Zdá se, že islámské finančnictví má něco do sebe

18. listopadu 2008, 17:18 - Frederik Balfour
18. listopadu 2008, 17:18

Banky a investiční fondy, které stojí na islámském právu, ...

Celý podtitul:
Banky a investiční fondy, které stojí na islámském právu, se z větší části vyhnuly propadu, způsobenému špatnými úvěry

KUALA LUMPUR
Vypadá to, že nastala pravá doba, aby investoři začali listovat koránem. Cenné papíry a další investice, které jsou postaveny na islámském právu šaría, nebyly zasaženy finanční krizí tak významně jako zbylá část trhu. Hlavním důvodem je dodržování zásady, která zakazuje investovat do zaručených dlužních obligací a dalších rizikových prostředků, které způsobily masakr v konvenčních finančních kruzích.
Islámský systém peněžnictví je z větší části charakterizován nekomplikovanou orientací. Spekulace jsou podle práva šaría tabu, stejně jako je zakázáno vyměřovat úrokovou sazbu, protože prorok Mohamed řekl, že dluhy budou spláceny ve stejné výši, jako byla výše původní půjčky. Poskytnuté peníze jsou jištěny zástavou, a pokud se finanční instrumenty obchodují, musí se obvykle prodávat za nominální hodnotu, což brání bankám přepracovávat pohledávky. „Je to jeden ze způsobů, jak zůstat stát oběma nohama na zemi,“ říká Rozali bin Mohamed Ali, rektor Islámské ekonomické univerzity v Kuala Lumpuru.
Neznamená to, že islámské finance nepocítí současný hospodářský propad. Vzhledem k tomu, že musí přijímat zástavu, drží islámské finanční instituce ve srovnání se západními bankovními domy více nemovitostí. Banky, které odpovídají požadavkům práva šaría, z nichž většina se nachází v oblasti Perského zálivu, nebyly zatím zasaženy, protože ceny nemovitostí v této oblasti jsou relativně stabilní. Pokud by tyto trhy začaly klesat, mohlo by to způsobit vážné problémy, říká Mohamed Damak, úvěrový analytik ratingové společnosti Standard & Poor's. „Banky, které jsou z větší části orientované na nemovitosti, by prudký výkyv pocítily, ať jsou islámské nebo tradiční,“ tvrdí. Zvláště zranitelná by mohla být Dubai Islamic Bank (DIB), jejíž dva bývalí vrcholní představitelé se zapletli do skandálu s nemovitostmi a 30 procent celkového jmění banky je napojeno právě na nemovitosti. Finanční ředitel DIB Muhammad Šaríf si uvědomuje význam třicetiprocentního podílu, přesto tvrdí, že banka nebude poškozena. „Zajímáme se výhradně o lukrativní lokality,“ vysvětluje Šaríf.
Pokud bychom hodnotili chování sukúk, což je finanční nástroj podobný našim bondům, je situace složitější. Banky vydaly sukúk přibližně za 70 miliard dolarů, což je samozřejmě pouhá kapka ve srovnání s 36,8 biliony dolarů v dluhopisech vydaných po celém světě. Odborníci tvrdí, že vzhledem k tomu, že sukúk může být dále prodáván jen za nominální hodnotu, není velký prostor pro sekundární trh. Je ovšem nesporné, že pod vlivem světové úvěrové krize tempo vystavování „islámských bondů“ zpomalilo. Od roku 2004 trh rostl čtyři roky v řadě a v roce 2007 dosáhl 24 miliard dolarů, letos ovšem, podle údajů společnosti Thomson Reuters, poklesl o 31 procent.
Pro investory do cenných papírů se islámský finanční systém zásadně neliší od západních principů. Aby firmy vyhověly zásadám práva šaría, nesmí provozovat kasina, prodávat tabákové výrobky, alkohol, vepřové maso či pornografii a jejich zadluženost nesmí přesáhnout 30 procent základního jmění. Tato pravidla umožňují pracovat v muslimských zemích v souladu s právem šaría více než polovině společností, které jsou na seznamu Standard & Poor’s 500, včetně Microsoftu, Southwest Airlines nebo Nike. „Můžete být etickým investorem, aniž byste byl muslim,“ říká Arne Lindman, výkonný ředitel Prudential Fund Management v Asii.
Jestliže se po celá léta cenné papíry odpovídající právu šaría chovaly takřka stejně jako běžné cenné papíry, tak zákaz nepřiměřených závazků dal v posledních měsících islámským fondům velkou výhodu. Dvě třetiny nových peněz, jež přitékají do fondů Amana firmy Saturna Capital v Bellinghamu ve státě Washington a které odpovídají právu šaría, nepocházejí od muslimů. Dva podobné fondy se letos propadly o 27 a 33 procent ve srovnání s jednačtyřicetiprocentním propadem S&P 500. „Lidé, kteří investují do našich fondů, se chtějí vyhnout spekulacím,“ říká Monem Salam, ředitel Saturna Capital pro islámské investice. „Až budou spekulace opět přijatelné, půjdou tito investoři jinam.“

Popisek, str 88:
Rijádští obchodníci: islámské cenné papíry byly zasaženy méně než jiné akcie

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít