Ze dřeva lze stavět rychle a hlavně levně

29. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. března 2004, 00:00

ZATÍMCO VE SKANDINÁVSKÝCH ZEMÍCH ČI V SOUSEDNÍM RAKOUSKU NEBO NĚMECKU MAJÍ DŘEVĚNÉ DOMY DLOUHOU TRADICI, U NÁS SE TENTO STAVEBNÍ MATERIÁL PO LETECH NEZÁJMU PROSAZUJE VELMI POMALU.

Po éře panelů a cihel se zase začíná prosazovat klasický stavební materiál ZATÍMCO VE SKANDINÁVSKÝCH ZEMÍCH ČI V SOUSEDNÍM RAKOUSKU NEBO NĚMECKU MAJÍ DŘEVĚNÉ DOMY DLOUHOU TRADICI, U NÁS SE TENTO STAVEBNÍ MATERIÁL PO LETECH NEZÁJMU PROSAZUJE VELMI POMALU. Většímu použití dřeva brání zejména zvyk budovat domy pro několik generací. Přednostmi dřeva jsou přitom jeho velmi dobré izolační vlastnosti, nízká cena a možnost postavit dřevěný dům za poměrně krátkou dobu. Použití dřeva v bytové výstavbě vyhovuje současným rostoucím požadavkům na funkčnost a finanční dostupnost bydlení a dále na využívání nízkoenergetických materiálů. „Aby bylo možné více využívat dřevo ve stavebnictví i u nás, musejí se nejprve překonat představy o dřevu jako materiálu, který je vhodný pouze na dočasné stavby či na okna, dveře, podlahy nebo obklady,“ říká architekt Petr Zuska. Podle jeho slov jsou možnosti využití dřeva daleko větší a s jeho pomocí by se dala řešit išpatná situace na trhu s levnými byty v České republice. „Ač někteří lidé tvrdí opak, je u nás dostatek dřeva jako stavebního materiálu,“ tvrdí Zuska. Jeho slova podporuje i skutečnost, že ČR patří na hranici první desítky mezi evropskými zeměmi z hlediska lesnatosti, v zásobě dřeva na jeden hektar je na čtvrtém místě a v ročním přírůstku na jeden hektar jsme šestí v Evropě. I NA STO LET

Jedním z mýtů, které je nutné podle Zusky vykořenit, je ten, že dřevo může být pouze krátkodobým stavebním materiálem a že vydrží poměrně krátce. „Stavby z řádně ošetřovaného dřeva vydrží i staletí,“ poukazuje architekt na roubené stavby z českého venkova, které často pamatují počátek 20. století i starší dobu. Hlavním předpokladem dlouhé trvanlivosti dřevěného domu ovšem je, aby se trvale udržovala nízká vlhkost. Dlouhověkosti napomůže i správné konstrukční řešení domu. Největší pozornost je třeba věnovat částem konstrukce vystaveným povětrnostním vlivům, jako jsou střecha, stěny domu či nosná konstrukce. Díky poměrně značné flexibilnosti dřeva jako přírodního materiálu ho lze poměrně snadno přizpůsobovat požadavkům moderní doby. Dnešní dřevostavby montované z velkoplošných prefabrikátů vypadají jako klasické cihelné domy a na první pohled není patrné, jaká je skutečnost. „Dřevo má také nízkou hmotnost, dobře odolává tahu itlaku, protože je pružné, má také vynikající izolační vlastnosti,“ zdůrazňuje klady tohoto materiálu zástupce firmy, která se výrobou dřevěných domků zabývá, Libor Pavlíček.

STAVĚT SE MŮŽE I V ZIMĚ

Jednou z dalších výhod dřeva je to, že při stavbě domu z tohoto materiálu není překážkou žádná roční doba, tedy ani horké letní dny, ani zimní mrazy. V příznivých klimatických podmínkách je pouze nutné vybudovat betonové základy, dále už následuje suchá montáž. Ta je nejen poměrně „čistá“, ale zejména velmi rychlá. Například konkrétně montáž dřevěného domku z produkce firmy RD Rýmařov trvá nejdéle tři týdny až měsíc. Vzhledem k tomu, že se staví výhradně suchou cestou, není nutné po dokončení stavby nechat dům vymrznout. Jistou nevýhodou dřeva je možnost jeho napadení různými škůdci. Podle Pavlíčka je však vzhledem k nízké vlhkosti zdejšího podnebí tato možnost spíše teoretická a navíc se proti škůdcům lze pojistit vhodnými nátěry.

NA DŘEVU UŠETŘÍTE

Neopomenutelnou předností dřeva jako stavebního materiálu je jeho pořizovací cena. „V porovnání se standardními materiály je možné u domu ze dřeva dosáhnout značné snížení nákladů na stavbu,“ upozornil Zuska. Podle něj je velmi těžké vyčíslit konkrétní úsporu: „Záleží na velikosti domu, způsobu provedení a zejména na interiérovém vybavení domu. Stavební náklady na hrubou stavbu domu totiž nedělají ani polovinu celkových nákladů,“ upřesnil. Někteří odborníci nicméně tvrdí, že hrubá stavba dřevěného domku může přijít až o jednu třetinu levněji než u cihlových staveb. Nejde však pouze o stavební náklady. Díky výborným tepelným vlastnostem dřeva ušetří majitel dřevěného domku i na jeho vytápění. Velký tepelný odpor dřeva brání rychlému promrznutí stěn dřevěného domu, takže se uvnitř déle drží teplo.

**Dřevo jako stavební materiál

+ nízká cena + rychlá výstavba + dobrá tepelná izolace + snadná údržba a opravy - nižší odolnost vůči vodě a podnebí - omezené použití ve vyšších budovách - možnost napadení škůdci - nižší odolnost proti požáru

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít