Z historie podnikání: kočovný fotograf majitelem ateliéru

19. července 2009, 00:00 - Robert Šimek
19. července 2009, 00:00

Ignác Šechtl začínal v šedesátých letech 19. století jako kočovný fotograf. Prošel řadu českých měst a usadil se teprve roku 1876 v Táboře, kde si otevřelfotografický ateliér – základ pozdější firmy Šechtl & Voseček.

Ateliér Šechtl & Voseček vynikal kvalitou.

Autor: Wikipedia

Počátky fotografie v českých zemích sahají do první poloviny 19. století, kdy se objevila nová technika – daguerrotypie. Kvalitní kopírování ale umožnily teprve skleněné kolodiové negativy, které měly překvapivě dobré vlastnosti. Bylo sice nutné rychle exponovat a ještě za mokra vyvolávat, počet českých fotografů ale rychle stoupal a objevily se i první profesionální ateliéry.

Nejznámější byly pražské firmy Jana Langhanse či Jindřicha Eckerta (Profit o nich psal v číslech 27/2007 a 51/2007). Existovala ovšem i řada menších úspěšných podniků, k nimž patřila například táborská firma Šechtl & Voseček, založená roku 1876 Ignácem Šechtlem.

Kočovník s aparátem

Ignác Šechtl se narodil roku 1840 v Praze v rodině mlynářského mistra. Krátce pracoval jako písař u zasilatelské firmy Alexandra Kliera, roku 1863 ale odešel do Kladna, kde se vyučil fotografem. Začínal v Plzni, kde se spojil s Franzem Bergmanem. Spolupráce ale nefungovala a oba muži se již roku 1869 rozešli.

Šechtl se poté živil jako kočovný fotograf. Působil v Nepomuku a Prachaticích a během několika let vytvořil řadu zajímavých snímků. K unikátům patří dvojexpozice, na níž se sám zvěčnil jako laborant i retušér na jednom snímku.

Roku 1870 se mu narodila dcera Antonie. Jeho žena ale o čtyři roky později zemřela, musel tedy řešit těžkou situaci. Novou životní partnerku si našel v Táboře, kam náhodou zavítal roku 1876. Ve městě se mu zalíbilo a usadil se zde natrvalo. V domě číslo 333 na Mariánském náměstí si otevřel ateliér a založil vlastní firmu „Ig. Schächtl“.

Seik a Voseček Zpočátku dokumentoval hlavně vývoj města. Z let 1876 a 1877 se dochovalo například několik fotografií táborského náměstí po přestavbě radnice a reportáž z odhalení pomníku Jana Žižky. Roku 1877 se Šechtlovi narodil syn Josef Jindřich a shodou okolností tentýž den potkal i obchodního cestujícího Jana Vosečka, kterého přijal do firmy. IGNÁC ŠECHTL (1840 - 1911) Narodil se 26. května 1840 v Praze jako Ignác Schächtl, jméno si ale později počeštil. Krátce pracoval jako písař, roku 1863 však odešel do Kladna, kde se vyučil fotografem. Začínal v Plzni a dalších osm let se živil jako kočovný fotograf. Roku 1876 se usadil v Táboře, kde si otevřel vlastní ateliér. Několik let spolupracoval s místním fotografem Alexandrem Seikem, později se jeho společníkem stal Jan Voseček, s nímž vytvořil firmu Šechtl & Voseček. Zemřel 6. července 1911 a vedení podniku převzal jeho syn Josef Jindřich. Roku 1878 se spojil s dalším fotografem Alexandrem Seikem, s nímž vytvořil „Spojené fotografické dílny Alexandra Seika a Ignáce Schächtla“. Tento krok Šechtlovi velmi prospěl a jeho jméno znal brzy celý Tábor. Do ateliéru si pořídil přístroj na zvětšování fotografií a zdokonalil se také v kompozici snímků. Spolupráce skončila roku 1886, kdy se Seik začal věnovat politice a o fotografii ztratil zájem. Jeho ateliér si pronajal Voseček, který se roku 1895 stal Šechtlovým společníkem. Firma změnila název na „Schächt & Voseček“, později „Šechtl & Voseček“. Nástup Josefa Jindřicha Roku 1904 vstoupil do podniku také Šechtlův syn Josef Jindřich, který se vyučil v polygrafické továrně Jana Vilíma v Praze. Firma Šechtl & Voseček se díky němu výrazněji zaměřila na reportáže a ateliér se úspěšně rozrůstal. Vznikla pobočka v Pelhřimově a hlavní závod se roku 1907 přestěhoval do větších prostor na táborské hlavní třídě. Po smrti Ignáce Šechtla roku 1911 Josef Jindřich vedení celé společnosti převzal. Navázal řadu kontaktů s místními umělci, a protože nenarukoval do první světové války, měl mimořádnou možnost zaznamenat Tábor i v tomto období. Velkou ranou pro něj byla teprve smrt manželky roku 1925. S druhou ženou už si nerozuměl, proto zatrpkl a z veřejného života se stáhl. O to intenzivněji se ovšem věnoval práci. Roku 1928 si pořídil fotoaparát Leica a stal se jedním z průkopníků moderní fotografie. Muzeum za cukrárnou**

Ve 40. letech převzali vedení ateliéru syn Josef Šechtl a jeho žena Marie, kteří pokračovali v podnikání až do združstevnění firmy roku 1953. Ani poté ale nepřestali fotografovat, vydali desítky publikací a uspořádali řadu výstav.

Z firmy Šechtl & Voseček se stala řadová provozovna družstva Fotografia. Po více než sedmdesátiletém fungování původního ateliéru se ale dochovalo zhruba sedmnáct tisíc unikátních skleněných negativů a množství kinofilmů. Část archivu se sice podařilo představitelům tehdejšího režimu zničit, většinu materiálů ale rodina Šechtlů zachránila.

Od 90. let se je postupně snaží zdigitalizovat a představit veřejnosti. Jak na internetu, tak v táborském domě U Lípy na rohu náměstí Mikuláše z Husi a Filipovské ulice, kde vzniklo malé muzeum. Vchází se do něj přes cukrárnu a vstup je zdarma.

Prameny: Šechtl & Voseček, sechtlvosecek.ucw.cz, wikipedia.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít