Zdražují elektřina i plyn

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

ENERGETIKA Mezi nejvíce nepříjemné novinky letošního roku jistě patří zdražení cen energií. Narozdíl od telekomunikací tedy liberalizace trhu nerozhýbala větší konkurenci, která by vedla ke zlevnění. Cena zemního plynu od 1. ledna vzrostla v průměru o 4,8 procenta. To vydrží do 1.

ENERGETIKA

Mezi nejvíce nepříjemné novinky letošního roku jistě patří zdražení cen energií. Narozdíl od telekomunikací tedy liberalizace trhu nerozhýbala větší konkurenci, která by vedla ke zlevnění.

Cena zemního plynu od 1. ledna vzrostla v průměru o 4,8 procenta. To vydrží do 1. dubna, protože Energetický regulační úřad může tyto částky měnit každé čtvrtletí. Reagují přitom na světové ceny topných olejů, které se zpožděním kopírují cenu ropy. Ovlivňuje je také kurz koruny k dolaru.

První krok liberalizaci trhu s plynem začal před rokem, kdy si mohlo několik desítek největších podniků vybrat jiného dodavatele. Kvůli loňskému růstu cen však Energetický regulační úřad zavedl firmám na volném trhu od ledna opět cenovou regulaci. Vztahuje se také na všechny podniky, pro které se podle energetického zákona měl trh otevřít od ledna 2006. Pro domácnosti se má liberalizovat o rok později, tedy od ledna 2007.

Výrazné změny letos čekají podnikatele i na trhu s elektřinou. Ta od ledna zdražila o devět procent. Liberalizace zde začala už 1. ledna 2002, nejdříve jen pro největší zákazníky, následně se - vždy v lednu - trh otevíral pro další spotřebitele. Od letoška si mohou dodavatele proudu volně vybírat i domácnosti, které musely do konce minulého roku odebírat elektřinu jen od distribuční společnosti, do jejíhož regionu patřily. Zapojením domácností do soutěžního prostředí tak se otevřel celý trh s elektřinou.

Experti neočekávají, že domácnosti možnosti změnit svého dodavatele proudu ve větší míře využijí -hovoří nejvýše o pěti procentech. Zahraniční zkušenosti napovídají, že drobní spotřebitelé mění dodavatele jen v malé míře. Například v Německu je trh s elektřinou liberalizován již od konce 90. let, ale domácnosti možnou změnu příliš nevyužily. Důvodem je i to, že dodavatelé nabízejí podobné ceny. Také ceny tří klíčových tuzemských firem - ČEZ, E. ON a Pražská energetika -se pro drobné odběratele příliš neliší. Hlavní konkurenční střet mezi nimi se tradičně odehrává v soupeření o největší firmy.

„Domácnosti mohou očekávat, podobně jako již to pocítili větší odběratelé, zvýšení kvality služeb, nikoli snížení cen,“ vyjádřil se k realizovaným změnám Jiří Gavor ze společnosti Ena. Změny tedy nepřinesou zlevnění elektrické energie, což měl být původně hlavní účel celé liberalizace energetického trhu Evropské unie. Energetický regulační úřad odhaduje, že průměrná konečná cena proudu stoupne letos o 8,9 procenta. Od počátku ledna úřad ovlivňuje asi polovinu konečné ceny, zbytek závisí na tržní ceně silové elektřiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít