Zemřel Bohumil Sucharda

06. března 2009, 14:38 - (red)
06. března 2009, 14:38

Význmaný ekonom se podílel i na programových dokumentech pražského jara 1968

V posledním únorovém týdnu zemřel v uctivém tichu ve věku nedožitých 95 let Bohumil Sucharda, jeden z největších českých ekonomů a finančních i měnových expertů československé ekonomie 20. století.
Po absolvování všech stupňů školství zastával jako inženýr ekonom různé posty v československých i mezinárodních finančních a měnových institucích – od eléva s tvrdou praxí v komerčních bankách až po funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu v letech 1948 až 1950. Jako začínající bankéř se podílel například na řízení fúze Plzeňské a Moravské banky. Jako výkonný ředitel MMF si musel prožít i „vyhánění“ Československa z MMF v první polovině padesátých let. Nikdy nezatrpknul a myšlenku navrácení Československa do MMF prosazoval přes osobní potíže, které si za to vysloužil po celé období až do revoluce v roce 1989. Jeho snaha se naplnila rok poté.
Samostatná je historie jeho působení na ministerstvu financí v různých vedoucích funkcích až po ministra-předsedu Státní komise pro ceny, finance a mzdy a posléze ministra financí od 20. ledna 1967. Zde se přičinil o trvalé prosazování moderního pojetí ekonomické politiky.
Silné známky Suchardova rukopisu nesou rovněž programové dokumenty pražského jara 1968. S ukončením činnosti vlády Oldřicha Černíka byl 27. září 1969 „odejit“ z postu ministra a v roce 1970 zbaven všech funkcí. V letech 1970 až 1971 dostal krátký čas k výuce na VŠE v Praze v oboru zahraniční obchod, kde svým seminářem Mezinárodně finanční vztahy přivedl nejméně dva ročníky studentů k trvalému zájmu o mezinárodní finanční systém a bankovnictví. Velká část těchto studentů se pak po revoluci na vytváření nového československého bankovnictví velkým dílem podílela.
Po zákazu pedagogické činnosti v roce 1971 nastoupil jako poradce do ústředí Státní banky československé (SBČS), kde působil až do odchodu do důchodu. Ve druhé polovině osmdesátých let prací v Prognostickém ústavu ČSAV přenášel svoje životní zkušenosti do zpracovávané prognózy. V roce 1990 byl poradcem hospodářské rady vlády ČSFR. Do nejposlednějších let aktivně sledoval a komentoval mezinárodní finanční dění.
Prakticky sedm desetiletí sloužil československé a české ekonomice, jejímu finančnímu a bankovnímu systému i při výchově následovníků činností na fakultách, ve výzkumných ústavech a v SBČS. Byla to také řada těžkých infarktů a podobných závažných onemocnění, které přinášelo intenzivní pracovní a občanské nasazení v nelehkých dobách. Památka na jeho vysoce přínosnou práci ani památka na jeho osobnost nebudou zapomenuty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít