Země, kde se budete na dovolené cítit jako boháči

16. května 2011, 15:29 - stu
16. května 2011, 15:29

Posilování koruny a pomalejší inflace v některých turisticky atraktivních zemích způsobily, že český turista se tam může cítit jako boháč. Bohužel to neplatí o státech, kde se platí eurem.

 Foto: Profimedia.cz

Zahraniční pobyty letos Čechům díky posilující koruně opět zlevnily, v březnu 2011 meziročně v průměru o 3 procenta. V porovnání s minulými lety je pozoruhodné, že kupní síla koruny vzrostla vůči třinácti sledovaným zemím bez jediné výjimky. Největší - desetiprocentní skok v kupní síle byl zaznamenán u cest do Egypta, nejmenší změny do jednoho procenta se týkají Maďarska, Bulharska a Velké Británie. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala UniCredit Bank.

Pro země eurozóny se meziroční přírůstek kupní síly české koruny pohyboval v rozpětí 1 procenta až 3 procenta. Sílu české měny povzbudilo její zpevnění proti euru o 3,6 procenta, opačně působila vyšší inflace v jednotlivých zemích v porovnání s inflací v Česku.

Nejlevnější zůstalo Bulharsko, nejdražší Francie

Mezi dvanáctkou zemí, které Češi navštěvují při svých delších cestách nejčastěji, zůstává již tradičně nejlevnější Bulharsko. Za 1000 Kč tam letos lze nakoupit koš zboží a služeb, který by českého turistu doma vyšel na 1474 Kč. Citelněji by mohly letos české domácnosti ušetřit také v Turecku, kde má tisícovka hodnotu 1270 Kč oproti loňským 1166 Kč. K levným zemím nepochybně patří i Egypt, byť srovnání s touto zemí nelze podchytit statisticky. 

 

*/ Vážený průměr, kde vahou je míra oblíbenosti destinace, resp. její podíl na celkových výjezdech Čechů do 12 nejnavštěvovanějších evropských zemí v roce 2011 trvajících déle než 4 dny.

OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank Czech Republic. Údaje za březen 2011.

 

Mezi země s cenovou hladinou srovnatelnou s Českem lze zařadit Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko. V Chorvatsku je vyrovnání kupní síly české koruny s místním trhem novinkou. Letos by tam Češi měli být schopni nakoupit za tisícovku o 16 korun větší balík zboží a služeb než doma. 

Všechny ostatní oblíbené destinace zůstávají pro Čechy podstatně dražší. Ve Francii - nejdražší z nich - dostaneme za 1000 Kč zboží a služby v domácí hodnotě pouhých 660 Kč. Další evropské středomořské země - španělsko, Itálie a Řecko - jsou jen o málo levnější, když se zde hodnota české tisícovky pohybuje v rozpětí 760 Kč až 770 Kč. Ačkoliv jsou vzájemné rozdíly mezi uvedenými třemi zeměmi malé, Itálie za poslední rok v cenové atraktivitě přeskočila španělsko a Řecko. Stalo se tak kvůli rozdílně vysoké inflaci. Tu především v Řecku zvedly daňové změny, jimiž se vláda snaží zachránit krachující veřejné finance.

Citelný růst kupní síly koruny za poslední rok zapříčinil, že z dvanáctky nejnavštěvovanějších zemí je pro české domácnosti pobyt v pěti z nich levnější než v tuzemsku. Vysoký podíl dražších destinací na celkových cestách tuzemců nicméně vede k tomu, že zahraniční pobyty zůstávají pro české domácnosti v průměru o necelých 10 procent dražší než tuzemské. 

Průměry mohou být zavádějící

Jakkoliv poskytují výše uvedená srovnání užitečnou informaci, je třeba mít na paměti také některá jejich omezení. Za prvé, cenové hladiny jsou mezi zeměmi porovnávány podle různých spotřebních košů. Zatímco pro země EU se používá jednotná metodika tvorby spotřebních košů, totéž nelze říct o mimoevropských zemích. Za druhé, průměrné ceny v jednotlivých zemích se mohou výrazně odlišovat od cenových úrovní v konkrétních regionech. 

V oblíbených turistických oblastech – centrech velkých měst nebo přímořských letoviscích – je nutné zpravidla počítat s tím, že česká tisícikoruna zde bude mít nižší kupní sílu, než se pro danou zemi v průměru uvádí. Za třetí, zkreslení může vzniknout tím, že struktura výdajů turisty se liší od typických výdajů domácností, z nichž je počítána inflace. 

V turistických výdajích dominují služby, pro něž jsou cenové rozdíly mezi zeměmi podstatné, zatímco zboží jako pračku nebo televizor si z dovolené v zahraničí přiváží málokdo. Tento fakt zřejmě podhodnocuje rozdíly mezi zeměmi, takže drahé země jsou z pohledu turisty ve skutečnosti ještě dražší a levné naopak levnější. 

 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít