Zelení rebelové

28. září 2007, 12:32 - Petr Nováček
28. září 2007, 12:32

Bursík si možná obětováním Kuchtové autoritativní pozici ve straně ještě posílí

Ministryni Daně Kuchtové zlomily vaz problémy okolo programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož by do republiky mělo z Bruselu dorazit téměř 67 miliard korun. Kuchtová se kritice dlouho bránila tvrzením, že za nedostatky mohou její dvě předchůdkyně v čele ministerstva školství Miroslava Kopicová a Petra Buzková. Premiér Mirek Topolánek, jenž již na jaře zpochybnil kvality Kuchtové na zasedání výkonné rady ODS, ji nicméně ještě přede dvěma týdny „podržel“. Zastával se jí i Martin Bursík, pro něhož se však staly „zlomovým momentem závěry vládní rady pro vědu a výzkum“. Vzápětí v televizní debatě „neodpálkoval“ moderátora s nápadem, zda si Kuchtová nezaslouží „žlutou kartu“, čímž jako předseda Strany zelených nemohl nevyvolat dojem, že ministryni a svoji první místopředsedkyni „pouští k vodě“.

Fakticky se však Kuchtová odepsala sama vlastní neústupností a neochotou ustoupit byť jen o centimetr kritikům. A že jich bylo!
Hlasitě reptala předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová, jež se tématikou školství dlouhodobě zabývá. Nebýt zásahu Jiřího Čunka, který těsně před vernisáží Topolánkovy vlády vyměnil pro lidovce ministerstvo školství za kulturu, Šojdrová by nejspíše seděla na Kuchtové židli. Teď ji pochopitelně šlapala na paty. Vážnější byly výhrady rektorů vysokých škol, kteří potřebují bruselské finanční injekce co nejdříve, a ne až je Kuchtová dojedná. Nejvážnějšími se však ukázaly být připomínky rady vlády pro vědu a výzkum. V jejím čele sice stojí premiér Topolánek, ale fakticky ji řídí jeho poradkyně Miroslava Kopicová, ODS blízká odbornice a ministryně školství v první Topolánkově vládě. ODS je blízký také Marek Mora, jenž býval a už od léta není Kuchtové náměstkem. Naopak jím zůstal Jaromír Soukup, přestože jeho odvolání požadovali na Kuchtové Bursík a nekompromisně Topolánek. Když nevyhověla, dal ji premiér nesplnitelný úkol čili nůž na krk. Jinak však tvrdí: „Není pravda, že bych ten tlak vyvolal já. Byl to hodně problém Strany zelených.“ Také Jiří Čunek byl „hodně problémem“ lidovců, ale na rozdíl od Kuchtové nevypadl z vlády. Pravda, Kuchtová je „jen“ první místopředsedkyní strany a zelení přece nelicitují a provozují toliko politiku - a loajální, že ano?
Kdyby bývala Dana Kuchtová sama neohlásila rezignaci, způsobila by potíže. Kdyby ji chtěl premiér odvolat, podle koaliční smlouvy by to musel projednat s Bursíkem. Protože situace není tak hektická jako po volbách, Bursík by se nemohl opřít jen o stanovisko předsednictva zelených, v němž má navrch, nýbrž by musel jít na republikovou radu, jež se sejde 7. října. Její významnou část, ne-li většinu, však tvoří zelení rebelové, kteří nejsou s Bursíkem kamarádi. Vyčítají mu kličkování kolem radaru, nominaci Karla Schwarzenberga na ministra zahraničí a mnozí z nich účast zelených v Topolánkově vládě.
Jakýmsi mluvčím této části rady je její místopředseda Matěj Stropnický, jenž Bursíka v Právu zkritizoval za „bojácnou neochotu“ vyjádřit Kuchtové plnou podporu. „Váha koaliční strany ve společné vládě je taková, jakou si umí její šéf s pomocí širšího vedení vynutit… Mezi koalicí a stranou si předseda vybral koalici… Posílil tak svou vlastní váhu ve vládě, svou stranu tamtéž však oslabil… Obětoval-li totiž Bursík svou dlouholetou nejbližší spolupracovnici, je ochoten do budoucna obětovat kohokoli,“ tvrdí Stropnický. Z jeho iniciativy rada nedávno Kuchtovou „podržela“ a udělala by to znovu, kdyby měla schvalovat její odvolání z vlády. O Kuchtové rezignaci bude však už jen informována. Každopádně zelení tím, že Kuchtovou sami stáhnou, ušetří Topolánkovi zásah, jímž by mohl koalici rozkmitat. Ostatně s pouhými šesti hlasy ve sněmovně se v koalici příliš „velká ramena“ dělat nedají!
V jednom však může mít Stropnický pravdu. Bursík obětováním Kuchtové svoji „autoritativní pozici“ třeba ještě posílí, ale zároveň asi „významně rozmnoží řady svých odpůrců“. A zradikalizovaná Strana zelených nejenže by nemohla fungovat v současné pravo-středové koalici, ale byla by do budoucna nevypočitatelnou i pro Jiřího Paroubka. Není vlastně pro všechny výhodnější, bude-li ještě chvíli loajální a profesionálně se učit politickému řemeslu? Zelení na to mají čas do příštích voleb za předpokladu, že po veřejné Bursíkově omluvě Kuchtové zůstane „vedoucí tandem“ zachován a strana opět neupadne do hádanic a zmatků. Nejbližší zasedání její republikové rady leccos napoví.

Autor je komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít