Ze státních Klenotů vybrousil soukromý klenot

04. prosince 2006, 00:00 - PETR BÝM
04. prosince 2006, 00:00

RONY LORINěkdejší národní podnik Klenoty letos oslavil půlstoletí existence. Do další „padesátky“ vstupuje v dobré kondici - jako největší prodejce klenotů v Česku. Na tom má hlavní zásluhu Rony Lori, který stojí v jeho čele posledních deset let.

RONY LORI Někdejší národní podnik Klenoty letos oslavil půlstoletí existence. Do další „padesátky“ vstupuje v dobré kondici - jako největší prodejce klenotů v Česku. Na tom má hlavní zásluhu Rony Lori, který stojí v jeho čele posledních deset let.

Pro privatizaci byl podnik Klenoty, do roku 1989 dominantní tuzemský hráč obchodu s klenotnickým a hodinářským zbožím, rozdělen na tři části. V Česku tak do prodeje vstoupily Klenoty Praha a Klenoty Brno, zatímco v už samostatném Slovensku se privatizovaly Klenoty Bratislava.

„Přežili jsme jenom my. Ve dvou dalších případech se podle mého názoru odehrálo to, čemu se tady říká tunelování, a firmy brzy zkrachovaly,“ říká Rony Lori. Právě on v roce 1996 převzal vedení pražské části podniku Klenoty. Ta v uplynulých deseti letech prošla zásadní metamorfózou, včetně nového pojmenování. Sortiment nicméně zůstal stejný jako v minulosti - a stejně tak si Klenoty Aurum dokázaly zachovat výjimečné postavení na trhu. „Obchod se šperky a hodinkami je v Česku velmi roztříštěný. Náš tržní podíl odhaduji tak na deset procent,“ popisuje současnou situaci Lori.

Poněkud paradoxní je, že nechybělo mnoho a všechno bylo jinak. Klenoty Praha totiž původně zakoupila skupinka izraelských investorů - ty ovšem zajímaly výhradně budovy, které podnik tehdy vlastnil. „Pak jim ale došlo, že je škoda nechat zaniknout tak dobře zavedenou značku. Problematice obchodu s touto komoditou ale vůbec nerozuměli a tak si vzpomněli na mne,“ popisuje počátky svých českých podnikatelských aktivit Rony Lori.

PUTOVÁNÍ (OBLOUKEM) DO PRAHY

Polská Wroclaw, kde se ve Rony Lori v roce 1951 narodil, nebyla v padesátých letech právě šťastnou zemí. Komunistické represe tady dokonce v roce 1956 vyvolaly povstání. Po jeho násilném potlačení následovalo krátké období liberalizace, což se týkalo i emigrační politiky. Loriho rodina toho využila. „Otec byl dokonce členem komunistické strany. Ale poměry v Polsku byly špatné, proto jsme se vystěhovali do Izraele,“ vypravuje Lori.

Na Blízkém východě se jeho otec živil obchodováním s nejrůznějším sortimentem, syn ovšem zvolil jinou dráhu. Po absolvování univerzity začal pracovat v holdingu CLAL, kde se postupem let vypracoval až na šéfa divize Klenoty-hodinky. Získal tak zkušenosti a znalosti, díky nimž po letech přišla už zmíněná nabídka z Prahy. „Neváhal jsem ani minutu, i když jsem netušil, co mne tady čeká. Obavy jsem měl jedině z jazykové bariéry,“ vzpomíná Lori na podnikatelské začátky. Brzy se ovšem ukázalo, že jazyk nebude největším problémem. Dnes Rony Lori mluví svéráznou, nicméně i v Česku srozumitelnou směsicí polštiny, češtiny a angličtiny.

ZAMKNĚTE SE V KANCELÁŘI

„Byl to doslova šok!“ popisuje Lori první pocity po seznámení se společností, jejímž spolumajitelem a ředitelem se v roce 1996 stal. Klenoty tehdy měly zhruba deset prodejen. „Prodávaly se v nich hlavně cetky z Dálného východu, ale především tam byla tma. Dost zvláštní prostředí pro prodej šperků,“ říká Lori.

Podobné příšeří podle něj panovalo i na ředitelství, jehož pracovníci se dokonce ve svých kancelářích zamykali. Jako každý jiný podnikatel také Rony Lori velmi brzy narazil na poporodní potíže české tržní ekonomiky: „Naprosto nezvyklý pro mne byl platební styk. Vše se hradilo v hotovosti. Byly to hory bankovek, které se převážely z místa na místo. Platební karty nebo šeky tady nikdo neznal.“ Poněkud nestandardně podle něj ostatně tehdy fungoval i bankovní sektor: „Pro obchodní podnik, jakým Klenoty Aurum jsou, v podstatě nebylo možné získat úvěr. Ale bez toho se podniká velmi obtížně.“ Také proto byla cesta k dnešní podobě společnosti možná trochu delší. „Z původní obchodní sítě nezbylo takřka nic. Místo toho máme přes čtyřicet nových prodejen. Šlo to pomalu, protože jsme vše financovali z vlastních zdrojů. Peněz jsme přitom potřebovali hodně - každé nové obchodní místo představuje investici kolem deseti milionů korun,“ líčí vývoj společnosti Lori. Současně s tím se samozřejmě zásadním způsobem změnil sortiment, takřka kompletně se obměnil i personál. Díky tomu se také obrat firmy neustále zvyšuje - loni činil už půl miliardy korun. „Dnes jsme největší prodejce klenotů a hodinek v zemi. Zásluhu na tom má i velkoobchodní prodej, se kterým jsme začali před několika lety. Teď máme kolem stovky odběratelů, což spolu s našimi prodejnami představuje něco, co v současnosti nemá v České republice srovnatelnou konkurenci,“ komentuje nynější tržní pozici firmy Lori.

EVROPA JE EVROPA

„V Česku se obchoduje lépe než v Izraeli. Tam se každý podívá na cenovku a jeho první otázka zní: Jakou mi dáte slevu? Tady v Evropě tohle není zvykem,“ říká Lori. Kromě „ukázněných“ zákazníků připisuje úspěch firmy hlavně prodeji v obchodních centrech: „Tady je otevřeno každý den od rána do noci. To je proti běžným obchodům velká výhoda.“

Klenoty Aurum by v několika následujících letech měly počet prodejen zvýšit na padesát. „Češi jsou ochotni za klenoty i hodinky utrácet stále více. Hodně lidí -i bohatých podnikatelů - se přitom ještě i dnes spokojuje s levnými quartzovými hodinkami. Na to na Západě nenarazíte. Ale pomalu se to mění, a to je pro nás příležitost,“ vnímá Rony Lori budoucí expanzi podniku. Na návrat do Izraele nebo dokonce do rodného Polska nepomýšlí: „V Česku jsem se oženil, narodila se mi tu dcera, mám tady svůj byznys - doma jsem tady!“

DVOJÍ PODOBA

Byznys Ronyho Loriho má více podob. Klenoty Aurum jsou totiž ve skutečnosti dvojčata. Společnost s ručením omezeným - to jsou někdejší Klenoty v tržní podobě. Akciová společnost Klenoty Aurum podniká na jiném poli - v realitách. Rony Lori je kromě dalších majitelem Office Parku Hloubětín, který nabízí k pronájmu 16 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch. „Peníze jsou dnes právě v realitách. Ale šperky a hodinky - to je moje celoživotní láska,“ vysvětluje Rony Lori dvojlomnost svého podnikání.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít