Zelená je kráva

10. dubna 2009, 13:13 - Vadim Fojtík
10. dubna 2009, 13:13

Místopředsedkyně Strany zelených neví, co je biomasa

Dvojka strany zelených Kateřina Jacques odstartovala svoji předvolební kampaň do Europarlamentu. Poněkud netradičně – v televizním pořadu Uvolněte se, prosím. A současně i hloupě. Stačilo jediné: aby ji moderátor pořadu Jan Kraus položil otázku, co je to ta biomasa, kterou lze nacpat do kamen. Jacques, zaskočená odborností položeného dotazu, nejprve krčila rameny, když ani to nepomohlo, přimhouřila oči a vše maskovala rádoby vševědoucím úsměvem. Marně. Po několika desítkách vteřin váhání konstatovala, že je to bioodpad, ze kterého se zpracovává biomasa. Kraus se však s touto odpovědí nespokojil a otázku, i když v různých modifikacích, ještě několikrát zopakoval. Po pár minutách rozhovoru se konečně dočkal definice: „Biomasa může hodně zapáchat, ale také může dobře zatopit,“ vysvětlila Jacques. Vše doprovázel smích v sále přítomných diváků, ze kterých minimálně polovina na tuto otázku správnou odpověď neznala.
Vskutku brilantní odpověď, chtělo by se zvolat. Ovšem jen v případě, kdyby v křesle Krausova pořadu seděl šestiletý člen místní organizace ochránců přírody, a ne místopředsedkyně Strany zelených, tedy partaje, která má ochranu životního prostředí, a tedy i hledání alternativních zdrojů energií jako jeden z hlavních cílů svého volebního programu. Samozřejmě, pořad Uvolněte se, prosím je z kategorie zábavných, a pobavit diváky se Kateřině Jacques určitě povedlo. Odkazy na internetovou verzi vystoupení Jacques začaly plnit e-maily a její definici biomasy glosovali účastníci desítek webových diskusí. Třeba osoba s přezdívkou kizt na jedné z nich uvedla: „Jacques byla opilá, protože není možné, aby poslankyně za zelené nevěděla, co je to biomasa.“ Mýlí se, Jacques zcela jistě neví, co je biomasa, a měla by si tuto „drobnou mezeru“ ve vzdělání doplnit. I tak ale již bude pozdě. Jacques svým vystoupením odstřelila další z již tak řídnoucích řad příznivců Strany zelených. Navíc vyvolala vlnu otázek. Myslí to členové Strany zelených se svým volebním ekologickým programem opravdu tak vážně, jak prohlašují, nebo pouze hledali díru na trhu, aby se dostali do Poslanecké sněmovny? Neměla by být pro neschopnost vyhozena ze strany spíš Jacques než poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková? Pokud by se vycházelo jen z projevu Jacques v pořadu Uvolněte se prosím, tak zcela jistě ano. Jenže Jacques je aktuálním životním partnerem šéfa Strany zelených Martina Bursíka. Ten si určitě nechce doma působit problémy a vyhazovat svoji přítelkyni z partaje. Už tak se mu skupina věrných straníků poněkud rozpadá.
Ostatně ani Bursík nemá v posledních týdnech v médiích příliš velký úspěch. Před časem, kvůli pro něj nepříjemným otázkám, ukončil rozhovor pro Lidové noviny. Tady je ale nutné se šéfa zelených zastat, otázky byly mnohem složitější než v Krausově show.
I tak pochybnosti o odborných znalostech vedení Strany zelených zůstávají. Jako příklad lze zmínit nově vypracovanou energetickou koncepci státu. Ta krom jiného počítá do budoucna s větším využitím jaderné energetiky. Tuto variantu však zelení stále odmítají, na což mají samozřejmě právo. A tvrdí, že energetickou soběstačnost republiky lze zachovat větší podporou energetických úspor a využitím alternativních zdrojů energie. Jenže konkrétní plány nikdo z vedení strany ani po letech nepředstavil. Snad jen s jedinou výjimkou nedávno zveřejněného státního programu na dotaci energetických úspor a zateplení budov.
Volby do europarlamentu jsou za několik týdnů, do Poslanecké sněmovny letos na podzim. Pokud Strana zelených chce alespoň v jedněch uspět, nemůže spoléhat na komická představení svých zástupců v médiích, ale musí konečně přijít s konkrétními a odbornými nápady. V době, kdy se z ochrany životního prostředí stává celosvětové módní téma, šance na úspěch ve volbách určitě má. Jen těžko říci, zda s Kateřinou Jacques.

BOX:
Co je biomasa?
Biomasa je definována jako hmota organického původu. V souvislosti s energetikou jde nejčastěji o dřevo a dřevní odpad, slámu a jiné zemědělské zbytky včetně exkrementů užitkových zvířat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít