Zemědělci odmítají členství v komoře

19. dubna 2004, 00:00 - PETR HAVEL
19. dubna 2004, 00:00

NÁVRH NOVELY ZÁKONA O KOMORÁCH, KTERÝ MÁ AMBICI ZAVÉST POVINNÉ ČLENSTVÍ PODNIKATELŮ, VZBUDIL ŘADU DISKUZÍ. PROTI ČLENSTVÍ V AGRÁRNÍ KOMOŘE ČR (AK) JSOU TAKÉ ZEMĚDĚLCI - VĚTŠINOU SOUKROMÍ.

Podnikatelé by měli platit každoročně registrační poplatek

Podnikatelům vadí zejména povinné poplatky, které by odváděli na činnost Agrární komory (AK), která v případě soukromých zemědělců ani nehájí jejich zájmy. „Je to pro nás naprosto zásadní problém, jedna z našich priorit,“ konstatuje tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Michal Pospíšil. Předseda Asociace Stanislav Němec v otevřeném dopisu prezidentu AK Václavu Hlaváčkovi píše: „Jménem ASZ vás důrazně upozorňuji, že si v žádném případě nepřejeme, abyste si vy a vaše organizace uzurpoval jakékoliv právo rozhodovat o našem soukromém a svobodném podnikání či vedl jakoukoliv evidenci o našich firmách,“ píše se v dokumentu. Podle Němce je povinné členství i zástěrkou pro AK jak vyřešit svou finanční situaci. Soukromí zemědělci „nevidí důvod, proč by se měli dostat do jakéhokoliv područí organizace své vlastní konkurence“. Navíc, jak soukromníci tvrdí, jejich konkurence má diametrálně rozdílné názory. Organizace sdružuje i převážnou většinu těch, kteří dluží 15 miliard korun oprávněným osobám za takzvané transformační podíly. Komoře vyčítají soukromníci i to, že se zemědělci v ČR dostali v očích laické veřejnosti „do role profesionálních plaček“.

ODBORÁŘI JSOU VLAŽNÍ

Povinné členství kupodivu nepodporují ani zemědělští odboráři. Jak totiž konstatoval předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek, je postoj AK, která novelu podporuje, poněkud schizofrenní. „Je to paradoxní - zaměstnavatelé jsou proti členství svých zaměstnanců v odborech a přesvědčují je, že není dobré být kdekoli organizován. Pak ale slyšíme od zástupců Hospodářské a Agrární komory, že by chtěli zavést povinné členství. Já se domnívám, že by nemělo být nic povinného, ani registrace podnikatelů v komorách. Na druhé straně si ale myslím, že by měl existovat určitý minimální finanční poplatek od těch, kteří nechtějí být organizováni v takových komorách, protože často využívají jejich informační servis a měli by na něj z pozice slušnosti přispět,“ říká Dufek. Skutečností je, že v ČR hospodaří asi 20 000 podnikatelských subjektů v rodinných farmách a jsou zásadně proti povinnému členství v AK. Kromě toho působí v zemědělství přes tisíc organizací právnických osob (družstva, obchodní společnosti, akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným), které zaměstnávají přes 100 000 lidí v zemědělské prvovýrobě. Novelu zákona přitom podporují především představitelé právnických osob, v praxi necelé procento občanů působících v zemědělské prvovýrobě.

KOMORA SLIBUJE, ŽE ZKVALITNÍ POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB

Návrh novely zákona o Hospodářské a Agrární komoře počítá se zavedením povinné registrace všech podnikatelů, v zemědělství v rámci AK. Podnikatelé by měli na účet AK navíc platit každoročně registrační poplatek, přičemž doklad o zaplacení má být povinnou přílohou daňového přiznání. Podle Agrární komory je důvodem novely potřeba zkvalitnit poskytování služeb komory, které mají podpořit rozvoj zemědělských firem. Tím lze podle AK „rozšířit možnosti konkurenceschopného podnikání“. Zemědělci však o servis AK nestojí - dosud totiž žádnou plnohodnotnou podporu neposkytuje ani svým současným členům „O rozvoj svých firem se postaráme sami bez vaší pomoci,“ píše N ěmec v dokumentu ASZ.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít