Ze života starých mládenců

13. dubna 2004, 00:00 - JANA JANKEOVÁ
13. dubna 2004, 00:00

O TOM, CO SE V SOUČASNOSTI TOČÍ V NORSKU, V ČESKÝCH KINECH MNOHO POVĚDOMÍ NEMÁME. DISTRIBUČNÍ SPOLEČNOST ARTCAM NYNÍ NABÍZÍ POHLED DOSLOVA POD POKLIČKU - V PŘÍBĚHU NORSKÉHO FILMAŘE POVÍDKY Z KUCHYNĚ.

Co se také může dít v kuchyni, vypráví film norského scénáristy a režiséra Benta Hamera

O TOM, CO SE V SOUČASNOSTI TOČÍ V NORSKU, V ČESKÝCH KINECH MNOHO POVĚDOMÍ NEMÁME. DISTRIBUČNÍ SPOLEČNOST ARTCAM NYNÍ NABÍZÍ POHLED DOSLOVA POD POKLIČKU - V PŘÍBĚHU NORSKÉHO FILMAŘE POVÍDKY Z KUCHYNĚ.

Film se až na výjimky odehrává v jedné staromládenecké kuchyni - a ač by se to nezdálo, věřte, že vůbec není nudný. Autor Povídek z kuchyně - Bent Hamer, který napsal scénář s Jorgenem Bergmarkem a sám jej také natočil - je pro naše diváky úplně neznámým jménem. Teď však máme naději, že jím dlouho nezůstane - Hamer má dobré nápady a cit pro zajímavé osudy a životní situace. Ve své absurdní komedii se inspiroval skutečnou událostí. Známá švédská firma IKEA (která má nemalý věhlas také u nás) uskutečnila v 50. letech průzkum, v němž se pokusila zmapovat životní styl tehdejších hospodyněk. Autor dovedl ve svém dílku způsob nahlížení za dveře domácností se vším jejich soukromím k ironické dokonalosti. Napsal příběh introvertního švédského úředníka najatého jistou firmou, aby se na určitý čas „nastěhoval“ do skromného příbytku zemitého starousedlíka na chudém a zaostalém norském venkově. Tam má tento průzkumník zaznamenávat přesně podle daných instrukcí pohyb a úkony rázovitého venkovana v kuchyňském prostoru. Smyslem akce je, aby firma měla lepší přehled o tom, co staří mládenci ve své domácnosti a zejména v kuchyni k životu potřebují, a podle toho upravit svou nabídku. Spolu s úřednickým špionem je vysláno do oblasti ještě několik dalších „průzkumníků“. Svérázný mlčenlivý Isak však navzdory původnímu souhlasu s celým projektem nejeví mnoho ochoty ke spolupráci. Pro něj jsou důležité jeho stará kobyla a práce. Přítomnost cizího vetřelce v kuchyni nese nelibě, a tak mu nejrůznějším způsobem jeho práci hatí. Přesto však po jisté době začíná mezi oběma postaršími muži fungovat jakýsi prvopočátek zvláštního přátelství a velmi originální komunikace. Hamer má zjevně velké nadání pro absurdno a této své schopnosti ve filmu vrchovatě využívá. Úředníka Folkeho nechává nahlížet na Isakovu kuchyň doslova „shora“ - ze speciální vysoké židle umístěné v rohu místnosti nabízející komické situace. Dva muži, kteří se ocitli v téže kuchyni, jsou přesto uzavřeni každý ve svém světě - a to i fyzicky. Jejich pozvolné a nesmělé pokusy o sblížení vytváří velký prostor pro vtipné a divácky vděčné momenty, jejichž půvab čerpá zejména z konfrontace rozdílných povah a způsobů života. Půvabná je zejména scéna oslavy Isakových narozenin a následné ranní kocoviny obou mužů. Téma Hamerovy sarkastické komedie si bere na mušku různé výrobce spotřebního zboží a vedle nich i nejrůznější agentury specializované na marketingové a sociologické průzkumy, které s oblibou přivádějí zkoumané objekty, tedy lidi, do nesmyslných situací. Film stojí na skvělých výkonech obou hlavních protagonistů - Joachimovi Calmeyerovi v roli venkovana Isaka a Tomasi Nosrtromovi jako úředníka Folkeho. Hamer natočil skvělou komedii, od které však není třeba čekat rychlé zvraty jako u kupříkladu italských filmařů, nýbrž dopřát jí jistý čas. Teprve poté, co přistoupíte na jeho osobitý pohled (a rozpomenete se na tvorbu třeba Ingmara Bergmanna), budete se výtečně bavit!

Povídky z kuchyně (Salmer Fra kjokkenet), Norsko, 2003, titulky, režie: Bent Hamer, hrají: Joachim Calmeyer, Tomas Nosrtrom, Bjorn Floberg, Reine Brynolfsson.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít