Zdraví z květináče I.

14. května 2011, 06:20 - Petra Klíčová
14. května 2011, 06:20

K jaru neodmyslitelně patří, ale nejen k němu. Dodají jídlu šmrnc, neodolatelnou vůni a umí z něj udělat pastvu pro oči. Bylinky. Bonusem navíc je jejich pozitivní vliv na některé neduhy.

Foto: Profimedia.cz

I v dobách, kdy ještě neexistoval glutamát a další moderní aromata vyráběná v laboratořích, mělo jídlo chuť. Naše prababičky používaly pro dochucení jídel sušené koření a jeho mladší a čerstvější příbuzné, totiž bylinky. Dnes jsou zelené voňavé chomáčky opět v módě. Pokud nemáte vlastní zahrádku, můžete si bylinky pěstovat na okně v truhlíku, a i když zrovna nepatříte do skupiny pěstitelů, můžete si je předpěstované v květináčcích koupit v každém větším supermarketu nebo na farmářských trzích. V běžně nabízeném sortimentu nejčastěji potkáte bazalku, tymián, dobromysl, mátu, meduňku a koriandr, občas se objeví také kopr, estragon, kerblík, libeček, rozmarýn či šalvěj.

Kam s nimi?

Přinesli jste si ze supermarketu či trhu květníček a řešíte, co s ním? Supermarketové bylinky jsou určeny k okamžité spotřebě, tedy snědení. Pokud se chcete pokusit o jejich další pěstování, je namístě rychlé přesazení do většího květináče a postupné zvykání rostlinky na denní světlo, kterého se jí v regále obchodu většinou nedostává. Pro pěstování je tedy vhodnější vyrazit pro sazeničky na tržiště či do zahradnictví. Pojďme však přeskočit pěstitelskou fázi a přistupme rovnou k té gurmánsko-léčitelské.

Pokud bychom chtěli bylinky nějak rozdělit, mohli bychom mluvit o skupině italské, francouzské, typicky české a lehce asijské, ovšem toto rozdělení je poněkud vágní. Stejná rostlina se často vyskytuje ve více skupinách najednou a většina zmiňovaných bylinek je i v české kuchyni známá velmi dlouhou dobu, jen se na ně v minulé éře trochu pozapomnělo. Dnes se s nimi znovu seznamujeme prostřednictvím cizokrajných specialit.

Slavné italsko-francouzské duo

K nejznámějším reprezentantům Itálie se řadí bazalka. Hodí se ke všem pokrmům, ve kterých se potká s rajčaty. Neodmyslitelně patří do salátu caprese a omáčky pesto, ale vylepší i všechny další rajské saláty, polévky a omáčky. Kupodivu si dobře rozumí také s kokosovým mlékem a specifický druh bazalky patří do thajské kuchyně. V poslední době se bazalka poněkud nečekaně objevuje v podobě zmrzliny, tedy přesněji řečeno jako bazalkový sorbet. Listy bazalky mají vysoký obsah železa, působí proti křečím a bolestem břicha, upravují trávení a zažívání. Bazalka rovněž působí lehce protizánětlivě, podporuje činnost srdce, uklidňuje podrážděné nervy a mírní kašel.

Druhou proslavenou „italskou“ bylinkou je oregano. Má však také český název dobromysl a to znamená, že ji s oblibou používaly už naše prababičky. Dnes se s oreganem nejčastěji potkáme na italské pizze, patří ovšem i do směsi provensálského koření, které má svůj původ ve Francii. Jeho chuť a vůně trochu připomínají naši majoránku, je však méně nasládlé. Oregano lze použít do jídel, kam běžně patří majoránka, hodí se však také k zelenině, rybám a všem druhům masa, zvlášť dobře doplňuje ta tučnější a jehněčí. Léčivé vlastnosti oregana jsou velmi široké. Tato bylinka obsahuje vysoké množství thymolu, látky, která působí proti zánětům a svalovým křečím.

Oregano příznivě ovlivňuje záněty horních cest dýchacích, ulevuje při suchém dráždivém kašli a zahlenění, zmírňuje trávicí potíže, pomáhá při nechutenství. Český název dobromysl odkazuje k schopnosti pozvednout náladu. Pokud si budete oregano v jídle dopřávat pravidelně, funguje jako přírodní antidepresivum. Zajít si občas na pizzu je určitě příjemnější způsob boje proti splínu než zobání tabletek z lékárny, nemyslíte?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít