Zelená pro geneticky upravené potraviny

31. května 2004, 00:00 - PETR HAVEL
31. května 2004, 00:00

OSN POSVĚTILA PĚSTOVÁNÍ BIOTECHNOLOGICKY VYVINUTÝCH PLODIN Argumenty odpůrců geneticky modifikovaných organizmů (GMO) varující spotřebitele před riziky konzumace potravin z upravovaných plodin zpochybnila Organizace spojených národů. Připojila se k ní i EU.

OSN POSVĚTILA PĚSTOVÁNÍ BIOTECHNOLOGICKY VYVINUTÝCH PLODIN

Argumenty odpůrců geneticky modifikovaných organizmů (GMO) varující spotřebitele před riziky konzumace potravin z upravovaných plodin zpochybnila Organizace spojených národů. Připojila se k ní i EU.

Radikální změna postoje odpovědných institucí bude mít zatím neodhadnutelné důsledky, které se mohou dotknout střednědobého vývoje cen evropských potravin. Pokud by totiž odpůrci GMO v čele s organizací Greenpeace i nadále dokázali odpor k těmto potravinám u spotřebitelů udržet, dojde k výraznému zdražení produktů, které GMO neobsahují. Bude jich totiž málo.

MÉNĚ CHEMIE

Zásadní průlom v hodnocení rizik GMO přišel 17. května přímo z potravinové sekce OSN, konkrétně z FAO (Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství). Ta ve své zprávě poprvé jednoznačně konstatovala, že „biotechnologicky vyvinuté plodiny finančně pomáhají farmářům, vykazují některé prospěšné ekologické charakteristiky a z hlediska lidského zdraví žádné negativní dopady nehrozí.“ Zpráva FAO kromě toho zpochybnila i další obavy z rizik přenosu pozměněných genů na divoce rostoucí rostliny a poukázala na přínos GMO ke snížení chemického zatížení životního prostředí. „Největší prospěch z geneticky modifikovaných organizmů mají zemědělci a spotřebitelé,“ zdůrazňuje FAO. Tři dny po tomto prohlášení povolila Evropská komise dovoz geneticky upravené kukuřice BT-11 a ukončila tak pětiletý zákaz prodeje geneticky upravených plodin na evropském trhu. Podle Unie nepředstavují Komisí povolené upravované plodiny „nejmenší riziko pro lidské zdraví.“

PŘÍRODNÍ KRMIVA ZDRAŽÍ

„Do současné doby si celá Evropa hrála na to, že krmiva modifikované organizmy neobsahují, po svých dodavatelích to vyžadují i některé obchodní řetězce,“ konstatuje člen české komise pro geneticky upravované organizmy při ministerstvu životního prostředí Jaroslav Petr. „V praxi bude ale na trhu odhadem devadesát procent krmiv obsahujících geneticky upravované složky.“ Krmiva obsahující modifikace musí být přitom podle platné legislativy označována. „Budeme si muset přestat lhát,“ dodává Jaroslav Petr. „Krmiv bez GMO bude nedostatek, jejich cena výrazně vzroste. Pokud budou obchodníci po svých dodavatelích požadovat, aby jimi nekrmili, musí počítat s vyšší cenou takových výrobků.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít