Zdravější, ale jen na papíře

06. května 2009, 15:59 - Petra Pelantová
06. května 2009, 15:59

Nová účetní pravidla umožnila americkým bankám uměle vylepšovat hospodaření

Více než třináct miliard dolarů činil hmotný vlastní kapitál (tangible common equity), který na konci loňského roku držel americký bankovní gigant Wells Fargo. Ve výsledcích za letošní první čtvrtletí však banka píše, že hodnota této části kapitálu byla na konci loňského roku více než 36 miliard dolarů. Jak je to možné?
Jednotný vzorec pro výpočet tangible common equity, tedy jednoho z nejdůležitějších ekonomických ukazatelů, neexistuje. Banka možná jen změnila způsob výpočtu. Anebo zvolila vlastní způsob oceňování majetku. To totiž americké banky mohou. A dle nečekaně dobrých výsledků za první čtvrtletí 2009 se zdá, že toho nejeden bankovní dům využil. Vlastní způsob oceňování nedávno umožnil Americký úřad pro účetní standardy (FASB). FASB (Financial accounting standards board) je nezávislá organizace, která tvoří pravidla, dle nichž účtují americké firmy. Respektovaná instituce, u níž lobbisté málokdy uspěli, podlehla tlaku bank i politiků a dala finančním institucím nástroj, díky němuž si mohou vylepšovat hospodaření.

Problémy zůstanou skryté

Dosavadní účetní pravidla nutila banky, aby některé, například dluhové cenné papíry každé čtvrtletí přeceňovaly na tržní hodnotu. Vodítkem přitom byly v mnoha případech ceny, za které se uskutečnily srovnatelné operace. Mnohdy se pak rizikovější aktiva oceňovala velmi nízko – jako by je bylo nutné prodat v nouzi. „V jednodušším případě tedy banka, která je na tom velmi špatně, musí prodat daný cenný papír značně pod cenou. Jiná banka, která tento papír také drží, jej však prodávat nemusí. Musí však při nejbližších výsledcích tento cenný papír přecenit a ztrátu odepsat,“ vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Banky v čele se Citigroup a Wells Fargo začaly bombardovat účetní asociace, protože tento princip nesmyslně prohlubuje jejich ztrátu a zhoršuje průběh krize. Podporovali je dokonce někteří politici. Tlak dospěl natolik daleko, že letos v březnu se musel šéf FASB Robert Herz v poměrně nepřátelské atmosféře zpovídat před členy finančního výboru amerického Kongresu. FASB nakonec podlehl a umožnil změnu pravidel. Respektive upřesnil jejich již existující výklad.
Novinka spočívá v tom, že pokud daný trh řádně nefunguje a aktiva jsou prodávána za výprodejové ceny, mohou být některá oceňovaná vlastním modelem banky. Nová pravidla také umožňují bankám vyhnout se povinnosti hlásit některé ztráty, jež vznikly v souvislosti s nákupem cenných papírů. Řečeno jinak problémy zůstanou skryté, neboť nebude nutné s nimi vycházet na povrch.

Výsledková rallye

„Je to dobré rozhodnutí,“ pochvaloval si začátkem letošního dubna šéf Citigroup Richard Parsons. Aby ne. Vždyť kdysi největší americká banka hospodařila za první letošní čtvrtletí se ziskem 1,6 miliardy dolarů. Bez změny účetních pravidel by však dle analytiků měla ztrátu 0,18 dolaru na akcii. Americké banky tím odstartovaly závod v nečekaně dobrých čtvrtletních výsledcích. Bank of America vydělala 4,24 miliardy dolarů a meziročně ztrojnásobila svůj zisk. Zmiňovaná Wells Fargo se zase pochlubila ziskem přes dvě miliardy dolarů. Bez účetních manévrů by však výsledky byly horší, varují analytici. Banky si však možnost oceňovat vlastní majetek dle sebe nemohou vynachválit. „Toto rozhodnutí zlepší informace investorům, neboť přinese přesnější odhady tržních cen,“ hájil novinku šéf Americké bankovní asociace Edward Yingling.
Agentura Bloomberg uvedla, že FASB nakonec zamítl požadavek bank aplikovat zmiňovaný princip už na výsledky za rok 2008. Přesto je však jasné, že nová úprava zadělává na další problémy v účetních knihách amerických bank. Mnoho amerických ekonomů opatření ostře kritizovalo. Do hodnocení se pustili i analytici v Česku. A nebylo nijak růžové. Společnost Atlantik FT komentovala změnu v tom smyslu, že v krátkodobém horizontu prý budou banky ze zvýšení hodnoty svých aktiv profitovat. Vyšší ohodnocení by však mohlo odradit potenciální soukromé investory, kteří neradi přeplácejí. „Problémem je, že informace jsou velmi vágní a nedostatečné a investor nemá velkou šanci zjistit rozdíl mezi výsledky dle starých a nových pravidel. Nebezpečné především je, že se mění účetní pravidla za pochodu a pod politickým a lobbistickým tlakem,“ zdůraznil analytik Marek Hatlapatka. A dodal: „Z hlediska investorů to jen přidává další komplikaci, protože zjistit skutečný stav banky je dnes téměř nadlidský výkon.“ Podobný názor má i expert na účetnictví a konzultant společnosti TPA Horwath Petr Doberský. „Určitě to dává bance prostor upravit si hodnotu aktiv, aby jí více vyhovovala,“ konstatoval Doberský. Jiří Schwarz, člen Národní ekonomické rady vlády a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, však tvrdí, že s ohledem na to, co se na finančních trzích odehrálo v posledních měsících, banky nebudou riskovat zkreslování účetnictví, aby vylepšily svou finanční kondici.

Co Evropa?

Evropské banky včetně těch v Česku účtují dle evropských standardů. I ty však umožňují, pokud trh nefunguje, oceňovat vlastními modely. Vše se však řídí přísnými pravidly. Například Česká spořitelna oceňuje cenné papíry, které se neobchodují nebo jejichž cena není běžně zveřejňovaná, s pomocí expertního odhadu stanoveného jejím úsekem centrálních rizik. Banka naznačila, že rozdílný přístup amerických a evropských bank k oceňování může být problém. „Při rozdílném postupu při oceňování portfolií cenných papírů dle standardů IAS a FASB se může stát, že výsledky bank budou v celosvětovém měřítku obtížně porovnatelné,“ uvedla Pavla Langová z tiskového oddělení České spořitelny. Totéž nadzvihlo Evropskou unii, která kritizovala zmiňované opatření v tom smyslu, že by mohlo dát americkým bankám konkurenční výhodu. Opatření FASB je prý zatím dočasné. Jak dlouho bude trvat ale není jasné. Dokud však bude mít vedení jakékoli banky možnost si vybrat, zda zveřejní lepší anebo horší hospodářské výsledky, je jasné, jakou variantu zvolí.

Tabulka:
Americké překvapení
Zisk některých amerických bank za první čtvrtletí 2009 (v miliardách dolarů)

Citigroup*1,6
Goldman Sachs*1,81
Bank of America*4,24
Wells Fargo*2,38
JPMorgan*2,14

Pramen: Banky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít