Z historie podnikání: kočovný fotograf majitelem ateliéru

19. července 2009, 00:00 - Robert Šimek
19. července 2009, 00:00

Ignác Šechtl začínal v šedesátých letech 19. století jako kočovný fotograf. Prošel řadu českých měst a usadil se teprve roku 1876 v Táboře, kde si otevřelfotografický ateliér – základ pozdější firmy Šechtl & Voseček.

Ateliér Šechtl & Voseček vynikal kvalitou.

Autor: Wikipedia

Počátky fotografie v českých zemích sahají do první poloviny 19. století, kdy se objevila nová technika – daguerrotypie. Kvalitní kopírování ale umožnily teprve skleněné kolodiové negativy, které měly překvapivě dobré vlastnosti. Bylo sice nutné rychle exponovat a ještě za mokra vyvolávat, počet českých fotografů ale rychle stoupal a objevily se i první profesionální ateliéry.

Nejznámější byly pražské firmy Jana Langhanse či Jindřicha Eckerta (Profit o nich psal v číslech 27/2007 a 51/2007). Existovala ovšem i řada menších úspěšných podniků, k nimž patřila například táborská firma Šechtl & Voseček, založená roku 1876 Ignácem Šechtlem.

Kočovník s aparátem

Ignác Šechtl se narodil roku 1840 v Praze v rodině mlynářského mistra. Krátce pracoval jako písař u zasilatelské firmy Alexandra Kliera, roku 1863 ale odešel do Kladna, kde se vyučil fotografem. Začínal v Plzni, kde se spojil s Franzem Bergmanem. Spolupráce ale nefungovala a oba muži se již roku 1869 rozešli.

Šechtl se poté živil jako kočovný fotograf. Působil v Nepomuku a Prachaticích a během několika let vytvořil řadu zajímavých snímků. K unikátům patří dvojexpozice, na níž se sám zvěčnil jako laborant i retušér na jednom snímku.

Roku 1870 se mu narodila dcera Antonie. Jeho žena ale o čtyři roky později zemřela, musel tedy řešit těžkou situaci. Novou životní partnerku si našel v Táboře, kam náhodou zavítal roku 1876. Ve městě se mu zalíbilo a usadil se zde natrvalo. V domě číslo 333 na Mariánském náměstí si otevřel ateliér a založil vlastní firmu „Ig. Schächtl“.

Seik a Voseček Zpočátku dokumentoval hlavně vývoj města. Z let 1876 a 1877 se dochovalo například několik fotografií táborského náměstí po přestavbě radnice a reportáž z odhalení pomníku Jana Žižky. Roku 1877 se Šechtlovi narodil syn Josef Jindřich a shodou okolností tentýž den potkal i obchodního cestujícího Jana Vosečka, kterého přijal do firmy. IGNÁC ŠECHTL (1840 - 1911) Narodil se 26. května 1840 v Praze jako Ignác Schächtl, jméno si ale později počeštil. Krátce pracoval jako písař, roku 1863 však odešel do Kladna, kde se vyučil fotografem. Začínal v Plzni a dalších osm let se živil jako kočovný fotograf. Roku 1876 se usadil v Táboře, kde si otevřel vlastní ateliér. Několik let spolupracoval s místním fotografem Alexandrem Seikem, později se jeho společníkem stal Jan Voseček, s nímž vytvořil firmu Šechtl & Voseček. Zemřel 6. července 1911 a vedení podniku převzal jeho syn Josef Jindřich. Roku 1878 se spojil s dalším fotografem Alexandrem Seikem, s nímž vytvořil „Spojené fotografické dílny Alexandra Seika a Ignáce Schächtla“. Tento krok Šechtlovi velmi prospěl a jeho jméno znal brzy celý Tábor. Do ateliéru si pořídil přístroj na zvětšování fotografií a zdokonalil se také v kompozici snímků. Spolupráce skončila roku 1886, kdy se Seik začal věnovat politice a o fotografii ztratil zájem. Jeho ateliér si pronajal Voseček, který se roku 1895 stal Šechtlovým společníkem. Firma změnila název na „Schächt & Voseček“, později „Šechtl & Voseček“. Nástup Josefa Jindřicha Roku 1904 vstoupil do podniku také Šechtlův syn Josef Jindřich, který se vyučil v polygrafické továrně Jana Vilíma v Praze. Firma Šechtl & Voseček se díky němu výrazněji zaměřila na reportáže a ateliér se úspěšně rozrůstal. Vznikla pobočka v Pelhřimově a hlavní závod se roku 1907 přestěhoval do větších prostor na táborské hlavní třídě. Po smrti Ignáce Šechtla roku 1911 Josef Jindřich vedení celé společnosti převzal. Navázal řadu kontaktů s místními umělci, a protože nenarukoval do první světové války, měl mimořádnou možnost zaznamenat Tábor i v tomto období. Velkou ranou pro něj byla teprve smrt manželky roku 1925. S druhou ženou už si nerozuměl, proto zatrpkl a z veřejného života se stáhl. O to intenzivněji se ovšem věnoval práci. Roku 1928 si pořídil fotoaparát Leica a stal se jedním z průkopníků moderní fotografie. Muzeum za cukrárnou**

Ve 40. letech převzali vedení ateliéru syn Josef Šechtl a jeho žena Marie, kteří pokračovali v podnikání až do združstevnění firmy roku 1953. Ani poté ale nepřestali fotografovat, vydali desítky publikací a uspořádali řadu výstav.

Z firmy Šechtl & Voseček se stala řadová provozovna družstva Fotografia. Po více než sedmdesátiletém fungování původního ateliéru se ale dochovalo zhruba sedmnáct tisíc unikátních skleněných negativů a množství kinofilmů. Část archivu se sice podařilo představitelům tehdejšího režimu zničit, většinu materiálů ale rodina Šechtlů zachránila.

Od 90. let se je postupně snaží zdigitalizovat a představit veřejnosti. Jak na internetu, tak v táborském domě U Lípy na rohu náměstí Mikuláše z Husi a Filipovské ulice, kde vzniklo malé muzeum. Vchází se do něj přes cukrárnu a vstup je zdarma.

Prameny: Šechtl & Voseček, sechtlvosecek.ucw.cz, wikipedia.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít