Zdravější život s televizí

25. března 2012, 09:53 - Petra Trnková
25. března 2012, 09:53

Obecně se má za to, že typičtí televizní diváci sedí nebo rovnou leží před obrazovkou s mísou chipsů a jejich jediný pohyb spočívá v mačkání tlačítek ovladače. Ovšem může to být i jinak.

Foto: Lucie Pařízková – TÝDEN

Když se ve 30. letech začalo šířit televizní vysílání, předpokládalo se, že obrazovka učiní lidstvo vzdělanějším a kulturnějším. Vzdělávací pořady ale byly postupem času nahrazeny nejprve nekonečnými seriály, pak reality-show a v současnosti letí talentové soutěže. Televize se tak stala hlavně zábavou.

Ubavit se k smrti

O tom, že televize deformuje vnímání reality, mění zpravodajství v zábavu a politiku v show, se psalo už v 80. letech. Jak ale televize ovlivňuje naše fyzické zdraví a životní styl? Je jasné, že náruživí televizní diváci se příliš nehýbou a sezení na gauči vyloženě láká k uzobávání něčeho dobrého. Když se ovšem při uzobávání soustředíte na to, jaká další osudová rána Esmeraldu zase postihne, je jasné, že nemáte ani tušení, kolik jste toho sezobali. Hodně. Pokud u televize nevydržíte nemlsat, zkuste si nakrájet syrovou zeleninu, u které nemusíte hlídat množství. Nevydržíte–li bez něčeho „výživnějšího“, zkuste nesolené a nepražené oříšky a semínka. Jde sice o tučnou, a tudíž kalorickou záležitost, takže pozor na množství, tuk z oříšků je však z větší části nenasycený, tedy zdraví prospěšný. Ořechy obsahují také spoustu minerálů a stopových prvků, které se v ostatních potravinách příliš nevyskytují. Odborníci říkají, že hrst oříšků různých druhů každému prospěje a senioři by si ji měli dopřávat povinně.

Zakazovat televizi těm, kteří ji mají rádi, asi nemá smysl. Před obrazovkou však můžete dělat i něco jiného než jíst. Třeba cvičit. Obvyklá délka seriálových epizod včetně reklam se pohybuje okolo 45 minut, což je ideální doba na jednu tréninkovou dávku. Je jasné, že před televizí budete těžko cvičit jógu, která vyžaduje vaše plné soustředění. Pokud ale máte doma zaprášený rotoped či eliptical, oprašte je. Můžete také poskakovat na malé trampolíně, která kromě svalstva procvičí i vaše srdce. Pokud lpíte na poloze v sedě, zkuste si alespoň sednout na gymnastický míč, posílíte tak své zádové svalstvo.

Zinek

Především v období před nástupem jara, s nímž jsou spojeny vyšší nároky na imunitní systém, je žádoucí nezapomínat na konzumaci potravin obsahujících zinek. Tento nenápadný prvek má prokazatelné účinky v prevenci chřipek a nachlazení. Tím to ale nekončí. Podle některých výzkumů pomáhá i při léčení neplodnosti, neboť jeho existence je potřebná při tvorbě různých typů hormonů. Podle japonských výzkumů dokonce působí jako lék proti hučení v uších, daleko známější je ale úloha zinku při hojení ran. Další údaje hovoří také o prospěšnosti zinku při léčbě osteoporózy (řídnutí kostí) nebo problémů s prostatou, stejně jako zánětů tlustého střeva. Konzumace potravin obsahujících zinek také zlepšuje zrak.

Pozitivní účinky zinku se ale prakticky ruší tepelnou úpravou. Možná i proto doporučují zastánci zdravých životních stylů jako zdroj zinku pšeničné klíčky, ořechy nebo fazole. Vůbec nejlepším zdrojem zinku je ale červené maso (hovězí a vepřové) a především játra. Ta jsou ostatně také optimálním zdrojem železa, takže někdejší obliba jater, která z nich udělala standardní „podpultovku“, měla minimálně v případě těchto dvou prvků racionální jádro. Obecně lze za dobrý zdroj zinku považovat potraviny obsahující bílkoviny, tedy například vejce a samozřejmě ryby a mořské plody. Ideální jsou ústřice, které jsou mimochodem právě v tomto období nejkvalitnější.

Pouze zinek ale naší imunitu nezachrání, důležitá je také zvýšená konzumace potravin obsahujících vitaminy, především C.

Petr Havel

Jste vážně to, co jíte?

V televizi se v posledních letech objevují pořady zaměřené na zdravý životní styl a vaření. Zdeněk Pohlreich ve své show Ano, šéfe! poukazuje na jeden velký nešvar – jde o používání různých náhražek a polotovarů v zájmu ušetření času a práce. Příkladem budiž kečup. Místo toho, abychom nakrájeli čerstvá rajčata, která obsahují řadu antioxidantů a díky nim působí preventivně proti stárnutí i rakovině, a udělali si z nich omáčku, dáme si na špagety kečup. Ten však obvykle obsahuje jen velmi málo rajčat, zato dost cukru, různých ochuzujících látek a škrobů, které našemu tělu nic pozitivního nepřinesou.

Realisticky drsná a emotivní show Jste to, co jíte, ve které obézní lidé hubnou pod vedením lékařky Kateřiny Cajthamlové a odborníka na výživu Petra Havlíčka, pak nese zásluhu na prolomení jednoho velkého mýtu. Často se v ní totiž ukáže, že obezita nemusí být pokaždé spojená s přejídáním. Někteří protagonisté pořadu totiž jedí málo, nepravidelně a vybírají si špatné potraviny, takže tloustnou a zároveň trpí podvýživou. A právě tento pořad má ještě jedno plus. Když budete dávat pozor na to, jaká doporučení protagonisté dostávají, získáte zdarma rady výživového poradce.

Fitness ve vašem obýváku

Kromě kuchařských a lifestylových pořadů na jednotlivých televizních stanicích existuje dokonce i specializovaný televizní kabelový kanál Fine Living, který se zaměřuje výhradně na životní styl. Kromě pořadů o módě, cestování a bydlení nabízí seriály o zdravé výživě, vaření a cvičení, kterými provází vyhlášení odborníci. Cvičení před televizí je ideální alternativou pro všechny, kteří mají do fitness centra daleko nebo nemají rádi hromadné převlékání. Navíc je jisté, že cvičení vede někdo, kdo tomu skutečně rozumí, což se bohužel nedá říci o všech zaměstnancích řadových fitek.

Aktuálně si každé ráno můžete zacvičit jógu s Kurtem Johnsenem, zakladatelem systému American Power Yoga, a v poledne si uvařit lehký bezmasý oběd s Ann Gentryovou, propagátorkou veganských, šetrně pěstovaných surovin. Jak vidíte, televize nemusí být jen cestou k většímu břichu, může to být i naopak. Je to jen na vás.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít