Zdravotním knížkám od IZIPu hrozí konec

03. listopadu 2011, 07:01 - Jan Stuchlík
03. listopadu 2011, 07:01

Nákup většinového podílu ve společnosti IZIP pojišťovnou VZP provází řada nejasností. Kvůli neprůhlednému obchodu a dřívějším finančním tokům v IZIPu možná skončí projekt Elektronických zdravotních knížek v Česku.

Foto: Profimedia.cz

Ceníte si vlastního zdraví? Pokud ano, musíte tohle podepsat. Nejen takovými argumenty přesvědčovali ještě před rokem najatí agenti Pražany na náměstí Republiky, aby si nechali zřídit Elektronickou zdravotní knížku, jejichž systém provozuje společnost IZIP. Byli často agresivní, neodbytní, vyhledávali ženy a důchodce. I přes vytrvalé odmítání neváhali dotyčného doprovázet i několik desítek metrů a nutit ho k podpisu barevného formuláře. Kampaň přitom neběžela jen v Praze.

Podivná transakce

Teď mají Češi IZIP a jeho projekt zdravotních knížek na talíři znovu. Tentokrát kvůli transakci s akciemi IZIPu, kterou obestírá řada nejasností. V srpnu dokoupila Všeobecná zdravotní pojišťovna 46 procent akcií společnosti, aby získala většinu 51 procent. Problém je v tom, od koho tyto akcie koupila a kdo drží zbývajících 49 procent akcií. VZP uzavřela obchod se švýcarskou firmou eHI eHealth International AG, která se však elektronickými zdravotními systémy nezabývá. Vznikla nedávno, aby shromáždila akcie od bývalých akcionářů. Zastupuje ji advokát Thomas Ladner, který tvrdí, že o zbylých 49 procent akcií má zájem renomovaný strategický investor. Podobně se vyjadřují i zástupci firmy IZIP. Podle nich bude zahraniční partner garancí dalšího rozvoje projektu Elektronických zdravotních knížek.

Jeho investor není však zatím znám. Šéf IZIPu Jiří Pašek tvrdí, že identita partnera bude odhalena na podzim. Datum zjevně souvisí s termínem pro vypořádání celého obchodu, který je stanoven na 23. listopadu. Do té doby si VZP musí vyzvednout akcie z advokátní úschovy a ze stejné úschovy odejdou peníze za nakoupený podíl. Za akcie VZP zaplatila jejich jmenovitou hodnotu tisíc korun, většinu tedy pořídila za něco přes milion korun.

Záhy po oznámení transakce se objevily spekulace, že zapojení zahraničního subjektu do majetkové struktury IZIP má za cíl vytvořit situaci, kdy by případné zrušení projektu Elektronických zdravotních knížek mohlo být důvodem pro mezinárodní arbitráž, v níž by se investor dožadoval náhrady škody po českém státu. To ovšem VZP kategoricky vylučuje. Smlouvy prý žádnou arbitrážní doložku neobsahují.

IZIP možná skončí

Nejasnosti spojené s převodem akcií IZIPu nicméně vedou ke zpochybňování důvěryhodnosti celého projektu zdravotních knížek. Politici a správní rada VZP dokonce hovoří o jeho možném zastavení. Stejnou variantu zvažuje i VZP, která ovšem pracuje i na možnosti, že by IZIP ovládla ze 100 procent. Pak by nad celým projektem měla absolutní kontrolu. Podmínkou pro další pokračování projektu je jeho podrobný audit, který musí skončit do 21. listopadu. Do té doby by měly být zveřejněny i smlouvy o převodu akcií IZIPu.

VZP zaplatila zatím IZIPu za vývoj systému Elektronických zdravotních knížek necelé dvě miliardy korun. Jeho provoz ji ročně stojí 150 milionů korun. Stovky milionů, které do IZIPu natekly z pojišťovny, ve společnosti ale nezůstaly. Obratem putovaly firmě MDAccess, která Elektronické zdravotní knížky ve skutečnosti provozuje a spravuje, zjistila Mladá fronta Dnes.

Původní předpoklad byl, že za tyto peníze bude fungovat systém, který pomůže výrazně omezit duplicity v lékařské péči či předepisování zbytečných léků. VZP tím měla ušetřit. Jenže zdravotní knížky zatím v podstatě žádné úspory nepřinesly. Klientů má systém sice i díky pouličním náhončím přes dva miliony, v jejich zdravotních knížkách ovšem žádné lékařské zápisy nejsou. Lékaři se totiž do projektu odmítají zapojit. „Největším nepřítelem IZIPu nejsou v současnosti politici, pojišťovny ani pacienti. Jsou to právě a jedině poskytovatelé zdravotní péče, kteří se brání tomu, aby dvěma a půl milionu lidí, kteří dnes v IZIPu jsou, plnili do Elektronických zdravotních knížek data,“ tvrdí zdravotnický expert ODS a poslanec Boris Šťastný.

Pokud by zdravotní knížky nakonec přežily, budou muset ministerstvo zdravotnictví a VZP najít způsob, jak lékaře do systému zapojit. Ve hře je finanční motivace či příkaz pojišťovny. Sama VZP už ale za motivaci lékařů utratila bez výsledku přes 200 milionů korun. A s jejich dobrovolným zapojením nejspíš počítat nemůže. Koalice soukromých lékařů, která sdružuje 20 tisíc doktorů, se už nechala slyšet, že přínos pro lékaře a pacienty v Elektronických zdravotních knížkách nevidí, a nebude je proto dál podporovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít