Zemanova milenka Čína

 Weikert 04. srpna 2015, 12:00  -  Petr Weikert
04. srpna 2015, 12:00

Čína si potrpí na symboly a tenhle obrázek bude velmi symbolický: Na tribuně sedí komunističtí papaláši, ruský prezident Vladimír Putin, severokorejský vůdce Kim Čong-un a český prezident Miloš Zeman. Dívají se na přehlídku tankových pásů a těžkých bot, které lomozí na dlažbě pekingského náměstí Tchien-an-men, kde komunistický režim v roce 1989 krvavě potlačil lidové povstání.

Ano, prezident Miloš Zeman pojede do Číny slavit konec druhé světové války. Ač to zní děsivě, na celém tomhle rodícím se skandálu je Zemanovo rozhodnutí nejméně překvapivým momentem.

Diagnóza prezident

Miloš Zeman, jak známo, není typem moderního levicového evropského politika. Jeho levicovost působí hodně autenticky, postkomunisticky. Má rád autoritáře, muže silné ruky. Tíhne k nim. No a když mu ti západní z různých důvodů nedopřávají sluchu, obrací se trochu uraženě na východ. Rozumějte, tenhle český prezident nebude mít nikdy fotku z Bílého domu, nepřijme ho britská královna a jaký obrázek by si měl na stará kolena pověsit do pracovny? Jeho cesta do Číny je z osobních důvodů logická a pochopitelná, i když sama o sobě dost smutná.

Překvapující jsou naopak dvě věci. Za prvé: Zeman zrazuje Evropu. Tenhle titulek by si jistě český prezident s vlajkou EU na nádvoří nepřečetl rád, ale je to tak. Slabý Sobotkův kabinet, který se snaží se Zemanem všemožně handlovat a přežít vedle něj bez úhony, se za něj postavil a Česko jako jediná země EU vetovala návrh, aby se evropské špičky této oslavě společně vyhnuly.

Na Hrad asi tahle informace nedorazila, ale Evropa měla několik dobrých důvodů Čínu bojkotovat. Tím hlavním byly vyhrocené spory Číny s Japonskem. Chystaná vojenská přehlídka se dá totiž dost dobře vnímat jako vztyčený prostředníček asijskému sousedovi a kdo se přidá, je proti Japonsku, což Evropa nechce.

Dobře, dá se namítnout, že Miloš Zeman na přehlídku třeba nepůjde, jako tomu bylo při oslavách v Rusku. Ale tohle je úplně jiná úroveň. Velká část evropských politiků, včetně francouzského prezidenta Francoise Hollanda, účast v Moskvě sice bojkotovala, přijela ale například německá kancléřka Angela Merkelová, která ruskou frustraci z bojkotu mohla alespoň trochu naředit. Do Číny se naopak nechystá vůbec nikdo. Ani Angela Merkelová, podle německého tisku jí Čína neposlala pozvánku.

Slibem nezarmoutíš

Miloš Zeman tak bude působit trochu jako opuštěný krteček ve velkoměstě, ale on už mu někdo poradí kam jít. A tady se právě dostáváme k druhé překvapivé věci. V pozadí toho celého cirkusu je samozřejmě byznys. Není důležité mít věštecké schopnosti, aby bylo jasné, že Zemana do Číny dotlačil Jaroslav Tvrdík. Je to Zemanův někdejší ministr obrany a muž, který se živí domlouváním obchodů v Číně.

Dokonce i expremiér ODS Petr Nečas se s ním v poslední době spřátelil, je u něj kvůli podnikání ve stejném oboru tak trochu v učení. Bez Tvrdíka se byznys v Číně zkrátka dělat nedá. Tedy až na jednu výjimku. Je to rodina firem miliardáře Petra Kellnera, která má v Číně hodně peněz a potřebuje vydělávat. Je zarážející, jak velký vliv mají byznysmeni na prezidenta.

A že by prezidentova cesta pomohla přílivu investic z Číny k nám? Zatím se za dva roky klanění na východ nestalo v téhle oblasti nic. Čínský konglomerát Fosun slíbil 80 miliard do nemovitostí a průmyslových podniků, ale zatím kupuje podíly v britských cestovních kancelářích nebo amerických pojišťovnách. CEFC slíbila 38 miliard do vědy, technologií a zemědělství, ale zatím je z toho podíl v J&T bance. BWI slibuje u Chebu postavit montovnu s díly pro automobilový průmysl, kterých máme u nás opravdu málo. Jediným výraznějším počinem je tak vstup Xi´an Shaangu Power do brněnského výrobce turbín Ekol. Opravdu by se toho nedalo dosáhnout trochu elegantnějším způsobem?


Z komentářů redaktorů týdeníku euro čtěte také:

Podporuj moravské vinaře: Pij rumunské víno

Třikrát o regulaci

Vlaječkový marketing

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít