Zelená má zelenou

19. května 2003, 00:00 - Karolina Kamberská, styl@profit.cz
19. května 2003, 00:00

Rostliny jsou náplast na dušiZnáte to z vlastní zkušenosti. Přijdete do místnosti, do které se právě nastěhovala nová kolegyně. Veliké okno, kvalitní psací stůl, elegantní lampa. Přesto se tam necítíte ve své kůži. Ale za týden si všimnete obrovské změny.

Rostliny jsou náplast na duši

Znáte to z vlastní zkušenosti. Přijdete do místnosti, do které se právě nastěhovala nová kolegyně. Veliké okno, kvalitní psací stůl, elegantní lampa. Přesto se tam necítíte ve své kůži. Ale za týden si všimnete obrovské změny.

Na okenním parapetu se objevily tři voskovky v malých květináčích a vedle stolu stojí mohutný fíkus. Jenom tahle malá změna udělala ze studené a neútulné místnosti cosi jako druhý domov. Proč nás pokojové květiny tak magicky přitahují? Jak je možné, že mají moc proměnit ošuntělé okno v romantický živý obraz? Nabízí se jednoduché vysvětlení - rostliny potřebujeme jako náplast na duši okoralou životem ve městě. Je přece známá věc, že příroda nás uvolňuje a zklidňuje. Jenže jak často se my, zaměstnaní lidé, dostaneme do lesa nebo alespoň do parku? A tak si kousíček přírody přinášíme i do kanceláře. Snad abychom v ní nebyli sami se všemi těmi kopírkami, faxy a klávesnicemi. Zvláštní ale je, že květinami své interiéry zdobili už i lidé ve starověku a středověku, kdy si jistě na elektronický chlad svého životního prostředí nestěžovali. Možná je to jen odvěká touha propojit svět „venku“ se světem „uvnitř“. Ať je ale vysvětlení této záhady jakékoliv, jasné je jedno. Pokud chceme, aby nám v našem domově či kanceláři bylo dobře, obklopme se rostlinami.

Prach ať si klidně lapou

Otřesně praktické povahy květiny v interiéru odmítají, protože prý fungují jako „lapače prachu“. Ano, pokud vaše okna vedou na rušnou ulici, je dost možné, že se s prachem v kanceláři musíte potýkat. Zatímco elektronice může škodit, vaše zelené přítelkyně pouze hyzdí. Z každodenní kosmetiky svých rostlin si ale klidně můžete udělat něco jako „meditační čtvrthodinku“. Jak na to? Zvolte si čas, kdy obvykle cítíte, že začínáte mít z pracovních starostí přesycenou hlavu a hrozí vám uvadání pozornosti. V tuto hodinu (s větší či menší pravidelností) se zvedněte od stolu, párkrát se nadechněte u otevřeného okna a pusťte se do péče o vaše zelené miláčky. Ostříhejte suché listy či odkvetlé květy, pak jemným hadříkem otírejte lístek po lístku. Nespěchejte. Věříte, že i květiny mají duši a že si s nimi můžete povídat? Pak vám takový rozhovor, jako součást kosmetické péče, udělá radost oběma. Pokud nevěříte, povídejte si se svou amarylkou stejně. B udete si sice možná připadat jako blázen, ale existuje i rozumné vysvětlení toho, co děláte: i když si nemyslíte, že rostlina má duši, vy ji rozhodně máte.

Fíkus není jediný

Výběr rostlin, které můžete bez obav pozvat do vaší kanceláře, je obrovský. Přesto všude objevíte převážně trochu okoukané dracény a dva nejrozšířenější druhy fíkusů (velkolistý elastica a malolistý benjamina). Zkuste se pídit i po jiných rostlinách. Je jich na světě tolik! Na to, abyste zažívali opravdové uspokojení, nemusíte zrovna pěstovat orchideje (navíc by ve vaší kanceláři asi trpěly suchem). Pokud pomyslíte na všechny ty pracovní cesty a dovolené, které vás v následujícím roce čekají, pravděpodobně zvolíte méně náročné, ale prudce elegantní kaktusy. Ty ovšem budete muset na zimní období odstranit někam do chladna, pokud chcete, aby vás po několika jarních zálivkách obšťastnily nádhernými květy. Skvělým řešením kaktusového problému bývá meziokenní prostor (který bohužel v nové zástavbě většinou chybí). Ověřte si ale, zda venkovní okno dobře těsní - jinak by při prvních větších mrazech vyšla veškerá vaše snaha naprázdno. Některé krásné pokojové rostliny dnes zavrhujeme, protože nám připadají „nemoderní“ - jenom proto, že je mívaly v oblibě naše maminky a babičky. Je to třeba klívie, aspidistra či brambořík. Pokud nepatříte mezi staromilce, nemusíte se přesto těchto krásných a elegantních rostlin vzdávat. Stačí využít jednoduchý trik. Místo jednoho exempláře si pořídit dva nebo tři a zasadit je do stejných květníků. Pokud na okenní parapet umístíte dvě klívie v hladkých stříbrných „kyblících“, vaší babičce se tím raději nechlubte, ale návštěvníkům s moderním minimalistickým vkusem tato kompozice jistě padne do oka. Rostliny v kanceláři mohou prozradit leccos o vaší povaze. Mohou být mile domácké, ale také puristicky elegantní. Mohou být divoké a vášnivé, ichladně odměřené. V ybírejte s citem, ale rozumu přenechte kontrolu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít