Ze slumů jsou mrakodrapy

31. srpna 2010, 15:09 - Pavel Hanslíček
31. srpna 2010, 15:09

V Bombaji si chudinské čtvrti rozebírají realitní developeři pro luxusní projekty

Na čtrnáct milionů dolarů přijde apartmán typu penthouse v šedesátipatrovém bombajském mrakodrapu The Imperial. Výjimečnost projektu tkví v tom, že výšková budova stojí v oblasti slumů a povolení k její stavbě záviselo od splnění jedné zásadní podmínky: původní obyvatelé zastavěného slumu musejí získat zdarma bydlení v novém domě nebo alespoň poblíž (platí ta druhá možnost).

Zákonný důvod Tuto podmínku však developeři rádi akceptují. Důvody jsou v zásadě dva. Zaprvé v nejlidnatější indické metropoli stále roste poptávka po luxusním bydlení, za druhé v Bombaji, jež patří k nejhustěji obydleným městům světa, chybí prostor pro další nemovitostní projekty. Platí zde totiž zákon z roku 1964 zakotvující poměr mezi výměrou pozemku a rozměrem obytných ploch na ní postavených budov, takzvaný Floor Space Index (FSI). Původně hodnota tohoto ukazatele činila 4,5, v roce 1991 pak byla snížena na nejvýše 1,33. „Toto abnormální omezení je jedním z hlavních důvodů, proč se v Bombaji dosud nestavělo moc výškových budov,“ potvrdil agentuře Bloomberg urbanistický konzultant Světové banky Alain Bernaud. Nyní se hodnota FSI v indickém velkoměstě pohybuje jen mezi 1,00 a 1,33. Výjimkou jsou právě oblasti slumů procházejících revitalizací, kde FSI může dosahovat až čísla čtyři. To prakticky znamená, že na ploše osmi tisíc metrů čtverečních lze postavit budovu s 32 tisíci metry čtverečními obytné plochy.

Půlka ve slumu Slumy, kde mimochodem žije polovina z 18 milionů obyvatel Bombaje, se tak stávají velmi atraktivním místem pro novou výstavbu, a to zejména výškových budov. „Bombaj prochází redevelopmentem a během několika let bude přestavěna velká část města,“ řekl agentuře Bloomberg Amit Thacker, ředitel společnosti SD Corp. – stavitele mrakodrapu The Imperial. Úřady tuto přestavbu aktivně podporují, jelikož chudinské čtvrti dle odhadů americké neziskové organizace CHF International zabírají třináct až dvacet procent plochy Bombaje. Velkou část místních obyvatel přitom není možné jen tak vystěhovat, jak plyne z rozhodnutí vlády indického státu Maháráštra, kde se Bombaj nachází. To v praxi znamená, že jejich obyvatelům musí být v případě likvidace slumu nabídnuto náhradní ubytování. Například mrakodrap The Imperial vznikl v místě, kde se původně mačkalo deset tisíc osob ve 2700 chatrčích s plechovými střechami. Dnes zde v nově postaveném mrakodrapu najdeme 228 luxusních bytů o podlahové ploše mezi 232 až 929 metrů čtverečních. Tyto rozsáhlé apartmány samozřejmě nejsou určeny pro někdejší obyvatele slumů, ti se přestěhovali do nedaleko stojících oddělených budov. Zde mají k dispozici garsonky o výměře dvacet až pětadvacet metrů čtverečních. „Pyšně vyprávíme, že bydlíme nedaleko nejvyšších budov Bombaji,“ řekl agentuře Bloomberg řidič taxi Kamran Šaikh a pochvaloval si, že dříve musel s dalšími třemi členy rodiny chodit pro vodu do studny vzdálené tři kilometry. Dnes jim teče – alespoň dvacet minut denně – voda z vodovodu přímo v bytě.

Milionářská expanze Mrakodrap The Imperial rozhodně nebude posledním projektem svého druhu. Bombajský slum Dharavi, druhý největší z celé Asie, byl již rozdělen do pěti velkých sektorů a každý získá některý ze soukromých developerů. A těm by zřejmě zákazníci o nově vznikající luxusní bydlení neměli chybět: dle údajů World Wealth Report z loňského roku žije v Indii na 84 tisíc dolarových milionářů a jejich počet by se měl do roku 2018 ztrojnásobit. A právě Bombaj se může v Indii pochlubit největší koncentrací boháčů a díky tomu i vysokou poptávkou po luxusním bydlení. Například prodejní cena za metr čtvereční bytu v projektu Lodha Bellisimo se od roku 2005 ztrojnásobila. Avšak ani zájem developerů zřejmě nezbaví Bombaj a další indická města slumů docela. Ne všechny slumy totiž představují vzhledem ke své rozloze či umístění vhodné místo pro novou výstavbu a také nárok na náhradní bydlení rozhodně nemají všichni jejich obyvatelé. Některým tedy nezbude nic jiného než začít budovat svůj skromný příbytek na novém místě. Každopádně však představuje propojení komerčního developmentu s revitalizací slumového území alespoň dobrý začátek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít