Zelený byznys

16. ledna 2008, 14:32 - Aston Adam
16. ledna 2008, 14:32

Sestavil Adam Aston

NA CESTĚ
Získávání tepla z horkého asfaltu Jedna nizozemská stavební společnost uvádí, že využije vydatný zdroj energie, který je pod námi – či spíše přímo pod pneumatikami našich aut – už řadu let. Jde o teplo zachycované asfaltem, který se peče pod horkým sluncem. Silniční energetické systémy (Road Energy Systems – RES) holdingu Ooms Avenhorn jsou potrubní sítě vpletené do asfaltu plus akumulační podzemní systémy. Voda v trubkách se ohřívá, udržuje a potom čerpá do blízkých budov. V zimě mohou stejné rozvody naopak přispět k odledování silnic, a snižovat tak spotřebu solí, tvrdí společnost Ooms. Už začala experimentálně instalovat několik systémů; jeden z nich v jednom nizozemském průmyslovém parku, kde se získává teplo z trubek v pásu vozovky o rozloze něco přes 33 arů.
– Brian Burnsed, BusinessWeek

ENERGIE
O hospodárném odvodňování a odolných jaderných reaktorech Když vám odtéká horká voda ze sprchy, pračky nebo výlevky, bere s sebou téměř všechnu energii použitou na ohřev. Jen v Severní Americe přijde každoročně takto nazmar energie v hodnotě čtyřiceti miliard dolarů. Většinu z ní může získávat zpět zařízení zvané Power-Pipe, jež vyrábí společnost RenewAbility Energy. V zásadě jde o výměník tepla, který se připojuje k odvodňovacím trubkám domácností. Nazpět získané teplo se přenáší do přitékající pitné vody, než doputuje do ohřívače. RenewAbility, jedna z několika společností, které tuto technologii vyvíjejí, tvrdí, že Power-Pipe může snížit náklady na ohřev vody o 25 až 40 procent.

V současné době se Čína, USA a další země ze všech sil snaží vytvořit novou generaci jaderných reaktorů. Potíž je v tom, že obrovské ocelové komory, kde dochází k jaderné reakci, je schopen vyrábět pouze jeden závod na světě (v Japonsku). Existuje však náhražka, která by mohla tuto nesnáz odstranit. Vědci z Clemsonovy univerzity zkoumají, zda by ocel mohla být nahrazena týmiž lehkými, superodolnými uhlíkovými vlákny, která se používají všude možně, od Boeingů 787 až po luxusní rámy jízdních kol. Uhlíková náhražka by se měla snáze vyrábět i přepravovat, protože je lehčí, a ve vysokých teplotách reaktoru by mohla déle vydržet. Ocelové slitiny, které se používají dnes, se taví při teplotě 2500 stupňů Fahrenheita (1371 stupňů Celsia), tedy hodně pod bodem tavení kompozit z uhlíkových vláken.

GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ
Odebírání tepla ze suché zdi Pakliže dojde na kritiku oxidu uhličitého a dalších původců globálního oteplování, mezi největší viníky patří obyčejné stavební výrobky jako suché zdi. Firma Serious Materials z kalifornského města Sunnyvale tvrdí, že výroba těchto zdí spotřebuje jedno procento veškeré energie použité v americkém průmyslu, což představuje rovněž srovnatelné procento všech průmyslových emisí. Firma brzy uvede na trh výrobek zvaný EcoRock, který by mohl takzvanou uhlíkovou stopu suchých zdí podstatně zmenšit. Při tradičním výrobním postupu se smíchává sádra a další suroviny ve vodnaté břečce, která se musí rozválet na plochu a vysušit, což spolyká hodně energie. Podle nového receptu firmy Serious Materials se kombinují chemikálie, jež při smíchání reagují, přičemž většinu tepla na vysušení vytvářejí samy. Na nedávném zeleném investičním fóru byla tato firma zvolena za nejperspektivnější a v listopadu získala 50 milionů dolarů rizikového kapitálu. Vrchní výkonný ředitel Kevin Surace prohlašuje, že průmysl musí najít způsob, jak zlepšovat tradiční stavební výrobky.
– John Carey, BusinessWeek

/popisek v pravém dolním rohu foto na s. 62 vpravo nahoře/
Vodovodní trubky ve vozovce mohou zachytávat, akumulovat a přenášet energii

/popisek vlevo pod foto na s. 62 vpravo dole/
Výroba obkládacích panelů tradičními prostředky spotřebuje obrovské množství energie

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít