Zemanův distanc

05. listopadu 2013, 12:00 - Petr Weikert
05. listopadu 2013, 12:00

Prezident Miloš Zeman má v posledních dnech smůlu na kamarády. Už podruhé musel vysvětlovat jejich neúspěchy, ve kterých se sám tak trochu namočil. A zvolil pro to zajímavou taktiku. Distanc.

Tajné? Ale jděte

Prvním příkladem je jeho dnešní vyjádření v Právu k Lánské schůzce. Pokud by nemusel, a schůzku se podařilo utajit, prezident by určitě nebyl tím, kdo by první přišel a vyprávěl o všem do novin. Ale když už to kolegové pokazili, co se dá dělat. Tak za prvé.

To utajení, které nejdříve přišlo všem vhod, je podle prezidenta vlastně úplně komické a na schůzce se nic moc neřešilo. Až na to, že druhý den vyzvali straničtí kolegové předsedu k rezignaci a vyhodili ho z vyjednávacího týmu. Prezident Zeman měl v tomto případě smůlu na Michala Haška, který vlastně prokázal hezkou vlastnost – je to politik, který neumí pořádně lhát. Původně utajovaná lánská schůzka byla i s detaily za pár dní venku.

Já nejsem já

Druhý případ, kdy se Zeman distancoval od špatné vlny ve svém okolí, nastal hned po volbách. Strana s jeho jménem ve štítě získala slabých 1,5 procenta. Zeman přitom v době předvolební kampaně objížděl jako o život česká města, aby straně nepřímo pomohl. Výsledek? Podle prezidenta by strana neměla mít v názvu jeho jméno, říkal to jejím představitelům už dávno, takže ta strana vlastně nejsou zase takoví zemanovci, jak by se mohlo ze všech plakátů a známek s prezidentem zdát.

Při předvolebním objíždění Česka také neřekl ani jednou jejich jméno a nevyzval voliče k podpoře zemanovců, takže spojitost s jeho reálným obličejem a jeho tváří na předvolebních billboardech strany neexistuje. A navíc. Zafungovala trochu smůla, protože když prezident podporuje nějakou stranu (a vida), ta strana neuspěje.

Jsou to všechno trochu výmluvy okresních sportovců. Podrazil nás rozhodčí, svítilo proti nám slunce, máme za sebou těžký zápas, chybělo štěstíčko. Prezident Zeman tyto výmluvy říká sice košatě, obsáhle, zaobalené do citátů a nezapomene u toho vždycky někoho urazit, ale jsou to výmluvy. Na jednu stranu se dá říci, co mu také zbývá, když nechce být za poraženého, ale na druhou stranu – chtěli byste ho za kamaráda?


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Sbohem, Bohuslave

O českém neštěstí

Vítěz je Bobošíková


Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít