Zemřel Bohumil Sucharda

06. března 2009, 14:38 - (red)
06. března 2009, 14:38

Význmaný ekonom se podílel i na programových dokumentech pražského jara 1968

V posledním únorovém týdnu zemřel v uctivém tichu ve věku nedožitých 95 let Bohumil Sucharda, jeden z největších českých ekonomů a finančních i měnových expertů československé ekonomie 20. století.
Po absolvování všech stupňů školství zastával jako inženýr ekonom různé posty v československých i mezinárodních finančních a měnových institucích – od eléva s tvrdou praxí v komerčních bankách až po funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu v letech 1948 až 1950. Jako začínající bankéř se podílel například na řízení fúze Plzeňské a Moravské banky. Jako výkonný ředitel MMF si musel prožít i „vyhánění“ Československa z MMF v první polovině padesátých let. Nikdy nezatrpknul a myšlenku navrácení Československa do MMF prosazoval přes osobní potíže, které si za to vysloužil po celé období až do revoluce v roce 1989. Jeho snaha se naplnila rok poté.
Samostatná je historie jeho působení na ministerstvu financí v různých vedoucích funkcích až po ministra-předsedu Státní komise pro ceny, finance a mzdy a posléze ministra financí od 20. ledna 1967. Zde se přičinil o trvalé prosazování moderního pojetí ekonomické politiky.
Silné známky Suchardova rukopisu nesou rovněž programové dokumenty pražského jara 1968. S ukončením činnosti vlády Oldřicha Černíka byl 27. září 1969 „odejit“ z postu ministra a v roce 1970 zbaven všech funkcí. V letech 1970 až 1971 dostal krátký čas k výuce na VŠE v Praze v oboru zahraniční obchod, kde svým seminářem Mezinárodně finanční vztahy přivedl nejméně dva ročníky studentů k trvalému zájmu o mezinárodní finanční systém a bankovnictví. Velká část těchto studentů se pak po revoluci na vytváření nového československého bankovnictví velkým dílem podílela.
Po zákazu pedagogické činnosti v roce 1971 nastoupil jako poradce do ústředí Státní banky československé (SBČS), kde působil až do odchodu do důchodu. Ve druhé polovině osmdesátých let prací v Prognostickém ústavu ČSAV přenášel svoje životní zkušenosti do zpracovávané prognózy. V roce 1990 byl poradcem hospodářské rady vlády ČSFR. Do nejposlednějších let aktivně sledoval a komentoval mezinárodní finanční dění.
Prakticky sedm desetiletí sloužil československé a české ekonomice, jejímu finančnímu a bankovnímu systému i při výchově následovníků činností na fakultách, ve výzkumných ústavech a v SBČS. Byla to také řada těžkých infarktů a podobných závažných onemocnění, které přinášelo intenzivní pracovní a občanské nasazení v nelehkých dobách. Památka na jeho vysoce přínosnou práci ani památka na jeho osobnost nebudou zapomenuty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít