ŽDB GROUP dosáhly loni velmi dobrých výsledků

27. dubna 2009, 00:00 - Tomáš Hladík
27. dubna 2009, 00:00

Do konce září výsledky bohumínské firmy dosahovaly vyšších hodnot než v předcházejících letech. Avšak od 4. čtvrtletí došlo ke všeobecnému světovému ochlazení poptávky.

„Vzhledem k tomu, že 70 procent produkce vyvážíme, tak toto muselo postihnout i naši společnost. Ke konci září byl předpoklad, že se společnosti opět podaří meziročně navýšit jak tržby, tak zisk, avšak ve čtvrtém čtvrtletí se situace změnila takovým způsobem, že se nakonec hospodářské výsledky firmy meziročně nezměnily. I přesto loňský rok hodnotím jako úspešný,“ říká ekonomický ředitel podniku Ing. Tomáš Hladík.

V loňském roce dosáhly tržby společnosti 7,368 miliardy korun. Což je nárůst o 534 milionu korun. Provozní hospodářský výsledek zůstal zhruba na stejné úrovni 525,6 milionu korun. Zisk před zdaněním meziročně poklesl o 90 milionu korun na 601 milionu korun, což je druhý nejlepší dosažený výsledek v posledních letech.

Celkově firma v roce 2008 dosáhla zisk po zdanění ve výši 486,3 milionu korun proti 550,1 milionu korun v roce předchozím. „Vývojový trend v oblasti tržeb a zisku byl do konce třetího čtvrtletí výrazně rostoucí, avšak pak nastal zlom v poptávce, který jsme nebyli schopni z velké části nijak ovlivnit. Pokud by nenastal takový výrazný zlom, zcela jistě by loňské hospodaření firmy bylo v zisku nejméně o 100 milionu korun vyšší. Také silný kurz koruny vůči EUR zpusobil nepříznivý dopad do hospodaření v desítkách milionů korun,“ uvádí ředitel.

Vedení podniku již dříve rozhodlo realizovat rozvojové investiční programy ve všech třech výrobních oblastech - drátovenství, topenářské technice a hutní výrobě. ŽDB GROUP za posledních pět let realizovala investice za téměř 2 miliardy korun. ŽDB GROUP i v roce 2008 pokračovala v další realizaci investic, které směřovaly zejména do drátovenství. Celkově firma loni proinvestovala téměř 300 milionu korun.

„Letos plánujeme dokončit velké klíčové investice strategického významu na drátovenských závodech. Jedná se o zahájení výstavby nové mořírny na Drátovně nebo výstavbu nové patentopomosazovací linky na závodě Kordy, a s tím související nákup nových slanovacích strojů. Tyto investice chceme realizovat i přes stávající recesi, protože směřují do klíčových a nejziskovějších produktů v naší společnosti,“ sdělil Hladík.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít