Zdražují elektřina i plyn

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

ENERGETIKA Mezi nejvíce nepříjemné novinky letošního roku jistě patří zdražení cen energií. Narozdíl od telekomunikací tedy liberalizace trhu nerozhýbala větší konkurenci, která by vedla ke zlevnění. Cena zemního plynu od 1. ledna vzrostla v průměru o 4,8 procenta. To vydrží do 1.

ENERGETIKA

Mezi nejvíce nepříjemné novinky letošního roku jistě patří zdražení cen energií. Narozdíl od telekomunikací tedy liberalizace trhu nerozhýbala větší konkurenci, která by vedla ke zlevnění.

Cena zemního plynu od 1. ledna vzrostla v průměru o 4,8 procenta. To vydrží do 1. dubna, protože Energetický regulační úřad může tyto částky měnit každé čtvrtletí. Reagují přitom na světové ceny topných olejů, které se zpožděním kopírují cenu ropy. Ovlivňuje je také kurz koruny k dolaru.

První krok liberalizaci trhu s plynem začal před rokem, kdy si mohlo několik desítek největších podniků vybrat jiného dodavatele. Kvůli loňskému růstu cen však Energetický regulační úřad zavedl firmám na volném trhu od ledna opět cenovou regulaci. Vztahuje se také na všechny podniky, pro které se podle energetického zákona měl trh otevřít od ledna 2006. Pro domácnosti se má liberalizovat o rok později, tedy od ledna 2007.

Výrazné změny letos čekají podnikatele i na trhu s elektřinou. Ta od ledna zdražila o devět procent. Liberalizace zde začala už 1. ledna 2002, nejdříve jen pro největší zákazníky, následně se - vždy v lednu - trh otevíral pro další spotřebitele. Od letoška si mohou dodavatele proudu volně vybírat i domácnosti, které musely do konce minulého roku odebírat elektřinu jen od distribuční společnosti, do jejíhož regionu patřily. Zapojením domácností do soutěžního prostředí tak se otevřel celý trh s elektřinou.

Experti neočekávají, že domácnosti možnosti změnit svého dodavatele proudu ve větší míře využijí -hovoří nejvýše o pěti procentech. Zahraniční zkušenosti napovídají, že drobní spotřebitelé mění dodavatele jen v malé míře. Například v Německu je trh s elektřinou liberalizován již od konce 90. let, ale domácnosti možnou změnu příliš nevyužily. Důvodem je i to, že dodavatelé nabízejí podobné ceny. Také ceny tří klíčových tuzemských firem - ČEZ, E. ON a Pražská energetika -se pro drobné odběratele příliš neliší. Hlavní konkurenční střet mezi nimi se tradičně odehrává v soupeření o největší firmy.

„Domácnosti mohou očekávat, podobně jako již to pocítili větší odběratelé, zvýšení kvality služeb, nikoli snížení cen,“ vyjádřil se k realizovaným změnám Jiří Gavor ze společnosti Ena. Změny tedy nepřinesou zlevnění elektrické energie, což měl být původně hlavní účel celé liberalizace energetického trhu Evropské unie. Energetický regulační úřad odhaduje, že průměrná konečná cena proudu stoupne letos o 8,9 procenta. Od počátku ledna úřad ovlivňuje asi polovinu konečné ceny, zbytek závisí na tržní ceně silové elektřiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít