Ženevský autosalon – vize a realita

08. března 2010, 13:40 - Karel Beránek
08. března 2010, 13:40

Největší svátek evropského automobilového jara, prestižní ženevský autosalon, proběhl tentokrát v rozporuplném ovzduší. Za nablýskanými karoseriemi novinek vystavovatelů bylo patrné, že problémů má automobilový průmysl a vše, co s ním souvisí, víc než dost.

Autor: ČTK

Evropa se sice více či méně úspěšně vzpamatovává z hospodářské krize, která významnou měrou postihla právě automobilový průmysl, ale o stavu přede dvěma roky si může nechávat stále jen snít. Loňské šrotovné, uplatněné v řadě zemí, už také patří minulosti, takže v jeho důsledku výroba a zákonitě i prodeje letos stále značně kolísají. Do této situace se rovněž promítají nejrůznější „svolávací“ akce, jako reakce na nedostatky v oblasti kvality, na což nejvíc doplatila značka, která donedávna platila za jeden z etalonů kvality – Toyota.

Nejisté vyhlídky

Omezení investic se v automobilovém průmyslu projevilo také zbrzděním inovací. Proto bylo tentokrát premiér opravdu nových, a ne jen upravených, již známých modelů, které jsou spolu se studiemi „kořením“ každé automobilové výstavy, znatelně méně než dříve. Navíc mnozí realisté v Ženevě ani nepředpovídali některým novinkám, na rozdíl od jejich tvůrců, příliš růžovou budoucnost, respektive masovější rozšíření, a to nejen na našem, ale ani na evropském trhu. Tento osud zřejmě postihne novou Alfu Romeo nižší střední třídy Giuliettu, ale i malé a jistě dražší Audi A1, stejně jako asi Mazda 5 neohrozí pozice lídrů kategorie MPV. Podobně asi nesplní očekávání ani mnohé další novinky.

Ani budoucnost některých značek není vůbec růžová. Zpráva o zániku značky Hummer už není novinkou a osud známé švédské značky Saab je také, přes některé optimistické výroky v poslední době a poměrně rozsáhlou expozici na autosalonu v Ženevě, stále značně nejistý. Saabu chybí jasný výrobní program s opravdu nosným modelem i obchodní strategie, která by se neorientovala jen na nereálné cíle, kvůli kterým je značka dlouhodobě ztrátová. A s tím se přežít v dnešní době nedá.

Co zaujme i u nás

Ze ženevských novinek se dá očekávat úspěch, přinejmenším v jejich kategoriích, u tří nových SUV, a to u Dacie Duster, která v létě jistě překvapí svojí cenou, stejně jako u dvojčat ze Žiliny – Hyundaie ix35 a Kie Sportage, která jsou nejen elegantní, ale také velmi dobře vybavená, výkonná a za solidní cenu. Relativně hodně zájemců se dá předpokládat o koupi nového BMW řady 5 a později také o nové, elegantní a příkladně bezpečné Volvo S60. Zajímavá je rovněž nová generace vozu VW Sharan, ale velkým MPV se u nás zatím příliš nedařilo. Naopak menší MPV Opel Meriva hýří technickými lahůdkami, ale o jeho osudu na českém trhu rozhodne především cena. Poměrně dobře by se na českém trhu mohlo uplatnit také menší kombi Seat Ibiza.

U dalších novinek, jako například u nové Toyoty Auris, ale i u Fordů Focus, Focus Combi, či u Citroënu C3 a nového Fordu C-Max, bude záležet na jejich zákaznické prezentaci a samozřejmě konkurenceschopnosti ceny. Vážnou konkurenci všem uvedeným novinkám bude dělat nepřehledné množství vnějších i vnitřních modernizací a faceliftů prakticky u většiny modelů.

České úspěchy ve stínu krize

Při příležitosti ženevského autosalonu se také poprvé zveřejňují celosvětové výsledky produkce automobilového průmyslu za uplynulý rok. Ze stále ještě předběžných statistik vyplývá, že se loni vyrobilo na světě 47 448 669 osobních automobilů, což je o 14,9 % méně než za rok 2008. Loňská výroba 977 343 osobních vozů znamená, že podíl Česka na světové produkci stoupl na 2,06 %. To také znamená, že každé padesáté osobní auto vyrobené na světě pochází z Česka.

Loňská produkce osobních automobilů v Česku představovala meziroční zvýšení o 4,21 %, ale k tomu došlo především díky odbytu menších, u nás vyráběných vozů v zemích, ve kterých bylo uplatněno šrotovné, a také díky rozšíření produkce v nošovickém Hyundaii a kolínském závodě TPCA. Česko tak patří mezi několik málo zemí světa (například Čína +30,2 % či Indie +17,9 %), ve kterých nenastal pokles produkce. Ten byl meziročně největší v Rusku (–58,8 %), v USA (–37,6 %), Velké Británii (–31,3 %), Japonsku (–30,4 %) atd.

Podle zmíněných statistik se tak Česko dostalo na třináctou příčku mezi největšími výrobci osobních automobilů na světě, když přeskočilo Rusko a od dvanácté Velké Británie nás dělí jen 22 tisíc kusů. Jen tak mimochodem, v Itálii se už několik let vyrábí méně osobních automobilů než v tuzemsku, ale poměrně hodně fiatů se vyrábí mimo Itálii.

Automobilový trh letos čeká, jak naznačil i ženevský autosalon, nejen množství novinek a zajímavých technických řešení, ale také hodně tvrdý boj o zákazníky. Současný předseda rady ředitelů Svazu dovozců automobilů Vít Pěkný sice nedávno řekl, že „ceny aut už klesat nebudou,“ ale to jsme slyšeli už víckrát, a opět někdo utrhnul lavinu zlevňování a další se rychle přidali. V každém případě se automobilový trh asi nezhroutí, ale určitě to nebudou mít výrobci a prodejci jednoduché. Přesto o lákadla na čtyřech kolech určitě nebude nouze, i když na avizované modely, které budou jezdit za méně než tři litry na 100 km, či na elektromobily se slušnějším dojezdem si ještě budeme muset nějaký čas počkat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít