Země (opravdu) neomezených možností

14. února 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
14. února 2005, 00:00

RUSKODavid Škrla se před několika lety odstěhoval do Ruska. V Moskvě si našel manželku a začal podnikat v ruském výstavnictví. Jeho firma Vystavki Brno prosperuje. Škrla říká, že Rusko je velmi slibný trh.

RUSKO David Škrla se před několika lety odstěhoval do Ruska. V Moskvě si našel manželku a začal podnikat v ruském výstavnictví. Jeho firma Vystavki Brno prosperuje. Škrla říká, že Rusko je velmi slibný trh. * Proč jste se rozhodl podnikat právě v Rusku a kdy vaše tamější firma vznikla? Vystavki Brno, která je ruskou obdobou naší společnosti s ručením omezeným, byla založena v březnu 2002 jako stoprocentní dceřiná společnost Veletrhů Brno. Toto rozhodnutí padlo už o rok dříve na Moravě. Souviselo především s rozvojem technické podpory našeho hlavního partnera a zároveň vlastníka, německé společnosti Messe Düsseldorf. Ta v té době rovněž zakládala pobočku v Moskvě. * Jak vypadal začátek firmy? Krátce řečeno, byl složitý. Kromě obyčejných starostí spojených se zahájením provozu jsme se potýkali i se specifikami ruského daňového a bankovního systému. * Které to jsou?

Některé věci pro mě byly nepochopitelné. Například kontrola devizových prostředků, které inkasují ruské firmy za služby ze zahraničí od svých klientů. Každá operace tohoto druhu je kontrolována ruskou centrální bankou. S tím je spojena neuvěřitelná byrokracie, kterou musíme pokaždé procházet v naší bance.

* Jak byste charakterizoval ruský trh? V nedávné minulosti bylo v socialistickém bloku známé heslo: Sovětský svaz -země neomezených možností. Je možné říci, že i po rozpadu SSSR skrývá ruský trh spoustu nevyužitých příležitostí. To platí jak o Moskvě, tak především o více jak 80 regionech Ruské federace. * Jak se to projevuje třeba ve vašem oboru, tedy ve výstavnictví?

Jako příklad převisu poptávky mohu uvést, že Moskvě, která je centrem mezinárodního výstavnictví, chybí až statisíce metrů čtverečních výstavní plochy ročně. Stávající veletržní centra tedy pokrývají zájem vystavovatelů pouze částečně. Ještě horší je situace v regionech, kde je fungující výstaviště spíše zázrakem. Obvykle jsou výstavy pořádány v naprosto nevyhovujících prostorách.

* Co chystáte v nejbližší době? Od tohoto roku se naše společnost zabývá také zastupováním zakládající společnosti Veletrhy Brno, tedy získáváním vystavovatelů z ruského teritoria na akce pořádané v Brně. Rozšíření o tuto činnost nám otevírá nové obzory, a to především v regionech. * Co je podle vás nejtěžší pro podnikatele, který začne podnikat v zahraničí?**

Co se mne týká, tak bylo nejtěžší především zvyknout si na jinou kulturu, řeč a zvyklosti běžného života. Já jsem byl v té době svobodný a bral jsem tuto nabídku jako výzvu. Chtěl jsem si prostě vyzkoušet, zda jsem toho schopen. Krátce po svém příjezdu do Moskvy jsem se seznámil se svou ženou, se kterou máme zatím jednoho syna, další přírůstek očekáváme v srpnu. Pro člověka je nejdůležitější dobré zázemí. A v cizí zemi toto platí dvojnásob.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít