Zelené karty dostaly zelenou

25. srpna 2008, 08:00 - Jiří Němeček
25. srpna 2008, 08:00

ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ -Poslanecká sněmovna schválila takzvané zelené karty pro zahraniční pracovníky. Stovky firem díky nim možná konečně získají potřebné zaměstnance.

Tuzemské firmy budou zřejmě moci od ledna příštího roku nabírat bez byrokratických problémů zahraniční pracovníky z vytipovaných zemí. Poslaneckou „zelenou“ dostaly v závěru minulého týdne takzvané zelené karty. Český pracovní trh se tak od ledna 2009 otevře levnější pracovní síle z ciziny.

Souhlas může ještě zvrátit Senát a prezident. To ale není příliš pravděpodobné – oba tyto zákonodárné celky totiž mají pravicovou orientaci. „Debata se točí kolem zelených karet jen proto, že se blíží volby. Zákon o zaměstnanosti je ale o mnohem důležitějších věcech, které ovlivní pracovní trh,“ mete ze stolu námitky opozice ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

S tím ale nesouhlasí opoziční poslanec David Rath. „Vláda přichází s návrhem zákona, který má otevřít dokořán dveře České republiky pro většinou nekvalifikovanou pracovní sílu ze zemí Asie a Afriky. Tak totiž ten návrh zní. To není žádná lež nebo pomluva,“ zlobí se.

Nastavený systém zelených karet podle něj buduje základy ghettizace Česka. „Vláda po zahraničních pracovnících nepožaduje ani minimální znalost češtiny. To znamená, že se tito lidé mimo svou komunitu nedomluví a budou odkázáni na své bossy a zaměstnavatele. Budeme tak za pár let čelit stejným, ne-li horším problémům jako Němci s tureckými dělníky nebo Francie s arabskými imigranty,“ varuje Rath.

„Ale Česká republika zahraniční pracovní sílu prostě potřebuje,“ brání se ministr Petr Nečas. „Máme na pět milionů pracujících, z toho jen 900 tisíc osob samostatně výdělečně činných. Ostatní jsou zaměstnanci. Ve vnitřních zdrojích pracovní síly narážíme na strop. Rezervy jsou jen v matkách na mateřské a důchodcích,“ vysvětluje. Nezaměstnaných je na 300 tisíc, z toho 70 procent má základní vzdělání a je bez kvalifikace. Přitom volných míst je kolem 150 tisíc. „Kdo chce pracovat, měl by tedy práci bez problémů najít,“ předpokládá Nečas.

Zahraničních pracovníků je v Česku legálně 250 tisíc, nelegální pobyt je těžko možné odhadnout. „Náš návrh ale odbourá byrokracii a naopak zavede pojistky proti přílivu mafiánských osob. Je vidět, že kritici zastoupení panem poslancem Rathem vládní návrh zjevně ani nečetli,“ brání jej Nečas.

Opozice má jiný názor. „Už v současné době funguje systém na pracovním trhu tak, že jde o organizovaný zločin. Provozování ubytoven, zprostředkování práce, styk s úřady,“ říká místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. „Konzulární úřady už dnes vědí, že to absolutně nejsou schopny zvládnout. Říkám to na základě debat s lidmi na ambasádách, kterých se to týká. Do země pustíme lavinu lidí, kteří budou řízeni zahraničními mafiemi,“ dodává.

A obava z náporu asijských hord? Nesmysl. „Jak se ze 150 tisíc neobsazených míst stane šance pro milion zahraničních dělníků? Jestli si někdo myslí, že Česká republika je nějak superatraktivní pro cizí pracovní sílu, hrubě se plete. Jsme vystaveni konkurenci z mnohem bohatších západoevropských zemí. Jestli se k nám během pěti let díky zeleným kartám dostane 50 tisíc osob, budu to považovat za úspěch,“ říká Nečas.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít