energie než tuková tkáň. Svalnatý člověk tedy může sníst více jídla, a přesto neztloustne.

Doporučená denní dávka chromu není přesně stanovena, průměrný denní příjem se ale u dospělého člověka pohybuje mezi 80 až 180 mikrogramy. Chrom obsahuje hlavně čerstvá, nezpracovaná strava. Nejvíce ho najdete v kuřecím mase, melase, hnědém cukru, lesním ovoci, červené řepě, droždí, pivu, mléčných výrobcích a hrubé obilné mouce.

Nedostatek chromu zvyšuje riziko cukrovky a arterosklerózy. Pokud se tedy nestravujete zrovna zdravě, můžete zkusit některý z potravinových doplňků.

Všechno souvisí se vším

Chrom kromě jiného ovlivňuje také působení jódu ve štítné žláze. Tento orgán řídí rychlost našeho metabolismu a tím pádem také naši hmotnost. Bez dostatečného přísunu jódu nemůže štítná žláza správně fungovat. Dochází k jejímu zvětšení, takzvané strumě, a zároveň snížení její funkce; lékaři pak mluví o takzvané hypofunkci štítné žlázy.

Lidé trpící tímto neduhem bývají unavení a bez energie, je jim stále zima, často mají špatnou náladu, jsou smutní. Jejich metabolismus se zpomaluje, takže i když nejedí příliš, přibývají na váze. Kůže a vlasy pacientů, kteří trpí hypofunkcí štítné žlázy, bývají suché, vlasy jim často vypadávají, mají velké kruhy pod očima, bolí je svaly a trpí nedostatkem železa – jsou lehce anemičtí. Jak je vidět, hospodaření našeho těla se zmíněnými minerály, tedy chromem, jódem a železem, je navzájem provázané a nedostatek jednoho prvku může ovlivňovat působení dalšího.

A jak lze zajistit dostatek jódu přirozenou potravou? Nejvíce ho obsahují mořské ryby a další dary moře, ale také mořské řasy a vajíčka. Poněkud překvapivě mají vyšší obsah jódu také potraviny, které moře nikdy neviděly – třeba višně, citrony, brokolice či cibule.

Příroda versus věda

Posledním prvkem, o kterém se v poslední době v souvislosti s hubnutím často mluví, je vápník. Tento minerál potřebujeme relativně ve vysokém množství, denně 800–1 000 mg i více. Podle řady klinických studií má dostatečný příjem vápníku pozitivní vliv při redukční dietě.

Pacienti, kteří konzumovali vyšší množství vápníku, zhubli více tuku a ztratili méně svalové hmoty, přičemž největší objem tuku ztratili v abdominální oblasti – tedy tam, kde je ukládání tuku nejrizikovější. Navíc netrpěli takovým hladem jako ti, kteří místo vápníku dostávali placebo. Vyšší příjem vápníku při dietě totiž ovlivňuje tělesnou hmotnost hned několika mechanismy, tedy snížením tvorby tuků a podporou jejich spalování, zvýšením energetického výdeje a úbytkem tukových buněk.

Studie rovněž ukázala, že je rozdíl mezi tím, zda vápník konzumujete v tabletkách, či v jeho přirozené formě, tedy v mléce a mléčných výrobcích. Příroda to zařídila dobře, a tak je pozitivní působení a vstřebávání vápníku z mléka ovlivněno i dalšími látkami, které tento bílý nápoj obsahuje. Hubnutí s mléčnými výrobky je tedy ještě o něco účinnější, než když si vápník dopřejete v tabletce.

Pokud zmiňované minerály vašemu tělu chybí a vy nehubnete, i když téměř nic nejíte, nejvhodnější a nejpřirozenější cestou ke změně je úprava jídelníčku. Měl by obsahovat tři porce mléka denně – tedy třeba jogurt s cereáliemi k snídani, kousek sýra k odpolední svačině a sklenici mléka na noc. Dále pak každý den pět porcí ovoce a zeleniny, dostatek bílkovin z libového masa a rybu minimálně dvakrát týdně. Jak už bylo řečeno stokrát, není dobře hubnout hladověním, ale vyváženým, pestrým a pravidelným jídlem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít