Zbývá pět procent adres

20. srpna 2010, 18:04 - Ondřej Hergesell
20. srpna 2010, 18:04

Internet

Počet internetových adres, takzvaných webových domén, se nezadržitelně vyčerpává. Celosvětový registrátor domén IANA (Internet Assigned Numbers Authority) minulý týden oznámil, že v databázi zbývá pouze čtrnáct volných bloků domén z celkových 256, tedy že je volných jen nějakých pět procent internetových adres. „To bohužel jen potvrzuje, že dosavadní předpovědi jsou velice přesné a k úplnému vyčerpání adres dojde v létě příštího roku,“ říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které má na starost registraci českých domén.
Největším „žroutem“ webových adres je tradičně oblast Asie-Pacifik, zejména země s rychle rostoucími ekonomikami, jako jsou Čína a Jižní Korea. „Tyto dvě země si za necelý měsíc vzaly stejný adresní prostor jako celý zbytek světa dohromady, tedy něco přes deset milionů adres. Naopak nejméně adres je alokováno na africký kontinent,“ popisuje Filip. Avšak i země černého kontinentu se v červenci dostaly na seznam deseti zemí s největším počtem nově zamluvených adres – Egypt a Jihoafrická republika. Česká republika je v porovnání s milionovými požadavky jiných zemí pouze „malým bratříčkem“ – zaregistrovali jsme pouze 8192 adres. „Je zřejmé, že my Středoevropané nemůžeme oddálit konec ,starého internetu‘, naše role je v tomto procesu nepodstatná. Můžeme se pouze připravovat na situaci, kdy ten konec přijde, a to tedy znamená zavádět nový protokol,“ dodává Filip.
Řešením ubývajícího počtu volných adres je přechod ze zastaralého internetového protokolu IPv4 na moderní IPv6, jenž by měl bez potíží pokrýt stále vzrůstající požadavky na domény, neboť má k dispozici takřka nevyčerpatelnou zásobu adres 3,4×10**38. Problém je v tom, že systém IPv6 je se svým předchůdcem nekompatibilní, takže výrobci internetových zařízení a poskytovatelé obsahu budou muset po určitou dobu podporovat oba protokoly v rámci takzvaného přechodového období. Uživatelů internetu by se změna neměla nijak dotknout.
V České republice je v současnosti registrováno více než 700 tisíc domén, přičemž průměrný měsíční přírůstek se pohybuje kolem deseti tisíc. Doménová jména dle údajů CZ.NIC nejčastěji obsahují osm znaků, ta nejdelší jich má 63 (maximální povolená délka), když její název zní: www.prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít