Zhubněte díky minerálům

27. listopadu 2011, 05:24 - Petra Trnková
27. listopadu 2011, 05:24

Čas od času se objeví „zázračná“ tabletka na hubnutí, obsahující některý minerál či stopový prvek. Nové lékařské studie ukazují, že příznivý vliv na snížení váhy má vápník, přičemž nejlepší je ten přírodní

Foto: Profimedia.cz

Co se hubnutí týče, nedávno byl v módě chrom, zahánějící chuť na sladké. Nemohla si ho vynachválit například operní pěvkyně Eva Urbanová, která s jeho přispěním shodila během půl roku 40 kilogramů. Pomohl jí prý zvládat záchvaty vlčího hladu. Je to tím, že podporuje vylučování inzulinu, hormonu řídícího metabolismus cukrů. Tak pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi a vysvobozuje nás od zoufalých náletů na ledničku či spíž. Chrom také umožňuje přeměnu bílkovin na svalovou hmotu, tudíž napomáhá úbytku tukové tkáně. A čím více svalů máme, tím snazší je hubnutí. Svaly pro své fungování, a to i v klidovém režimu, kdy se vůbec nehýbeme, potřebují výrazně větší množství energie než tuková tkáň. Svalnatý člověk tedy může sníst více jídla, a přesto neztloustne.

Doporučená denní dávka chromu není přesně stanovena, průměrný denní příjem se ale u dospělého člověka pohybuje mezi 80 až 180 mikrogramy. Chrom obsahuje hlavně čerstvá, nezpracovaná strava. Nejvíce ho najdete v kuřecím mase, melase, hnědém cukru, lesním ovoci, červené řepě, droždí, pivu, mléčných výrobcích a hrubé obilné mouce.

Nedostatek chromu zvyšuje riziko cukrovky a arterosklerózy. Pokud se tedy nestravujete zrovna zdravě, můžete zkusit některý z potravinových doplňků.

Všechno souvisí se vším

Chrom kromě jiného ovlivňuje také působení jódu ve štítné žláze. Tento orgán řídí rychlost našeho metabolismu a tím pádem také naši hmotnost. Bez dostatečného přísunu jódu nemůže štítná žláza správně fungovat. Dochází k jejímu zvětšení, takzvané strumě, a zároveň snížení její funkce; lékaři pak mluví o takzvané hypofunkci štítné žlázy.

Lidé trpící tímto neduhem bývají unavení a bez energie, je jim stále zima, často mají špatnou náladu, jsou smutní. Jejich metabolismus se zpomaluje, takže i když nejedí příliš, přibývají na váze. Kůže a vlasy pacientů, kteří trpí hypofunkcí štítné žlázy, bývají suché, vlasy jim často vypadávají, mají velké kruhy pod očima, bolí je svaly a trpí nedostatkem železa – jsou lehce anemičtí. Jak je vidět, hospodaření našeho těla se zmíněnými minerály, tedy chromem, jódem a železem, je navzájem provázané a nedostatek jednoho prvku může ovlivňovat působení dalšího.

A jak lze zajistit dostatek jódu přirozenou potravou? Nejvíce ho obsahují mořské ryby a další dary moře, ale také mořské řasy a vajíčka. Poněkud překvapivě mají vyšší obsah jódu také potraviny, které moře nikdy neviděly – třeba višně, citrony, brokolice či cibule.

Příroda versus věda

Posledním prvkem, o kterém se v poslední době v souvislosti s hubnutím často mluví, je vápník. Tento minerál potřebujeme relativně ve vysokém množství, denně 800–1 000 mg i více. Podle řady klinických studií má dostatečný příjem vápníku pozitivní vliv při redukční dietě.

Pacienti, kteří konzumovali vyšší množství vápníku, zhubli více tuku a ztratili méně svalové hmoty, přičemž největší objem tuku ztratili v abdominální oblasti – tedy tam, kde je ukládání tuku nejrizikovější. Navíc netrpěli takovým hladem jako ti, kteří místo vápníku dostávali placebo. Vyšší příjem vápníku při dietě totiž ovlivňuje tělesnou hmotnost hned několika mechanismy, tedy snížením tvorby tuků a podporou jejich spalování, zvýšením energetického výdeje a úbytkem tukových buněk.

Studie rovněž ukázala, že je rozdíl mezi tím, zda vápník konzumujete v tabletkách, či v jeho přirozené formě, tedy v mléce a mléčných výrobcích. Příroda to zařídila dobře, a tak je pozitivní působení a vstřebávání vápníku z mléka ovlivněno i dalšími látkami, které tento bílý nápoj obsahuje. Hubnutí s mléčnými výrobky je tedy ještě o něco účinnější, než když si vápník dopřejete v tabletce.

Pokud zmiňované minerály vašemu tělu chybí a vy nehubnete, i když téměř nic nejíte, nejvhodnější a nejpřirozenější cestou ke změně je úprava jídelníčku. Měl by obsahovat tři porce mléka denně – tedy třeba jogurt s cereáliemi k snídani, kousek sýra k odpolední svačině a sklenici mléka na noc. Dále pak každý den pět porcí ovoce a zeleniny, dostatek bílkovin z libového masa a rybu minimálně dvakrát týdně. Jak už bylo řečeno stokrát, není dobře hubnout hladověním, ale vyváženým, pestrým a pravidelným jídlem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít