Ze zahraničí zavoláte levněji

21. května 2007, 00:00 - (čtk, ph)
21. května 2007, 00:00

CENA ROAMINGU Volání mobilním telefonem ze zahraničí bude zřejmě již brzy levnější. Evropská unie se totiž dohodla na návrhu nařízení, které má od prázdnin zlevnit příslušné poplatky. S cenovou regulací ostře nesouhlasí mobilní operátoři. Minuta volání mobilním telefonem z kterékoli členské země Evropské unie za 14 korun.

CENA ROAMINGU Volání mobilním telefonem ze zahraničí bude zřejmě již brzy levnější. Evropská unie se totiž dohodla na návrhu nařízení, které má od prázdnin zlevnit příslušné poplatky. S cenovou regulací ostře nesouhlasí mobilní operátoři.

Minuta volání mobilním telefonem z kterékoli členské země Evropské unie za 14 korun. K naplnění této představy majitelů mobilu se minulý týden přiblížili zástupci unijních států. Schválili totiž regulační cenové nařízení, které hovorné zlevní možná ještě do letošních prázdnin. Ostře proti je ale druhá strana - mobilní operátoři.

ROZHODNUTÍ PADNE BRZY

Evropský parlament má o návrhu hlasovat 24. května ve Štrasburku. Členské státy budou rozhodovat 7. června na zasedání ministrů dopravy a telekomunikací. Nařízení by mělo začít platit ihned poté, co je Evropská komise otiskne v oficiálním unijním žurnálu. To by mělo být ještě před prázdninami.

Poslední neznámou před faktickým zlevněním zůstává postoj Evropského parlamentu. Ten bude o poplatcích za volání hlasovat 24. května na plenárním zasedání ve Štrasburku. Navzdory tomu, že vyjednavači z řad europoslanců již s návrhem nařízení souhlasili, neznamená to, že nutně musí souhlasit všichni členové Evropského parlamentu. Přesto se očekává, že regulace roamingu v této instituci projde.

ČESKÉ MINISTERSTVO S REGULACÍ SOUHLASÍ Podle českého ministerstva informatiky je dohoda krokem správným směrem a představuje přijatelnou rovnováhu mezi zájmy uživatele a vynaloženými náklady operátorů na straně druhé. Ministerstvo podle náměstkyně pro vnější vztahy Lenky Ptáčkové-Melicharové mělo obavy, aby přílišná regulace neohrozila fungování mobilních služeb. „Tento kompromisní návrh ve velké míře odráží oprávněné požadavky členských států, tedy i České republiky, na zohlednění specifických vlastností trhu,“ tvrdí náměstkyně. ZÁKAZNÍCI ZÍSKAJÍ NOVÝ EUROTARIFF Unie se dohodla i na způsobu, jak regulaci cen uplatňovat. Klienti se během tří měsíců budou muset rozhodnout, zda si podrží současný tarif s neregulovanými poplatky za roaming, nebo přejdou na Eurotariff. Mobilní operátoři by měli zákazníky do měsíce od platnosti nařízení obeslat a uvést na pravou míru současné ceny roamingu u jejich tarifu a výši regulovaných cen. Pokud se zákazník se standardním kontraktem do stanovené lhůty nerozhodne, začnou pro něj automaticky platit regulované ceny, tedy Eurotariff. V případě, že již využívá tarif se speciální zvýhodněnou nabídkou u roamingu, zůstane mu tento dosavadní tarif. Nižší ceny je sice teoreticky možné ještě o prázdninách získat, ale pouze při splnění několika podmínek. Zákazník by si musel nejprve unijní nařízení nastudovat. A poté, co vstoupí v platnost, ihned požádat o Eurotariff. Operátor mu jej pak do dvou týdnů musí přidělit. Podle odborníků se však nedá čekat, že tak učiní mnoho lidí. OPERÁTOŘI: O CENY SE POSTARÁ TRH Tuzemští operátoři začali s vidinou regulačního opatření ceny snižovat již v minulém roce. Příkladem jsou speciální roamingové tarify Cestovatel u T-Mobile či Passport u společnosti Vodafone, nebo odstranění poplatků za příchozí hovory u O2. Podle firem se o snižování cen spíše postará vysoká konkurence než regulace. Spíše mírnou formu regulace prosazuje i Český telekomunikační úřad. „Regulace roamingových cen, zvláště na maloobchodní úrovni, představuje návrat plánovaného regulovaného hospodářství a může vést k likvidaci konkurenčního prostředí. Operátoři dlouhodobě sami snižují ceny, o čemž svědčí i fakt, že ceny roamingu u T-Mobile CZ v prvním pololetí meziročně klesly o 31 procent,“ uvedla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová s tím, že stanovené limity jsou příliš nízké a mohou vyústit v přenesení nákladů do jiných služeb. Podle Martina Žabky z O2 by snaha Evropské unie měla vést ke snížení nákladů. Má se tedy soustředit na poplatky účtované mezi sítěmi. Asociace GSMA, která zastupuje asi 690 mobilních operátorů, tvrdí, že hranice kolem 50 centů za volání je příliš nízká. Podle ní by si operátoři přáli vidět poplatky u odchozích hovorů na 65 centech a u příchozích na 35 centech. KOLIK ZA VOLÁNÍ ZAPLATÍTE**

V prvním roce regulace bude cenový strop pro spotřebitele na 49 eurocentech (asi 14 korun) za minutu volání ze zahraničí. Příchozí hovory mají být podle dohody zpoplatněny 24 centy (přibližně sedm korun). Stropy se týkají i velkoobchodních cen a jsou stanoveny na 30 centů (více než osm korun) za minutu hovoru. V současnosti stojí v průměru minuta hovoru v zahraničí přibližně euro, tedy 28 korun. V dalších letech se ceny mají dále snižovat. V druhém roce podle představ regulátorů klesnou na 46 centů za minutu (necelých 13 korun) u hovoru ze zahraničí a na 22 centů (zhruba šest korun) u přijatých hovorů. Ve třetím roce by měl hovor ze zahraničí stát 43 centů (12 korun) za minutu a přijatý hovor 19 centů (více než pět korun).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít