Zdroje nejsou a ani nebudou

12. června 2009, 00:00 - Pavel Páral
12. června 2009, 00:00

Buď budeme dál stavět dálnice a financovat vědu a školství, nebo budeme dál vyplácet v nezměněné výši různé dávky a podpory ve výši a délce pobírání v Evropě zcela unikátní.

Autor: Profit

Takhle to minulý týden konstatoval úřednický ministr financí Eduard Janota. Pobyt v ministerském křesle má časově vymezen na pět měsíců, a tak si může obrazně řečeno dovolit jíst muchomůrky, chodit přes ulici na červenou a říkat pravdu.

Kdo tedy tu krizi zavinil?

Také si to hned od politiků bojujících svůj předvolební boj schytal, a to z obou stran. Populárním heslem je nyní to, že na krizi nesmí doplatit ti, kteří ji nezavinili. Pak ale zákonitě přichází otázka, kdo krizi zavinil, a jak z něj vyrazit zaplacení. Z amerických chudých, kteří si vzali státem podporovanou hypotéku, kterou nikdy nemohli zaplatit a také ji nezaplatili, asi nic nedostaneme. Z bankéřů, kteří tyto hypotéky balili do podivných balíčků a ve formě pochybných cenných papírů je rozprodávali po celém světě, asi ani Paroubek moc peněz nevyrazí. Cliftoni z ČSSD demaskovali české viníky a Topolánka s europoslancem Zahradilem rozvěsili po všech nárožích na plakátu se zlým imperialistou Bushem. Už zbývá jen obvinit exministra zemědělství Gandaloviče z šíření amerického brouka.

Miliardy v bezedné díře

Nic z toho však státní kasu nenaplní a potvrdí se stará pravda, že na nezodpovědné rozdávání ze státního vždy nakonec doplatí ti nejpotřebnější. V roce 2006, kdy rostla ekonomika o neuvěřitelných 6,8 procenta, Paroubkova vláda dokázala utratit téměř o sto miliard korun více, než vybrala na daních. Rozhazování vrcholilo, ačkoli bylo jasné, že tento růst nelze dlouhodobě udržet a zpomalení ekonomiky bude znamenat velký problém ve výdajích. A desítky miliard navíc se sypaly na nemocenskou, mateřskou, do bezedné díry nereformovaného zdravotnictví. Kdyby tenkrát politici všech politických stran nedělali nic a peníze vybrané navíc díky růstu nechali na umoření státního dluhu, byl dnešní deficit minimálně o padesát miliard nižší.

Vláda, v níž sedí Janota, s tím nic nenadělá. Nová politická reprezentace, která vyjde z podzimních voleb, by měla jasně deklarovat, že s žitím nad poměry je konec. Jenže na to, aby naši politici začali o ekonomické situaci této země svým voličům říkat pravdu, je tahle krize nejspíše ještě pořád příliš mělká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít