Země EU mají odlišné zvyklosti

26. července 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ , VŠE Praha JANA HÁJKOVÁ
26. července 2004, 00:00

JAK USPĚT PŘI PODNIKÁNÍ NA SPOLEČNÉM TRHU Přes množství společných prvků zůstává i v rámci jednotného trhu EU řada odlišností. Každá země má odlišnou mentalitu a obchodní zvyklosti.

JAK USPĚT PŘI PODNIKÁNÍ NA SPOLEČNÉM TRHU

Přes množství společných prvků zůstává i v rámci jednotného trhu EU řada odlišností. Každá země má odlišnou mentalitu a obchodní zvyklosti. Od začátku letošního května jsme součástí jednotného trhu Evropské unie. Vstup znamená především lepší možnosti obchodních vztahů s firmami ze států Unie. Stále více českých podnikatelů se bude setkávat s partnery z dalších členských zemí, jednat s nimi a uzavírat kontrakty. Ať už se tak stane na „domácí“ půdě České republiky nebo v zahraničí, vyplatí se na tato jednání patřičně se vyzbrojit. K úspěchu jednání totiž mohou pomoci i drobnosti. POMŮŽE ZNALOST NÁRODNÍ MENTALITY Na první pohled je evropská mentalita stejná nebo přinejmenším hodně podobná. Při podrobnějším zkoumání ale zjistíme mezi státy řadu rozdílů v kulturních, společenských a obchodních zvyklostech - například v oslovování partnera při jednání či ve způsobu vedení obchodního jednání apod. Liší se mimo jiné také požadavky na dochvilnost, pravidla při jednání o ceně, zvyklostí týkajících se obchodního oběda nebo večeře. Zatímco velké mezinárodní společnosti díky postupující globalizaci a multikulturnímu soužití vytvářejí určitý evropský standard obchodního jednání, v menších či středních podnicích se národní mentalita projevuje výrazněji. Platí to zejména o nejmenších živnostnících, obchodnících či řemeslnících. A právě včasné informace o odlišnostech mohou výrazně pomoci k úspěchu při jednání s nimi. ODLIŠNÉ ZAČÁTKY Vstup do Evropské unie přinese také lepší možnost zakládání zahraničních poboček českých firem. Vzhledem k daňovým či jiným rozdílům není vyloučeno ani přestěhování firmy do zcela jiného státu, který nabízí lepší podmínky k podnikání. Profit proto přináší užitečné informace: za jakých podmínek lze v jednotlivých zemích Unie založit firmu, jaký jsou postup a povinnosti při zakládání společnosti nebo kde získat potřebné informace. Také zde jsou totiž mezi jednotlivými členskými státy velké odlišnosti. V EU platí zásada, že v každé členské zemi může bez omezení podnikat kterýkoliv subjekt z jiného členského státu. Musí ale splnit stejné podmínky pro podnikání jako místní podnikatelé. ZÁKLADNÍ PŘEHLED**

Chceme poskytnout alespoň základní informace o obchodních zvyklostech, mentalitě a postupu zakládání firem v jednotlivých zemích. Kvůli značnému rozsahu tématu přináší tento Speciál informace o sedmi z nových členských zemí, další státy představíme ve Speciálu příští týden. Připomínáme, že jednotlivé členské státy - z pohledu jejich daňových systémů a podmínek pro investování - představujeme v pravidelném seriálu Profitu už od začátku letošního roku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít