Zdánlivě původní dopis

04. září 2009, 18:43 - Luděk Bednář
04. září 2009, 18:43

Pobočka americké organizace German Marshall Fund se podílela na dopisu Obamově vládě

V polovině července zaslalo 22 významných osobností z devíti zemí střední a východní Evropy otevřený dopis Obamově vládě (EURO 30/2009). Vyjádřili v něm obavy ze sílícího vlivu Ruska v tomto regionu a z jeho opomíjení USA. Dopis neměl v USA žádný velký ohlas (EURO 33/2009). Na konci srpna však překvapivě spor o něj, a především o jeho původ, vyvolal na on-line stránkách amerického dvouměsíčníku National Interest viceadmirál Ulrich Weisser, šéf politického a plánovacího štábu na německém ministerstvu obrany v letech 1992 až 1998 a dnes poradce vlád a průmyslu.

Weisserův postoj

Weisser v článku pro srpnové číslo časopisu Atlantic Times zmínil, že koncept dopisu navrhla pobočka americké nevládní organizace German Marshall Fund v Bruselu (GMF). Weisser dopis kritizuje. Patří totiž k proudu německého myšlení o zahraniční politice, který by bylo možné označit jako „Rusko na prvním místě“. A je v opozici vůči skupině, jež se domnívá, že německá zahraniční politika by měla dávat střední Evropě přednost před Moskvou.
Weisserovy noticky v článku si všiml redaktor časopisu National Interest Jacob Heilbrunn a tvrdě zaútočil na bruselského šéfa GMF Rona Asmuse, protože veřejně nepřiznal podíl na napsání dopisu. Asmus nejprve odpověděl na Heilbrunnovy otázky v obsáhlém e-mailu. Píše v něm, že GMF dopis nenavrhl. Ale přiznává, že vznikl na základě práce studijní skupiny, kterou GMF podporoval, aniž by však za ni nesl odpovědnost: „GMF chtěl analýzu a naše zadání a podpora byly v tomto ohledu jasné. Nepřáli jsme si, aby se název naší instituce objevil pod nějakým článkem. Souhlasili jsme však s tím, že mohou, pokud budou chtít, napsat text, který bude vycházet z analýzy.“

Heilbrunnův útok

Dopis svědčí o vlivu GMF – přinejmenším o tom, že organizace posloužila jako výzkumná laboratoř pro jeho napsání. A je důkazem, že instituce působící v pozadí mohou ovlivňovat mínění veřejnosti o vážných zahraničně-politických otázkách. Organizace jako GMF, kterou by bylo možné zařadit na americké polické scéně ve vztahu k Rusku mezi takzvané liberální jestřáby, se chová jako neokonzervativci. Stejně jako oni se snaží ovlivnit veřejnost a Obamovu vládu, aby ve jménu atlantické orientace a svobody zaujaly vůči Rusku tvrdší postoj.
A využívá k tomu zdánlivě samostatnou iniciativu zneklidněných středoevropských osobností, jež by mohla mít poněkud větší dopad než pečlivě sepsané memorandum od jakkoli významného západního think-tanku.

Asmusova obrana

Na tento Heilbrunnův útok odpověděl Asmus stejně ostře. V odpovědi na on-line stránkách časopisu National Interest tvrdí, že byl pouze projektovým manažerem malého grantu, který GMF poskytl budapešťské organizaci Mezinárodní centrum pro přechod k demokracii. Ta měla sestavit skupinu myslitelů ze střední a východní Evropy, aby prodiskutovali změnu postoje v tomto regionu vůči USA.
Především se však za prvé dopis netýká Ruska, ale USA a změny postoje v regionu vůči nim. To prý zejména uniklo Heilbrunnově pozornosti. Za druhé není zaměřen proti Obamovi. Ten se totiž v posledních 20 letech od pádu železné opony neúčastnil diskusí o rozšíření NATO a o Rusku a jeho znalosti o těchto zemích a o jejich problémech jsou dosud spíše mizivé. To je také důvod, proč je dopis určen Obamovi a jeho vládě. Za třetí dopis není rusofobní. Je to možná důsledkem lenosti západních intelektuálů, že když lidé ze střední a východní Evropy promluví o Rusku, nedokáží porozumět jejich starostem. Nesnaží se je pochopit, ale označují je okamžitě za rusofobní, aby znehodnotili jejich argumenty. Nakonec Asmus odmítá Heilbrunnovo tvrzení o vlivu GMF. Jeho předpoklad, že GMF vše z pozadí řídil, je chybný. Bylo by skvělé, kdyby měl GMF onu moc, kterou této organizaci a Asmusovi přisuzuje Heilbrunn, ale bohužel tomu tak není.
Spor mezi realistou Heilbrunnem a liberálním jestřábem Asmusem jen potvrzuje, že dopis byl určen té části Obamovy vlády, která zaujímá vůči Rusku obezřetnější postoj. Paradoxní pak je, že se vedl na stránkách časopisu, který v roce 1985 založil zakladatel neokonzervatismu Irving Kristol.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít