Zdražují elektřina i plyn

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

ENERGETIKA Mezi nejvíce nepříjemné novinky letošního roku jistě patří zdražení cen energií. Narozdíl od telekomunikací tedy liberalizace trhu nerozhýbala větší konkurenci, která by vedla ke zlevnění. Cena zemního plynu od 1. ledna vzrostla v průměru o 4,8 procenta. To vydrží do 1.

ENERGETIKA

Mezi nejvíce nepříjemné novinky letošního roku jistě patří zdražení cen energií. Narozdíl od telekomunikací tedy liberalizace trhu nerozhýbala větší konkurenci, která by vedla ke zlevnění.

Cena zemního plynu od 1. ledna vzrostla v průměru o 4,8 procenta. To vydrží do 1. dubna, protože Energetický regulační úřad může tyto částky měnit každé čtvrtletí. Reagují přitom na světové ceny topných olejů, které se zpožděním kopírují cenu ropy. Ovlivňuje je také kurz koruny k dolaru.

První krok liberalizaci trhu s plynem začal před rokem, kdy si mohlo několik desítek největších podniků vybrat jiného dodavatele. Kvůli loňskému růstu cen však Energetický regulační úřad zavedl firmám na volném trhu od ledna opět cenovou regulaci. Vztahuje se také na všechny podniky, pro které se podle energetického zákona měl trh otevřít od ledna 2006. Pro domácnosti se má liberalizovat o rok později, tedy od ledna 2007.

Výrazné změny letos čekají podnikatele i na trhu s elektřinou. Ta od ledna zdražila o devět procent. Liberalizace zde začala už 1. ledna 2002, nejdříve jen pro největší zákazníky, následně se - vždy v lednu - trh otevíral pro další spotřebitele. Od letoška si mohou dodavatele proudu volně vybírat i domácnosti, které musely do konce minulého roku odebírat elektřinu jen od distribuční společnosti, do jejíhož regionu patřily. Zapojením domácností do soutěžního prostředí tak se otevřel celý trh s elektřinou.

Experti neočekávají, že domácnosti možnosti změnit svého dodavatele proudu ve větší míře využijí -hovoří nejvýše o pěti procentech. Zahraniční zkušenosti napovídají, že drobní spotřebitelé mění dodavatele jen v malé míře. Například v Německu je trh s elektřinou liberalizován již od konce 90. let, ale domácnosti možnou změnu příliš nevyužily. Důvodem je i to, že dodavatelé nabízejí podobné ceny. Také ceny tří klíčových tuzemských firem - ČEZ, E. ON a Pražská energetika -se pro drobné odběratele příliš neliší. Hlavní konkurenční střet mezi nimi se tradičně odehrává v soupeření o největší firmy.

„Domácnosti mohou očekávat, podobně jako již to pocítili větší odběratelé, zvýšení kvality služeb, nikoli snížení cen,“ vyjádřil se k realizovaným změnám Jiří Gavor ze společnosti Ena. Změny tedy nepřinesou zlevnění elektrické energie, což měl být původně hlavní účel celé liberalizace energetického trhu Evropské unie. Energetický regulační úřad odhaduje, že průměrná konečná cena proudu stoupne letos o 8,9 procenta. Od počátku ledna úřad ovlivňuje asi polovinu konečné ceny, zbytek závisí na tržní ceně silové elektřiny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít