Zedník to nevyřeší

03. dubna 2008, 19:33 - Zdeněk Jirků
03. dubna 2008, 19:33

Rozhovor s Petrem Draxlerem, ředitelem lidských zdrojů IBM pro Českou republiku

IBM je firma se stoletou tradicí, která ji dosud předurčovala spíše ke konzervativním a velmi uvážlivým změnám. Ale zároveň působí v nejdynamičtějším odvětví světové ekonomiky, říká Petr Draxler. „V Americe byla naše firma první, která stanovila i prakticky uskutečnila převratné postupy vůči zaměstnancům – cílevědomě začala hledat Afroameričany, cíleně prosazovala ženy do vedoucích manažerských funkcí, cíleně se otevřela různým dalším menšinám, a to o mnoho let dříve, než uzákonila americká ústava. Tím získala obrovské množství talentovaných a podnikavých lidí. A také přinesla univerzální, dnes už poněkud běžnou zkušenost – rasové, národnostní, genderové a jiné předsudky vás diskvalifikují v byznysu.“

Takže jste jen v rámci firemní politiky začali hledat talenty mezi hendikepovanými… Bylo to o něco složitější. Především musíte v takové zemi, jako je Česká republika a střední Evropa vůbec, začít mluvit s vlastními lidmi, s manažery i všemi členy tvůrčích i obchodních týmů. Firemní strategie, osvědčená jinde ve světě, může našinci někdy připadat zbytečná, uměle implantovaná nebo i směšná. Přece jenom žijeme v zemi, kde byl po léta člověk se zdravotním postižením izolován. Tedy začínali jsme diskusí, racionální informací o výhodách spolupráce s hendikepovanými. Lidé, kteří mají zdravotní postižení, zároveň mohou mít talent, kvalifikaci a životem vyzkoušenou vůli překonávat těžké situace. Takže ideální kandidáti. Vlastní praxe nám ukázala, že dosavadní zaměstnanci jsou připraveni spolupracovat s těmito novými kolegy a že i vítají příležitost jednat třeba s kolegou vozíčkářem, poněvadž mnohým našim zaměstnancům život zatím takovou zkušenost neposkytl.

Byli mezi postiženými skuteční kandidáti pro velkou mezinárodní firmu? Byli a jsou v obdobném počtu jako v běžné populaci. V roce 2007 jsme jich však zaměstnali „pouze“ jedenáct. Relativně dost kandidátů postrádalo základní předpoklad – angličtinu.

Říkáte to s jistým překvapením v hlase. Ano, čekali jsme, že se více lidí se zdravotním postižením, zvláště těch, kteří jsou momentálně nezaměstnaní, aktivně vrhne na angličtinu a svůj hendikep obrátí ve svou konkurenční výhodu. Chápu, že bolest a náročná rehabilitace vyčerpávají člověka více, než si dovedeme představit, ale na druhé straně – každý zkušený učitel jazyků vám řekne, že kdo má vůli, naučí se angličtinu relativně rychle.

Jak zaměstnávání hendikepovaných změnilo váš byznys? Nijak. Tito lidé pracují v týmech, týmy mají své cíle a úkoly, když je neplní, hledají se příčiny, okolnosti, chyby. Tohle hledání nebere a nemůže brát ohled na zdravotní postižení, úrazy, nemoci či jiný hendikep. Naši zaměstnanci se zdravotním postižením nám ostatně dávají najevo, že by to ani nechtěli.

Uměli byste hendikepovaného spolupracovníka propustit? Zatím to nebylo potřeba. Ale i od nás stejně jako z jiných firem lidé odcházejí i z důvodů, že si to přeje IBM. To je vždycky, bez rozdílu, i náš úděl. Špatně jsme vybrali, špatně jsme odhadli. Tedy ano, uměli a umíme propustit každého, kdo přes veškerou podporu, diskuse, hledání příčin problémů a rady kolegů a nadřízených nemůže či nechce plnit jemu svěřené úkoly.

Dá se přenést vaše zkušenost do života státu? Určitě dá. Samozřejmě že vždy jsou a budou lidé, kteří potřebují mimořádnou zdravotní a sociální péči po celý den a v této oblasti je role státu nezástupná. Jde-li ale o nejrůznější skupiny občanů, ať už zdravotně hendikepovaných, národnostní, nebo lidí ve středním věku, v IBM pro ně nemáme žádné specializované oddělení ani jim nevytváříme žádné na míru šité pracovní místo, my se pouze aktivně staráme o to, aby pojem rovné příležitosti nezůstal pouze na papíře. A stejně by mělo postupovat každé ministerstvo, každá škola, každá veřejná instituce. Nebude-li, pak nebudou výtahy, nájezdy, plošiny a další úpravy stačit nikdy. To zkrátka pouze zedník nevyřeší.

(praporek)
Prvního zaměstnance se zdravotním postižením IBM zaměstnala již v roce 1914 a od té doby jsou zdravotně hendikepovaní zaměstnanci nedílnou součástí IBM. V celosvětovém měřítku jsou kariérové možnosti v IBM téměř neomezené.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít