Zelené karty dostaly zelenou

25. srpna 2008, 08:00 - Jiří Němeček
25. srpna 2008, 08:00

ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ -Poslanecká sněmovna schválila takzvané zelené karty pro zahraniční pracovníky. Stovky firem díky nim možná konečně získají potřebné zaměstnance.

Tuzemské firmy budou zřejmě moci od ledna příštího roku nabírat bez byrokratických problémů zahraniční pracovníky z vytipovaných zemí. Poslaneckou „zelenou“ dostaly v závěru minulého týdne takzvané zelené karty. Český pracovní trh se tak od ledna 2009 otevře levnější pracovní síle z ciziny.

Souhlas může ještě zvrátit Senát a prezident. To ale není příliš pravděpodobné – oba tyto zákonodárné celky totiž mají pravicovou orientaci. „Debata se točí kolem zelených karet jen proto, že se blíží volby. Zákon o zaměstnanosti je ale o mnohem důležitějších věcech, které ovlivní pracovní trh,“ mete ze stolu námitky opozice ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

S tím ale nesouhlasí opoziční poslanec David Rath. „Vláda přichází s návrhem zákona, který má otevřít dokořán dveře České republiky pro většinou nekvalifikovanou pracovní sílu ze zemí Asie a Afriky. Tak totiž ten návrh zní. To není žádná lež nebo pomluva,“ zlobí se.

Nastavený systém zelených karet podle něj buduje základy ghettizace Česka. „Vláda po zahraničních pracovnících nepožaduje ani minimální znalost češtiny. To znamená, že se tito lidé mimo svou komunitu nedomluví a budou odkázáni na své bossy a zaměstnavatele. Budeme tak za pár let čelit stejným, ne-li horším problémům jako Němci s tureckými dělníky nebo Francie s arabskými imigranty,“ varuje Rath.

„Ale Česká republika zahraniční pracovní sílu prostě potřebuje,“ brání se ministr Petr Nečas. „Máme na pět milionů pracujících, z toho jen 900 tisíc osob samostatně výdělečně činných. Ostatní jsou zaměstnanci. Ve vnitřních zdrojích pracovní síly narážíme na strop. Rezervy jsou jen v matkách na mateřské a důchodcích,“ vysvětluje. Nezaměstnaných je na 300 tisíc, z toho 70 procent má základní vzdělání a je bez kvalifikace. Přitom volných míst je kolem 150 tisíc. „Kdo chce pracovat, měl by tedy práci bez problémů najít,“ předpokládá Nečas.

Zahraničních pracovníků je v Česku legálně 250 tisíc, nelegální pobyt je těžko možné odhadnout. „Náš návrh ale odbourá byrokracii a naopak zavede pojistky proti přílivu mafiánských osob. Je vidět, že kritici zastoupení panem poslancem Rathem vládní návrh zjevně ani nečetli,“ brání jej Nečas.

Opozice má jiný názor. „Už v současné době funguje systém na pracovním trhu tak, že jde o organizovaný zločin. Provozování ubytoven, zprostředkování práce, styk s úřady,“ říká místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. „Konzulární úřady už dnes vědí, že to absolutně nejsou schopny zvládnout. Říkám to na základě debat s lidmi na ambasádách, kterých se to týká. Do země pustíme lavinu lidí, kteří budou řízeni zahraničními mafiemi,“ dodává.

A obava z náporu asijských hord? Nesmysl. „Jak se ze 150 tisíc neobsazených míst stane šance pro milion zahraničních dělníků? Jestli si někdo myslí, že Česká republika je nějak superatraktivní pro cizí pracovní sílu, hrubě se plete. Jsme vystaveni konkurenci z mnohem bohatších západoevropských zemí. Jestli se k nám během pěti let díky zeleným kartám dostane 50 tisíc osob, budu to považovat za úspěch,“ říká Nečas.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít