Země EU mají odlišné zvyklosti

26. července 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ , VŠE Praha JANA HÁJKOVÁ
26. července 2004, 00:00

JAK USPĚT PŘI PODNIKÁNÍ NA SPOLEČNÉM TRHU Přes množství společných prvků zůstává i v rámci jednotného trhu EU řada odlišností. Každá země má odlišnou mentalitu a obchodní zvyklosti.

JAK USPĚT PŘI PODNIKÁNÍ NA SPOLEČNÉM TRHU

Přes množství společných prvků zůstává i v rámci jednotného trhu EU řada odlišností. Každá země má odlišnou mentalitu a obchodní zvyklosti. Od začátku letošního května jsme součástí jednotného trhu Evropské unie. Vstup znamená především lepší možnosti obchodních vztahů s firmami ze států Unie. Stále více českých podnikatelů se bude setkávat s partnery z dalších členských zemí, jednat s nimi a uzavírat kontrakty. Ať už se tak stane na „domácí“ půdě České republiky nebo v zahraničí, vyplatí se na tato jednání patřičně se vyzbrojit. K úspěchu jednání totiž mohou pomoci i drobnosti. POMŮŽE ZNALOST NÁRODNÍ MENTALITY Na první pohled je evropská mentalita stejná nebo přinejmenším hodně podobná. Při podrobnějším zkoumání ale zjistíme mezi státy řadu rozdílů v kulturních, společenských a obchodních zvyklostech - například v oslovování partnera při jednání či ve způsobu vedení obchodního jednání apod. Liší se mimo jiné také požadavky na dochvilnost, pravidla při jednání o ceně, zvyklostí týkajících se obchodního oběda nebo večeře. Zatímco velké mezinárodní společnosti díky postupující globalizaci a multikulturnímu soužití vytvářejí určitý evropský standard obchodního jednání, v menších či středních podnicích se národní mentalita projevuje výrazněji. Platí to zejména o nejmenších živnostnících, obchodnících či řemeslnících. A právě včasné informace o odlišnostech mohou výrazně pomoci k úspěchu při jednání s nimi. ODLIŠNÉ ZAČÁTKY Vstup do Evropské unie přinese také lepší možnost zakládání zahraničních poboček českých firem. Vzhledem k daňovým či jiným rozdílům není vyloučeno ani přestěhování firmy do zcela jiného státu, který nabízí lepší podmínky k podnikání. Profit proto přináší užitečné informace: za jakých podmínek lze v jednotlivých zemích Unie založit firmu, jaký jsou postup a povinnosti při zakládání společnosti nebo kde získat potřebné informace. Také zde jsou totiž mezi jednotlivými členskými státy velké odlišnosti. V EU platí zásada, že v každé členské zemi může bez omezení podnikat kterýkoliv subjekt z jiného členského státu. Musí ale splnit stejné podmínky pro podnikání jako místní podnikatelé. ZÁKLADNÍ PŘEHLED**

Chceme poskytnout alespoň základní informace o obchodních zvyklostech, mentalitě a postupu zakládání firem v jednotlivých zemích. Kvůli značnému rozsahu tématu přináší tento Speciál informace o sedmi z nových členských zemí, další státy představíme ve Speciálu příští týden. Připomínáme, že jednotlivé členské státy - z pohledu jejich daňových systémů a podmínek pro investování - představujeme v pravidelném seriálu Profitu už od začátku letošního roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít