Zemědělci odmítají členství v komoře

19. dubna 2004, 00:00 - PETR HAVEL
19. dubna 2004, 00:00

NÁVRH NOVELY ZÁKONA O KOMORÁCH, KTERÝ MÁ AMBICI ZAVÉST POVINNÉ ČLENSTVÍ PODNIKATELŮ, VZBUDIL ŘADU DISKUZÍ. PROTI ČLENSTVÍ V AGRÁRNÍ KOMOŘE ČR (AK) JSOU TAKÉ ZEMĚDĚLCI - VĚTŠINOU SOUKROMÍ.

Podnikatelé by měli platit každoročně registrační poplatek

Podnikatelům vadí zejména povinné poplatky, které by odváděli na činnost Agrární komory (AK), která v případě soukromých zemědělců ani nehájí jejich zájmy. „Je to pro nás naprosto zásadní problém, jedna z našich priorit,“ konstatuje tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Michal Pospíšil. Předseda Asociace Stanislav Němec v otevřeném dopisu prezidentu AK Václavu Hlaváčkovi píše: „Jménem ASZ vás důrazně upozorňuji, že si v žádném případě nepřejeme, abyste si vy a vaše organizace uzurpoval jakékoliv právo rozhodovat o našem soukromém a svobodném podnikání či vedl jakoukoliv evidenci o našich firmách,“ píše se v dokumentu. Podle Němce je povinné členství i zástěrkou pro AK jak vyřešit svou finanční situaci. Soukromí zemědělci „nevidí důvod, proč by se měli dostat do jakéhokoliv područí organizace své vlastní konkurence“. Navíc, jak soukromníci tvrdí, jejich konkurence má diametrálně rozdílné názory. Organizace sdružuje i převážnou většinu těch, kteří dluží 15 miliard korun oprávněným osobám za takzvané transformační podíly. Komoře vyčítají soukromníci i to, že se zemědělci v ČR dostali v očích laické veřejnosti „do role profesionálních plaček“.

ODBORÁŘI JSOU VLAŽNÍ

Povinné členství kupodivu nepodporují ani zemědělští odboráři. Jak totiž konstatoval předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek, je postoj AK, která novelu podporuje, poněkud schizofrenní. „Je to paradoxní - zaměstnavatelé jsou proti členství svých zaměstnanců v odborech a přesvědčují je, že není dobré být kdekoli organizován. Pak ale slyšíme od zástupců Hospodářské a Agrární komory, že by chtěli zavést povinné členství. Já se domnívám, že by nemělo být nic povinného, ani registrace podnikatelů v komorách. Na druhé straně si ale myslím, že by měl existovat určitý minimální finanční poplatek od těch, kteří nechtějí být organizováni v takových komorách, protože často využívají jejich informační servis a měli by na něj z pozice slušnosti přispět,“ říká Dufek. Skutečností je, že v ČR hospodaří asi 20 000 podnikatelských subjektů v rodinných farmách a jsou zásadně proti povinnému členství v AK. Kromě toho působí v zemědělství přes tisíc organizací právnických osob (družstva, obchodní společnosti, akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným), které zaměstnávají přes 100 000 lidí v zemědělské prvovýrobě. Novelu zákona přitom podporují především představitelé právnických osob, v praxi necelé procento občanů působících v zemědělské prvovýrobě.

KOMORA SLIBUJE, ŽE ZKVALITNÍ POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB

Návrh novely zákona o Hospodářské a Agrární komoře počítá se zavedením povinné registrace všech podnikatelů, v zemědělství v rámci AK. Podnikatelé by měli na účet AK navíc platit každoročně registrační poplatek, přičemž doklad o zaplacení má být povinnou přílohou daňového přiznání. Podle Agrární komory je důvodem novely potřeba zkvalitnit poskytování služeb komory, které mají podpořit rozvoj zemědělských firem. Tím lze podle AK „rozšířit možnosti konkurenceschopného podnikání“. Zemědělci však o servis AK nestojí - dosud totiž žádnou plnohodnotnou podporu neposkytuje ani svým současným členům „O rozvoj svých firem se postaráme sami bez vaší pomoci,“ píše N ěmec v dokumentu ASZ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít