Zelená kniha vezme v potaz krizi

22. října 2010, 17:37 - Mgr. Dáša Hyklová
22. října 2010, 17:37

Pomoc rozvojovým zemím Mgr.

Evropská unie dlouhodobě podporuje rozvojovou pomoc určenou nejchudším zemím světa. Loni věnovalo 27 členských zemí unie na tyto účely celkem 49 miliard eur, což představovalo 56 procent světové rozvojové pomoci. Dalších dvanáct miliard eur vydělila na rozvojovou pomoc samotná Evropská komise. Devět z deseti občanů považuje tyto aktivity za velmi užitečné.
Podle eurokomisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse je otázka důvěryhodnosti v souvislosti se závazky Evropanů nejdůležitější. „Slíbili jsme, že na rozvojovou pomoc vyčleníme do roku 2015 0,7 procenta hrubého národního důchodu. Nikdo nás o to nežádal. Stanovili jsme si to sami, a proto bychom to měli splnit,“ řekl Piebalgs týdeníku EURO.
Evropská komise má v úmyslu představit na přelomu října a listopadu takzvanou Zelenou knihu. Jejím smyslem je přehodnocení dosavadních rozvojových aktivit unie. Hlavní motivací k přípravě knihy byly měnící se potřeby rozvojových zemí, ale také dopady hospodářské krize a škrty veřejných výdajů v členských zemích. „Přestože jsme udělali hodně dobrého, není dopad našich aktivit zásadní. Potřebujeme úspěšné příklady. Zároveň je důležité, aby občané unie akceptovali, že peníze uvolněné na rozvojovou spolupráci přinášejí prospěch také jim samotným,“ dodává Piebalgs.
Česká republika má v rozvojové pomoci tradici, zdůrazňuje Piebalgs. Například v porovnání s jeho rodným Lotyšskem, které s podobnými aktivitami teprve začíná. Celková oficiální rozvojová pomoc Česka dosáhla v roce 2009 výše 4,08 miliardy korun. Mezinárodně sledovaný ukazatel poměru rozvojové pomoci k hrubému národnímu důchodu představoval v případě ČR v posledních dvou letech 0,12 procenta. Do roku 2015 by měl poměr podle závazků vzrůst na 0,33 procenta.
Navzdory rozpočtovým škrtům zůstane poměr české oficiální rozvojové pomoci k hrubému národnímu důchodu na stejné úrovni i v příštím roce. Jednání Piebalgse na ministerstvu zahraničních věcí také potvrdila, že „Česká republika má zájem více participovat na formování a implementaci rozvojové spolupráce EU, přičemž by ráda využila svých transformačních zkušeností“. Jednou z hlavních priorit Česka zůstává podpora rozvojových cílů tisíciletí, k jejichž revizi došlo koncem září na summitu Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku.
Členské státy OSN se zavázaly splnit do roku 2015 osm konkrétních rozvojových cílů, mezi jinými snížení extrémní chudoby na polovinu, zavedení školní docházky pro všechny děti a zastavení šíření infekčních nemocí, jako například AIDS. Mnozí politici dnes přiznávají, že těchto cílů lze dosáhnout pouze v případě, že všechny státy přehodnotí svůj dosavadní přístup a radikálně urychlí praktické kroky.
Komisař Andris Piebalgs pochybnosti nad rokem 2015 odmítá. „Cílů dosáhneme, pokud jej budeme brát seriózně. Myslím, že snížení chudoby o polovinu je reálné, ale musíme více investovat do zajištění dostatku potravin,“ podotýká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít