Zdá se, že islámské finančnictví má něco do sebe

18. listopadu 2008, 17:18 - Frederik Balfour
18. listopadu 2008, 17:18

Banky a investiční fondy, které stojí na islámském právu, ...

Celý podtitul:
Banky a investiční fondy, které stojí na islámském právu, se z větší části vyhnuly propadu, způsobenému špatnými úvěry

KUALA LUMPUR
Vypadá to, že nastala pravá doba, aby investoři začali listovat koránem. Cenné papíry a další investice, které jsou postaveny na islámském právu šaría, nebyly zasaženy finanční krizí tak významně jako zbylá část trhu. Hlavním důvodem je dodržování zásady, která zakazuje investovat do zaručených dlužních obligací a dalších rizikových prostředků, které způsobily masakr v konvenčních finančních kruzích.
Islámský systém peněžnictví je z větší části charakterizován nekomplikovanou orientací. Spekulace jsou podle práva šaría tabu, stejně jako je zakázáno vyměřovat úrokovou sazbu, protože prorok Mohamed řekl, že dluhy budou spláceny ve stejné výši, jako byla výše původní půjčky. Poskytnuté peníze jsou jištěny zástavou, a pokud se finanční instrumenty obchodují, musí se obvykle prodávat za nominální hodnotu, což brání bankám přepracovávat pohledávky. „Je to jeden ze způsobů, jak zůstat stát oběma nohama na zemi,“ říká Rozali bin Mohamed Ali, rektor Islámské ekonomické univerzity v Kuala Lumpuru.
Neznamená to, že islámské finance nepocítí současný hospodářský propad. Vzhledem k tomu, že musí přijímat zástavu, drží islámské finanční instituce ve srovnání se západními bankovními domy více nemovitostí. Banky, které odpovídají požadavkům práva šaría, z nichž většina se nachází v oblasti Perského zálivu, nebyly zatím zasaženy, protože ceny nemovitostí v této oblasti jsou relativně stabilní. Pokud by tyto trhy začaly klesat, mohlo by to způsobit vážné problémy, říká Mohamed Damak, úvěrový analytik ratingové společnosti Standard & Poor's. „Banky, které jsou z větší části orientované na nemovitosti, by prudký výkyv pocítily, ať jsou islámské nebo tradiční,“ tvrdí. Zvláště zranitelná by mohla být Dubai Islamic Bank (DIB), jejíž dva bývalí vrcholní představitelé se zapletli do skandálu s nemovitostmi a 30 procent celkového jmění banky je napojeno právě na nemovitosti. Finanční ředitel DIB Muhammad Šaríf si uvědomuje význam třicetiprocentního podílu, přesto tvrdí, že banka nebude poškozena. „Zajímáme se výhradně o lukrativní lokality,“ vysvětluje Šaríf.
Pokud bychom hodnotili chování sukúk, což je finanční nástroj podobný našim bondům, je situace složitější. Banky vydaly sukúk přibližně za 70 miliard dolarů, což je samozřejmě pouhá kapka ve srovnání s 36,8 biliony dolarů v dluhopisech vydaných po celém světě. Odborníci tvrdí, že vzhledem k tomu, že sukúk může být dále prodáván jen za nominální hodnotu, není velký prostor pro sekundární trh. Je ovšem nesporné, že pod vlivem světové úvěrové krize tempo vystavování „islámských bondů“ zpomalilo. Od roku 2004 trh rostl čtyři roky v řadě a v roce 2007 dosáhl 24 miliard dolarů, letos ovšem, podle údajů společnosti Thomson Reuters, poklesl o 31 procent.
Pro investory do cenných papírů se islámský finanční systém zásadně neliší od západních principů. Aby firmy vyhověly zásadám práva šaría, nesmí provozovat kasina, prodávat tabákové výrobky, alkohol, vepřové maso či pornografii a jejich zadluženost nesmí přesáhnout 30 procent základního jmění. Tato pravidla umožňují pracovat v muslimských zemích v souladu s právem šaría více než polovině společností, které jsou na seznamu Standard & Poor’s 500, včetně Microsoftu, Southwest Airlines nebo Nike. „Můžete být etickým investorem, aniž byste byl muslim,“ říká Arne Lindman, výkonný ředitel Prudential Fund Management v Asii.
Jestliže se po celá léta cenné papíry odpovídající právu šaría chovaly takřka stejně jako běžné cenné papíry, tak zákaz nepřiměřených závazků dal v posledních měsících islámským fondům velkou výhodu. Dvě třetiny nových peněz, jež přitékají do fondů Amana firmy Saturna Capital v Bellinghamu ve státě Washington a které odpovídají právu šaría, nepocházejí od muslimů. Dva podobné fondy se letos propadly o 27 a 33 procent ve srovnání s jednačtyřicetiprocentním propadem S&P 500. „Lidé, kteří investují do našich fondů, se chtějí vyhnout spekulacím,“ říká Monem Salam, ředitel Saturna Capital pro islámské investice. „Až budou spekulace opět přijatelné, půjdou tito investoři jinam.“

Popisek, str 88:
Rijádští obchodníci: islámské cenné papíry byly zasaženy méně než jiné akcie

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít