Ze slumů jsou mrakodrapy

31. srpna 2010, 15:09 - Pavel Hanslíček
31. srpna 2010, 15:09

V Bombaji si chudinské čtvrti rozebírají realitní developeři pro luxusní projekty

Na čtrnáct milionů dolarů přijde apartmán typu penthouse v šedesátipatrovém bombajském mrakodrapu The Imperial. Výjimečnost projektu tkví v tom, že výšková budova stojí v oblasti slumů a povolení k její stavbě záviselo od splnění jedné zásadní podmínky: původní obyvatelé zastavěného slumu musejí získat zdarma bydlení v novém domě nebo alespoň poblíž (platí ta druhá možnost).

Zákonný důvod Tuto podmínku však developeři rádi akceptují. Důvody jsou v zásadě dva. Zaprvé v nejlidnatější indické metropoli stále roste poptávka po luxusním bydlení, za druhé v Bombaji, jež patří k nejhustěji obydleným městům světa, chybí prostor pro další nemovitostní projekty. Platí zde totiž zákon z roku 1964 zakotvující poměr mezi výměrou pozemku a rozměrem obytných ploch na ní postavených budov, takzvaný Floor Space Index (FSI). Původně hodnota tohoto ukazatele činila 4,5, v roce 1991 pak byla snížena na nejvýše 1,33. „Toto abnormální omezení je jedním z hlavních důvodů, proč se v Bombaji dosud nestavělo moc výškových budov,“ potvrdil agentuře Bloomberg urbanistický konzultant Světové banky Alain Bernaud. Nyní se hodnota FSI v indickém velkoměstě pohybuje jen mezi 1,00 a 1,33. Výjimkou jsou právě oblasti slumů procházejících revitalizací, kde FSI může dosahovat až čísla čtyři. To prakticky znamená, že na ploše osmi tisíc metrů čtverečních lze postavit budovu s 32 tisíci metry čtverečními obytné plochy.

Půlka ve slumu Slumy, kde mimochodem žije polovina z 18 milionů obyvatel Bombaje, se tak stávají velmi atraktivním místem pro novou výstavbu, a to zejména výškových budov. „Bombaj prochází redevelopmentem a během několika let bude přestavěna velká část města,“ řekl agentuře Bloomberg Amit Thacker, ředitel společnosti SD Corp. – stavitele mrakodrapu The Imperial. Úřady tuto přestavbu aktivně podporují, jelikož chudinské čtvrti dle odhadů americké neziskové organizace CHF International zabírají třináct až dvacet procent plochy Bombaje. Velkou část místních obyvatel přitom není možné jen tak vystěhovat, jak plyne z rozhodnutí vlády indického státu Maháráštra, kde se Bombaj nachází. To v praxi znamená, že jejich obyvatelům musí být v případě likvidace slumu nabídnuto náhradní ubytování. Například mrakodrap The Imperial vznikl v místě, kde se původně mačkalo deset tisíc osob ve 2700 chatrčích s plechovými střechami. Dnes zde v nově postaveném mrakodrapu najdeme 228 luxusních bytů o podlahové ploše mezi 232 až 929 metrů čtverečních. Tyto rozsáhlé apartmány samozřejmě nejsou určeny pro někdejší obyvatele slumů, ti se přestěhovali do nedaleko stojících oddělených budov. Zde mají k dispozici garsonky o výměře dvacet až pětadvacet metrů čtverečních. „Pyšně vyprávíme, že bydlíme nedaleko nejvyšších budov Bombaji,“ řekl agentuře Bloomberg řidič taxi Kamran Šaikh a pochvaloval si, že dříve musel s dalšími třemi členy rodiny chodit pro vodu do studny vzdálené tři kilometry. Dnes jim teče – alespoň dvacet minut denně – voda z vodovodu přímo v bytě.

Milionářská expanze Mrakodrap The Imperial rozhodně nebude posledním projektem svého druhu. Bombajský slum Dharavi, druhý největší z celé Asie, byl již rozdělen do pěti velkých sektorů a každý získá některý ze soukromých developerů. A těm by zřejmě zákazníci o nově vznikající luxusní bydlení neměli chybět: dle údajů World Wealth Report z loňského roku žije v Indii na 84 tisíc dolarových milionářů a jejich počet by se měl do roku 2018 ztrojnásobit. A právě Bombaj se může v Indii pochlubit největší koncentrací boháčů a díky tomu i vysokou poptávkou po luxusním bydlení. Například prodejní cena za metr čtvereční bytu v projektu Lodha Bellisimo se od roku 2005 ztrojnásobila. Avšak ani zájem developerů zřejmě nezbaví Bombaj a další indická města slumů docela. Ne všechny slumy totiž představují vzhledem ke své rozloze či umístění vhodné místo pro novou výstavbu a také nárok na náhradní bydlení rozhodně nemají všichni jejich obyvatelé. Některým tedy nezbude nic jiného než začít budovat svůj skromný příbytek na novém místě. Každopádně však představuje propojení komerčního developmentu s revitalizací slumového území alespoň dobrý začátek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít