Zdanění vedlejšího příjmu

31. ledna 2005, 00:00 - admin
31. ledna 2005, 00:00

PoradnaJsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr. Jako vedlejší činnost si přivydělávám zprostředkováním spoření a pojištění na smlouvu o obchodním zastoupení bez živnostenského listu. Můj vedlejší příjem byl za loňský rok cca 11 000 korun. Můžete mi prosím poradit, jak a kde co podat (případně do kdy)?

Poradna

Jsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr. Jako vedlejší činnost si přivydělávám zprostředkováním spoření a pojištění na smlouvu o obchodním zastoupení bez živnostenského listu. Můj vedlejší příjem byl za loňský rok cca 11 000 korun. Můžete mi prosím poradit, jak a kde co podat (případně do kdy)? A čím doložit výši vedlejších příjmů (stačí výpis z účtu)? Dají se zde nějak odečíst náklady s činností spojené? Vedlejší činnost jsem již nahlásil na finančním úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení.

V. Miřácký, Jičín

Ze zákona č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví (ve znění pozdějších předpisů) vyplývá, že činnost pojišťovacích agentů skutečně není živností. Nicméně, příjmy z činnosti pojišťovacího agenta na základě mandátní smlouvy s pojišťovnou patří mezi příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 odstavec 1 písmeno c) zákona o daních z příjmů.

To pro vás tedy znamená stejná práva i povinnosti jako pro jiné podnikatelefyzické osoby, podnikající na základě živnostenského oprávnění. Můžete si uplatnit výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů z vaší podnikatelské činnosti. K tomuto účelu povedete daňovou evidenci podle § 7b zákona o daních z příjmů, případně byste dobrovolně mohl vést účetnictví.

Pokud si neuplatníte výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu, můžete uplatnit výdaje procentem z dosažených příjmů, a to ve výši 25 procent z příjmů. V tomto případě nemusíte vést daňovou evidenci ani účetnictví, ale jste povinen vždy vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činností.

Vedle těchto výdajů si můžete samostatně uplatnit zaplacené pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění.

Výši příjmů doložíte výpisem z bankovního účtu, případně evidencí hotovostních příjmů.

Dále budete muset samostatně podávat daňové přiznání typu B a rovněž přehledy o příjmech osoby samostatně výdělečně činné pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Ing. Jaromír Chlada, účetní a ekonomický poradce

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče