Zemědělci, nebojte se internetu!

05. května 2003, 00:00 - Petr Havel, publicista, petr44@centrum.cz
05. května 2003, 00:00

Pomocí webu si venkovští podnikatelé mohou spočítat například dotace z EUNa internetu lze najít prakticky všechny zprávy a údaje, které se týkají agrárního sektoru. Pláč nad nedostatkem informací není zcela na místě. Příkladem mohou být obce.

Pomocí webu si venkovští podnikatelé mohou spočítat například dotace z EU

Na internetu lze najít prakticky všechny zprávy a údaje, které se týkají agrárního sektoru. Pláč nad nedostatkem informací není zcela na místě. Příkladem mohou být obce.

Termíny a výše dotací, aktuální informace o dění v EU nebo třeba možnost spočítat si podle obecného vzorce příjmy svého podniku po vstupu do EU a od toho odvinout podnikatelský záměr - to jsou údaje, které jsou dnes zemědělcům veřejně a bezplatně přístupné na internetu. Jen málo podnikatelů ale tento nosič informací opravdu účelně využívá.

Kolik znáš e-mailových adres

Podle Ivo Šaška, jednatele společnosti CompAct Bohemia, s.r.o., která se dlouhodobě zabývá dodávkami hardware a software do oblasti zemědělství, je internet většinou využíván ve větších podnicích jejich ekonomickými útvary pro komunikaci s bankami. „V poslední době nabývá jeho význam i v komunikaci vedoucích manažerů podniků, zejména ve vztahu k Agrární komoře. Problémem zůstává nedostatečná znalost e-mailových adres. Podniky si neuvědomují, že pro získávání informací je znalost e-mailové adresy partnerů stejně důležitá jako znalost klasické adresy,“ konstatuje Šašek.

Soukromý zemědělec spící

Největší rezervy jsou přitom ve využití internetu u soukromých zemědělců, a to i přesto, že význam internetu si uvědomují všichni představitelé Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), v níž je většina z nich sdružena. Tajemník ASZ Michal Pospíšil například tvrdí, že internet je nejen cesta jak se rychle informovat, ale jeho využití pro praxi je i v možnosti operativního připomínkování zemědělských zákonů z řad hospodařících zemědělců. ASZ je totiž jedním z oficiálních připomínkových míst.

Web pomáhá také rozvoji venkova

Internet je již v současné době také fenoménem v rozvoji venkova, a to i v rámci přeshraniční spolupráce, například jako komunikační nosič aktivit sdružení Šance pro jihozápad. „Internet musí být součástí rozvoje venkova, jedním ze základních faktorů odrazu životní úrovně na venkově,“ připomíná i ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky (VÚZE) Tomáš Doucha.

Kde najít nejen výpočet dotací z EU

Právě VÚZE zveřejnil nedávno na svých stránkách model výpočtu objemu zemědělských dotací z Bruselu po jednotlivých komoditách aplikovatelný na jakýkoli zemědělský podnik v ČR. Novou podobu získal v tomto měsíci také počtem zpráv nejrozsáhlejší agrární informační portál Agris provozovaný Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU). Zemědělci tam mohou denně najít několik desítek zpráv týkajících se jejich rezortu, včetně monitoru tisku nebo plného znění dohody mezi ČR a EU v oblasti zemědělství. V březnu odstartoval novou podobu svých internetových stránek také Státní zemědělský intervenční fond - mezi pro praxi nejdůležitější údaje zde patří pravidelné statistiky cen jednotlivých zemědělských komodit v ČR i v zahraničí.

Pražáci, naučte se komunikovat

Nedostatečné využití internetu k zemědělskému podnikání je přitom podle Šaška dáno především dosud nedostatečnou propagací údajů, které lze na internetu najít a jak využít elektronickou poštu. „Pražské firmy neumějí se zemědělci mluvit a celá řada zajímavých projektů se dostane pouze do škol a výzkumných ústavů. Ty nemají sílu dále masivně propagovat a vyučovat využívání výpočetní techniky,“ domnívá se Šašek. Pro podnikatele v zemědělství přitom představuje internet základní informační médium, neboť většina z nich hospodaří mimo dosah velkých měst, kde jsou informace a jejich zdroje nejvíce koncentrovány. A právě v rezortu zemědělství funguje již v současné době celá řada produktů, jejichž úroveň je i v konkurenci se zahraničím opravdu vysoká. Například ČZU provozuje jako jediný subjekt v rezortu zemědělství a jeden z desítky v ČR akreditované testovací středisko ECDL, jehož absolventi získávají certifikát znalosti informačních technologií podle evropských standardů.

Vzorné obce

Na rozdíl od zemědělců přitom v současné době pracují s internetem obce. Ty podle Šaška umějí lépe využívat internet i díky tomu, že mají více času na školení. „Zemědělci, zejména soukromí, mají na veškerá školení pouze zimní období,“ komentuje poznatky z praxe Šašek. Zatímco obecní úřady podle něj v drtivé většině pochopily, že bez elektronické pošty a internetu se na venkově dále nedostanou, zemědělci pohlížejí na internet jako na hračku. Podle poznatků CompAct Bohemia stoupá využitelnost internetu a pošty s výší manažerských funkcí. Zemědělci přitom často operují s pojmem nedostatek informací.

Informací je dostatek

„Stížnosti na nedostatek informací nepovažuji za zcela opodstatněné. Spíše si myslím, že je přebytek informací, ale zemědělští podnikatelé nevědí, kde je najít. Také s nimi neumějí pracovat, třídit je a analyzovat podle důležitosti. Mnohé informace zásadního charakteru jsou tak podceňovány, protože dosavadní rutinní praxe postupy v nich uváděné nevyžadovala,“ shrnuje problematiku internetu Šašek.

Internetové stránky, kde mohou zemědělci získat podnikatelsky prospěšné informace

Instituce adresa stručný popis zveřejňovaných údajů

Ministersvo zemědělství ČR www.mze.cz základní zemědělské informace, dotační

programy, tiskové zprávy rezortu

Česká zemědělská univerzita www.agris.cz on-line vlastní i převzaté rezortní

v Praze zpravodajství, monitor tisku,

komunikační centrum, poradenství

Výzkumný ústav zemědělské www.vuze.cz analytické publikace (bulletiny),

ekonomiky model výpočtu agrárních dotací

Ústav zemědělských www.agronavigator.cz zemědělská knihovna, překlady a

potravinářských informací důležitých

článků ze zahraničních zdrojů

Státní zemědělský intervenční www.szif.cz tržní ceny zemědělských komodit,

fond výběrová řízení

Vydavatelství Martin Sedláček www.agroweb.cz zpravodajství z prvovýroby, kalendář akcí

Online Servis Expert Labourer www.osel.cz populárně podané nové vědecké poznatky

Zdroj: archiv

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít