Zdravý rozum do školy nepatří?

23. dubna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
23. dubna 2007, 00:00

Laik žasne, odborník se nestačí divit. České učňovské školství tuto frázi občas naplňuje velmi úspěšně. Stačí se jen podívat, jak jeho fungování prověřil návrh zákona o povinném školení profesionálních řidičů.

Laik žasne, odborník se nestačí divit. České učňovské školství tuto frázi občas naplňuje velmi úspěšně.

Stačí se jen podívat, jak jeho fungování prověřil návrh zákona o povinném školení profesionálních řidičů. Ti si nově budou muset zaplatit a absolvovat úvodní 140 až 280hodinový výcvik za desítky tisíc korun a dopravní firmy se proto obávají, že už tak tenký pramének nových šoférů vyschne docela.

Řešení přitom znají všichni: Otevření učňovských oborů zaměřených na výchovu mladých řidičů. Zájem o jejich absolventy by přitom byl obrovský, podle dlouhodobých stížností dopravních firem chybí v Česku asi dva tisíce šoférů a náhradu je nutno složitě hledat v zahraničí. Situace už dospěla tak daleko, že když na krnovské střední automobilové škole otevřeli zatím ojedinělý obor zaměřený právě tímto směrem, čtyřicet tamních dopravců škole věnovalo náklaďák i s přívěsem a zvažuje ještě přihození autobusu.

Jenže ani toto všechno zjevně nestačí k tomu, aby se situace pohnula kupředu. Ano, dopravní firmy sice na otevření podobně zaměřených oborů tlačí a absolventi by práci našli velmi snadno. Vládní politikou je ale počet oborů naopak masivně snižovat. Že bude přijat zmiňovaný zákon o povinném školení, se ví už minimálně od roku 2003, a ani toto zřejmě příslušné úředníky k aktivitě příliš neinspiruje. Plánování totiž zjevně k silným stránkám ministerstva školství nepatří, podobně jako jakákoliv jejich snaha vyhovět požadavkům pracovního trhu. Slovy vysokého státního úředníka z proslulého seriálu Jistě, pane ministře: „Ministerstvo školství zde není od toho, aby vychovávalo žáky, je zde od toho, aby zajišťovalo dobré podmínky učitelům.“ Nejpravděpodobnější scénář budoucího vývoje si proto můžeme troufnout tipnout už dnes. Zavedení zákona povede k masivnímu úbytku nových řidičů, následná panika potom vyústí v horečnou snahu zakládat příslušné studijní obory. A protože se jejich absolventi pochopitelně neobjeví ze dne na den, vláda bude muset zasáhnout a nějakým nesystémovým přeléváním peněz z rozpočtu začne povinná školení dotovat. Totální zmatek, kterému by se s trochou snahy dalo bezbolestně předejít. Jen by to chtělo tu trochu snahy. *

Plánování zjevně k silným stránkám ministerstva školství nepatří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít