Zdanění důchodců a studentů

13. února 2006, 00:00 - Ivan Fučík
13. února 2006, 00:00

* Pro naši firmu vykonávají příležitostnou činnost starobní důchodci a studenti. Příjmy z této činnosti jsou nižší než 20 tisíc korun ročně. Stačí jen tato podmínka (výše příjmů) pro osvobození od daně z příjmu (§ 10 odst.1, písm. a) zákona č. 586/1992 Sb.)? Jaký by tato příležitostná činnost měla mít charakter?

Pro naši firmu vykonávají příležitostnou činnost starobní důchodci a studenti. Příjmy z této činnosti jsou nižší než 20 tisíc korun ročně. Stačí jen tato podmínka (výše příjmů) pro osvobození od daně z příjmu (§ 10 odst.1, písm. a) zákona č. 586/1992 Sb.)? Jaký by tato příležitostná činnost měla mít charakter?

Věra Kaňoková Zjednodušeně lze říci, že za příjmy podle § 10 můžeme považovat pouze příjmy, které se nepodařilo zařadit mezi příjmy podle § 6-9. I když ve vašem dotazu není uvedeno, jakou činnost důchodci a studenti pro firmu vykonávají, předpokládáme, že při výkonu své práce jsou povinni se řídit příkazy někoho z vaší firmy. To znamená, že vykonávají závislou činnost a jejich příjem bude spadat do režimu § 6 zákona o daních z příjmů. Ivan Fučík, auditor daňový poradce a spolumajitel kanceláře Fučík&partneři

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít