Zemanova kulatina

 Páral 03. června 2015, 12:00  -  Pavel Páral
03. června 2015, 12:00

Přímo zvolený prezident Miloš Zeman se zlobí, že mu jeho směšně neúspěšný bývalý protikandidát a bezvýznamný ministr Dienstbier chce novelou ústavy sebrat kompetenci vybírat členy bankovní rady bez konzultací s ostatními ústavními orgány. Co je to za logiku, když by přímo volený prezident měl menší kompetence, než ten volený nepřímo? A je také skutečností, že i při výběru bankovní rady platí, že více hlav více ví, ale také zejména v podmínkách české politiky vymyslí více pitomostí.

Jenže ani přímo zvolený prezident není vždy nadán moudrostí, která by odpovídala jeho věku, a tak při návštěvě jižních Čech poněkud dětinsky opakuje lidové moudro, že by Lesy ČR neměly vyvážet kulatinu do Rakouska, či Německa, ale dřevo bychom měli zpracovat u nás, třeba při tradiční výrobě papíru, či nábytku.

A přitom by už po tom hluku, co se kolem Lesů ČR šíří už pár let, mohl vědět, že Lesy žádné dřevo nevyvážejí, ale ve férově vysoutěžených tendrech na těžební práce ho za nejvyšší možnou cenu prodávají svým veskrze českým obchodním partnerům. A vydělávají na tom zhruba desetkrát tolik, co za časů, kdy byl Zeman premiérem a měl ten podnik prostřednictvím svého ministra Fencla pod palcem. A dřevo končilo za hranicemi zrovna tak, jako dnes.

Takže export dřeva není problém státních Lesů, ale domácích zpracovatelů dřeva, kteří nejsou schopni nabídnout konkurenceschopnou cenu, přestože by jejich dopravní náklady byly zásadně nižší než náklady, které platí evidentně daleko efektivnější pily a dřevozpracující závody za Šumavou. A to přesto, že tamní dělníci mají nepochybně drobet vyšší plat. Takže ta chybička je na trochu jiné straně, než ji vidí pan Prezident.

Ty zkrachovalé papírny v Loučovicích, kde se Miloš Zeman chce zasadit o obnovení provozu, nezkrachovaly proto, že by jim někdo nechtěl prodat dřevo, ale proto, že byly nerentabilní. Prezident Zeman jistě může honoráře ze své dřívější úspěšné literární činnosti investovat do obnovy provozu a dokázat, že dřívější vlastníci byli neschopní packalové, ale lze se obávat, že takhle si své „zasazování“ o obnovu výroby papíru nepředstavuje.

A při téhle úrovni ekonomické kompetence hlavy státu a znalostech významné části jeho poradců musí ten nadcházející výběr členů bankovní rady přímo voleným prezidentem budit jisté obavy. A je to možná jediný relevantní argument pro přijetí eura a dobrovolné odevzdání měnové politiky do Frankfurtu, kde na ni žádný budoucí přímo volený prezident nedosáhne.


Čtěte také:

Prezident může přijít o část pravomocí. Vládou prošla novela ústavy

Ústavní novela omezí pravomoc prezidenta méně, než se čekalo

Ústavní novela má omezit vliv hlavy státu na ČNB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít