Zelená úsporám, nebo další kauza Diag Human?

18. května 2009, 00:00 - Petr Měchurka, ředitel České asociace odpadového hospodářství
18. května 2009, 00:00

Česká republika uzavřela koncem března obchod na prodej části svých nevyčerpaných emisních povolenek Japonsku. Tím získala pro tento rok více než deset miliard korun na opatření k úsporám CO2.

Exministrživotního prostředí Martin Bursík

Autor: Jan Třeštík

Exministrživotního prostředí Martin Bursík se však nerozpakoval tyto penízevložit do programu Zelená úsporám, zaměřeného na úspory energiea obnovitelné zdroje domácností v rodinných a bytových domech, což jeněco jiného. Zákon jasně říká, že výnosy lze použít pouze na podporu snižování emisískleníkových plynů, ale Bursík veřejně prohlašuje, že program mápředevším přinést 30 tisíc pracovních míst, zmírnění dopadů ekonomickékrize a podporu domácích výrobců kotlů. Popírá tím nejen základníprincipy Evropské unie, ale navíc i hrozí, že při dalším prodejipovolenek za ně nikdo nebude chtít zaplatit Česku stejně výhodnousoučasnou cenu, čímž přijdeme o miliardy korun. Podle zákona jsoumiliardy korun z prodeje povolenek určeny Státnímu fondu životníhoprostředí, tedy na všechna opatření bez výjimky.

Přesto Bursík program omezil jen na některá jím vybraná opatření. Navíco rozdělení miliard korun rozhodovalo jen několik nekompetentníchúředníků ministerstva životního prostředí. Ti svůj návrh do posledníchvíle tajili, aby jim do toho nikdo nemohl mluvit. A i uznávanýmodborníkům či Hospodářské komoře, kteří jim zadarmo nabízeli pomoc,písemně vzkazovali, že mají pochopit rozdělení rolí a nijak do tohonezasahovat. Obávali se, že by mohlo vyjít najevo, že by se dosáhlovětších efektů, kdyby se část těchto prostředků dala například nadotace na kamna, krby či na ekologické zboží z odpadů, které by sejinak musely spálit, utěsnění skládek či kompostáren nebo do vybudováníchybějících spaloven komunálního odpadu.

Naprosto směšné a nepochopitelné je i Bursíkovo teatrální vyhlašováníprogramu, není-li ve skutečnosti nic připraveno. Bursík ve skutečnostitímto programem zahájil jen předvolební kampaň Strany zelených, kteráse však může obrátit proti němu.

Je třeba okamžitě program zastavit a vyhlásit výběrové řízení najednotlivé podprojekty na snížení emisí. Z nich by pak skutečněnezávislá a odborná komise, tedy nejen oněch osm tajemných úředníkůministerstva, veřejně vybrala nejefektivnější, zhodnotila jejich význama volné stavební kapacity a podle toho určila dotace. A až poté by mělbýt vyhlášen nový program. Pokud program stažen nebude, nezbývá nežpodat na ministerstvo životního prostředí trestní oznámení kvůlizneužití státních prostředků, aby byly vyvráceny veškeré pochybnostio možné korupci. A Nejvyšší kontrolní úřad a Úřad pro ochranuhospodářské soutěže požádat o hloubkovou kontrolu. Pokud byli někteřívýrobci zvýhodněni, jsou ostatní byznysmeni připraveni podat žaloby naušlý zisk ve výši oněch miliardových dotací, které bychom jim stejnějako v případě Diag Human museli zaplatit všichni ze svých kapes.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít