Zelená kniha vezme v potaz krizi

22. října 2010, 17:37 - Mgr. Dáša Hyklová
22. října 2010, 17:37

Pomoc rozvojovým zemím Mgr.

Evropská unie dlouhodobě podporuje rozvojovou pomoc určenou nejchudším zemím světa. Loni věnovalo 27 členských zemí unie na tyto účely celkem 49 miliard eur, což představovalo 56 procent světové rozvojové pomoci. Dalších dvanáct miliard eur vydělila na rozvojovou pomoc samotná Evropská komise. Devět z deseti občanů považuje tyto aktivity za velmi užitečné.
Podle eurokomisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse je otázka důvěryhodnosti v souvislosti se závazky Evropanů nejdůležitější. „Slíbili jsme, že na rozvojovou pomoc vyčleníme do roku 2015 0,7 procenta hrubého národního důchodu. Nikdo nás o to nežádal. Stanovili jsme si to sami, a proto bychom to měli splnit,“ řekl Piebalgs týdeníku EURO.
Evropská komise má v úmyslu představit na přelomu října a listopadu takzvanou Zelenou knihu. Jejím smyslem je přehodnocení dosavadních rozvojových aktivit unie. Hlavní motivací k přípravě knihy byly měnící se potřeby rozvojových zemí, ale také dopady hospodářské krize a škrty veřejných výdajů v členských zemích. „Přestože jsme udělali hodně dobrého, není dopad našich aktivit zásadní. Potřebujeme úspěšné příklady. Zároveň je důležité, aby občané unie akceptovali, že peníze uvolněné na rozvojovou spolupráci přinášejí prospěch také jim samotným,“ dodává Piebalgs.
Česká republika má v rozvojové pomoci tradici, zdůrazňuje Piebalgs. Například v porovnání s jeho rodným Lotyšskem, které s podobnými aktivitami teprve začíná. Celková oficiální rozvojová pomoc Česka dosáhla v roce 2009 výše 4,08 miliardy korun. Mezinárodně sledovaný ukazatel poměru rozvojové pomoci k hrubému národnímu důchodu představoval v případě ČR v posledních dvou letech 0,12 procenta. Do roku 2015 by měl poměr podle závazků vzrůst na 0,33 procenta.
Navzdory rozpočtovým škrtům zůstane poměr české oficiální rozvojové pomoci k hrubému národnímu důchodu na stejné úrovni i v příštím roce. Jednání Piebalgse na ministerstvu zahraničních věcí také potvrdila, že „Česká republika má zájem více participovat na formování a implementaci rozvojové spolupráce EU, přičemž by ráda využila svých transformačních zkušeností“. Jednou z hlavních priorit Česka zůstává podpora rozvojových cílů tisíciletí, k jejichž revizi došlo koncem září na summitu Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku.
Členské státy OSN se zavázaly splnit do roku 2015 osm konkrétních rozvojových cílů, mezi jinými snížení extrémní chudoby na polovinu, zavedení školní docházky pro všechny děti a zastavení šíření infekčních nemocí, jako například AIDS. Mnozí politici dnes přiznávají, že těchto cílů lze dosáhnout pouze v případě, že všechny státy přehodnotí svůj dosavadní přístup a radikálně urychlí praktické kroky.
Komisař Andris Piebalgs pochybnosti nad rokem 2015 odmítá. „Cílů dosáhneme, pokud jej budeme brát seriózně. Myslím, že snížení chudoby o polovinu je reálné, ale musíme více investovat do zajištění dostatku potravin,“ podotýká.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít