Zemřel Bohumil Sucharda

06. března 2009, 14:38 - (red)
06. března 2009, 14:38

Význmaný ekonom se podílel i na programových dokumentech pražského jara 1968

V posledním únorovém týdnu zemřel v uctivém tichu ve věku nedožitých 95 let Bohumil Sucharda, jeden z největších českých ekonomů a finančních i měnových expertů československé ekonomie 20. století.
Po absolvování všech stupňů školství zastával jako inženýr ekonom různé posty v československých i mezinárodních finančních a měnových institucích – od eléva s tvrdou praxí v komerčních bankách až po funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu v letech 1948 až 1950. Jako začínající bankéř se podílel například na řízení fúze Plzeňské a Moravské banky. Jako výkonný ředitel MMF si musel prožít i „vyhánění“ Československa z MMF v první polovině padesátých let. Nikdy nezatrpknul a myšlenku navrácení Československa do MMF prosazoval přes osobní potíže, které si za to vysloužil po celé období až do revoluce v roce 1989. Jeho snaha se naplnila rok poté.
Samostatná je historie jeho působení na ministerstvu financí v různých vedoucích funkcích až po ministra-předsedu Státní komise pro ceny, finance a mzdy a posléze ministra financí od 20. ledna 1967. Zde se přičinil o trvalé prosazování moderního pojetí ekonomické politiky.
Silné známky Suchardova rukopisu nesou rovněž programové dokumenty pražského jara 1968. S ukončením činnosti vlády Oldřicha Černíka byl 27. září 1969 „odejit“ z postu ministra a v roce 1970 zbaven všech funkcí. V letech 1970 až 1971 dostal krátký čas k výuce na VŠE v Praze v oboru zahraniční obchod, kde svým seminářem Mezinárodně finanční vztahy přivedl nejméně dva ročníky studentů k trvalému zájmu o mezinárodní finanční systém a bankovnictví. Velká část těchto studentů se pak po revoluci na vytváření nového československého bankovnictví velkým dílem podílela.
Po zákazu pedagogické činnosti v roce 1971 nastoupil jako poradce do ústředí Státní banky československé (SBČS), kde působil až do odchodu do důchodu. Ve druhé polovině osmdesátých let prací v Prognostickém ústavu ČSAV přenášel svoje životní zkušenosti do zpracovávané prognózy. V roce 1990 byl poradcem hospodářské rady vlády ČSFR. Do nejposlednějších let aktivně sledoval a komentoval mezinárodní finanční dění.
Prakticky sedm desetiletí sloužil československé a české ekonomice, jejímu finančnímu a bankovnímu systému i při výchově následovníků činností na fakultách, ve výzkumných ústavech a v SBČS. Byla to také řada těžkých infarktů a podobných závažných onemocnění, které přinášelo intenzivní pracovní a občanské nasazení v nelehkých dobách. Památka na jeho vysoce přínosnou práci ani památka na jeho osobnost nebudou zapomenuty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít