ŽDB GROUP dosáhly loni velmi dobrých výsledků

27. dubna 2009, 00:00 - Tomáš Hladík
27. dubna 2009, 00:00

Do konce září výsledky bohumínské firmy dosahovaly vyšších hodnot než v předcházejících letech. Avšak od 4. čtvrtletí došlo ke všeobecnému světovému ochlazení poptávky.

„Vzhledem k tomu, že 70 procent produkce vyvážíme, tak toto muselo postihnout i naši společnost. Ke konci září byl předpoklad, že se společnosti opět podaří meziročně navýšit jak tržby, tak zisk, avšak ve čtvrtém čtvrtletí se situace změnila takovým způsobem, že se nakonec hospodářské výsledky firmy meziročně nezměnily. I přesto loňský rok hodnotím jako úspešný,“ říká ekonomický ředitel podniku Ing. Tomáš Hladík.

V loňském roce dosáhly tržby společnosti 7,368 miliardy korun. Což je nárůst o 534 milionu korun. Provozní hospodářský výsledek zůstal zhruba na stejné úrovni 525,6 milionu korun. Zisk před zdaněním meziročně poklesl o 90 milionu korun na 601 milionu korun, což je druhý nejlepší dosažený výsledek v posledních letech.

Celkově firma v roce 2008 dosáhla zisk po zdanění ve výši 486,3 milionu korun proti 550,1 milionu korun v roce předchozím. „Vývojový trend v oblasti tržeb a zisku byl do konce třetího čtvrtletí výrazně rostoucí, avšak pak nastal zlom v poptávce, který jsme nebyli schopni z velké části nijak ovlivnit. Pokud by nenastal takový výrazný zlom, zcela jistě by loňské hospodaření firmy bylo v zisku nejméně o 100 milionu korun vyšší. Také silný kurz koruny vůči EUR zpusobil nepříznivý dopad do hospodaření v desítkách milionů korun,“ uvádí ředitel.

Vedení podniku již dříve rozhodlo realizovat rozvojové investiční programy ve všech třech výrobních oblastech - drátovenství, topenářské technice a hutní výrobě. ŽDB GROUP za posledních pět let realizovala investice za téměř 2 miliardy korun. ŽDB GROUP i v roce 2008 pokračovala v další realizaci investic, které směřovaly zejména do drátovenství. Celkově firma loni proinvestovala téměř 300 milionu korun.

„Letos plánujeme dokončit velké klíčové investice strategického významu na drátovenských závodech. Jedná se o zahájení výstavby nové mořírny na Drátovně nebo výstavbu nové patentopomosazovací linky na závodě Kordy, a s tím související nákup nových slanovacích strojů. Tyto investice chceme realizovat i přes stávající recesi, protože směřují do klíčových a nejziskovějších produktů v naší společnosti,“ sdělil Hladík.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít