Zbývá pět procent adres

20. srpna 2010, 18:04 - Ondřej Hergesell
20. srpna 2010, 18:04

Internet

Počet internetových adres, takzvaných webových domén, se nezadržitelně vyčerpává. Celosvětový registrátor domén IANA (Internet Assigned Numbers Authority) minulý týden oznámil, že v databázi zbývá pouze čtrnáct volných bloků domén z celkových 256, tedy že je volných jen nějakých pět procent internetových adres. „To bohužel jen potvrzuje, že dosavadní předpovědi jsou velice přesné a k úplnému vyčerpání adres dojde v létě příštího roku,“ říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které má na starost registraci českých domén.
Největším „žroutem“ webových adres je tradičně oblast Asie-Pacifik, zejména země s rychle rostoucími ekonomikami, jako jsou Čína a Jižní Korea. „Tyto dvě země si za necelý měsíc vzaly stejný adresní prostor jako celý zbytek světa dohromady, tedy něco přes deset milionů adres. Naopak nejméně adres je alokováno na africký kontinent,“ popisuje Filip. Avšak i země černého kontinentu se v červenci dostaly na seznam deseti zemí s největším počtem nově zamluvených adres – Egypt a Jihoafrická republika. Česká republika je v porovnání s milionovými požadavky jiných zemí pouze „malým bratříčkem“ – zaregistrovali jsme pouze 8192 adres. „Je zřejmé, že my Středoevropané nemůžeme oddálit konec ,starého internetu‘, naše role je v tomto procesu nepodstatná. Můžeme se pouze připravovat na situaci, kdy ten konec přijde, a to tedy znamená zavádět nový protokol,“ dodává Filip.
Řešením ubývajícího počtu volných adres je přechod ze zastaralého internetového protokolu IPv4 na moderní IPv6, jenž by měl bez potíží pokrýt stále vzrůstající požadavky na domény, neboť má k dispozici takřka nevyčerpatelnou zásobu adres 3,4×10**38. Problém je v tom, že systém IPv6 je se svým předchůdcem nekompatibilní, takže výrobci internetových zařízení a poskytovatelé obsahu budou muset po určitou dobu podporovat oba protokoly v rámci takzvaného přechodového období. Uživatelů internetu by se změna neměla nijak dotknout.
V České republice je v současnosti registrováno více než 700 tisíc domén, přičemž průměrný měsíční přírůstek se pohybuje kolem deseti tisíc. Doménová jména dle údajů CZ.NIC nejčastěji obsahují osm znaků, ta nejdelší jich má 63 (maximální povolená délka), když její název zní: www.prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít