Zdroje nejsou a ani nebudou

12. června 2009, 00:00 - Pavel Páral
12. června 2009, 00:00

Buď budeme dál stavět dálnice a financovat vědu a školství, nebo budeme dál vyplácet v nezměněné výši různé dávky a podpory ve výši a délce pobírání v Evropě zcela unikátní.

Autor: Profit

Takhle to minulý týden konstatoval úřednický ministr financí Eduard Janota. Pobyt v ministerském křesle má časově vymezen na pět měsíců, a tak si může obrazně řečeno dovolit jíst muchomůrky, chodit přes ulici na červenou a říkat pravdu.

Kdo tedy tu krizi zavinil?

Také si to hned od politiků bojujících svůj předvolební boj schytal, a to z obou stran. Populárním heslem je nyní to, že na krizi nesmí doplatit ti, kteří ji nezavinili. Pak ale zákonitě přichází otázka, kdo krizi zavinil, a jak z něj vyrazit zaplacení. Z amerických chudých, kteří si vzali státem podporovanou hypotéku, kterou nikdy nemohli zaplatit a také ji nezaplatili, asi nic nedostaneme. Z bankéřů, kteří tyto hypotéky balili do podivných balíčků a ve formě pochybných cenných papírů je rozprodávali po celém světě, asi ani Paroubek moc peněz nevyrazí. Cliftoni z ČSSD demaskovali české viníky a Topolánka s europoslancem Zahradilem rozvěsili po všech nárožích na plakátu se zlým imperialistou Bushem. Už zbývá jen obvinit exministra zemědělství Gandaloviče z šíření amerického brouka.

Miliardy v bezedné díře

Nic z toho však státní kasu nenaplní a potvrdí se stará pravda, že na nezodpovědné rozdávání ze státního vždy nakonec doplatí ti nejpotřebnější. V roce 2006, kdy rostla ekonomika o neuvěřitelných 6,8 procenta, Paroubkova vláda dokázala utratit téměř o sto miliard korun více, než vybrala na daních. Rozhazování vrcholilo, ačkoli bylo jasné, že tento růst nelze dlouhodobě udržet a zpomalení ekonomiky bude znamenat velký problém ve výdajích. A desítky miliard navíc se sypaly na nemocenskou, mateřskou, do bezedné díry nereformovaného zdravotnictví. Kdyby tenkrát politici všech politických stran nedělali nic a peníze vybrané navíc díky růstu nechali na umoření státního dluhu, byl dnešní deficit minimálně o padesát miliard nižší.

Vláda, v níž sedí Janota, s tím nic nenadělá. Nová politická reprezentace, která vyjde z podzimních voleb, by měla jasně deklarovat, že s žitím nad poměry je konec. Jenže na to, aby naši politici začali o ekonomické situaci této země svým voličům říkat pravdu, je tahle krize nejspíše ještě pořád příliš mělká.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít