Zbytečná bankovní daň

31. srpna 2010, 15:24 - Paul Marson
31. srpna 2010, 15:24

Problémem bank není nedostatek kapitálu, ale jeho nedostatečné vystavení riziku

Nedávný návrh evropské bankovní daně, jejíž výnos by tvořil krizový pojišťovací fond k financování záchrany v případě krachu, odhaluje neschopnost politiků číst v účetních výkazech. A také chápat úlohu bankovního kapitálu – absorbovat ztráty dřív, než se vklady střadatelů ocitnou v ohrožení.

Bezriziková dluhová složka Největší tragedií bankovní krize z let 2008 až 2009 bylo, že navzdory víc než dostatečnému kapitálu byl daňový poplatník nedobrovolně začleněn do kapitálové struktury držitelů dluhopisů a akcií, aby byli uchráněni ztrát, které měli utrpět. Daňoví poplatníci nakonec pokryli veškeré ztráty a držitelé dluhopisů byli zachráněni. V důsledku toho se dluhová složka bankovního kapitálu stala naprosto bezrizikovou. V současnosti je čtrnáct bilionů dolarů bankovních dluhů v eurozóně ušetřeno jakýchkoli ztrát a střadatelé plně chránění. „Riziku vystavená“ složka kapitálové základny však činí zanedbatelné dva biliony dolarů. Bankovní daň byla pomýleným pokusem zvýšit objem kapitálu vystaveného riziku, jenž zatěžoval akcionáře. Jeho cílem bylo nadále chránit držitele dluhopisů před ztrátami. Jde však v podstatě o zbytečné a nákladné navýšení kapitálu. Problémem není nedostatek kapitálu, ale jeho nedostatečné vystavení riziku. Takový nedostatečně promyšlený politický krok nijak nezabránil morálnímu hazardu ani nevystavil poskytovatele bankovního kapitálu riziku. Je třeba udělat následující.

Dvě opatření Za prvé, ztráty by měly postihovat zároveň držitele dluhopisů i akcií, aniž by vznikla opatření na ochranu držitelů dluhopisů před selháním jediné tranše v dluhové struktuře. Banky mají víc než dost kapitálu, aby unesly i vážné ztráty. Za současných podmínek však nemají dost kapitálu vystaveného riziku. To je nutné napravit! Za druhé, pokud veškerý kapitál kromě vkladů zmizí, regulatorní orgán by měl převzít kontrolu, ochránit vklady, zrušit pozice a zlikvidovat aktiva zkrachovalé finanční instituce. Americký fond pro pojištění vkladů (FDIC) to u zkrachovalých bank dělá běžně a často bez povšimnutí. Neexistuje banka, která je „příliš velká, aby zkrachovala“. Pouze banky, které jsou příliš velké, aby zkrachovaly neřízeně. Postup, při němž všichni poskytovatelé kapitálu kromě drobných střadatelů utrpí ztrátu, daňový poplatník je z kapitálové struktury vynechán a finanční instituce lze zavřít, přičemž zdravé části jsou zachráněny a špatné odepsány, se jeví mnohem účinnější prevencí před opakováním nedávných problémů než zbytečná daň. Bankovní daň není nic jiného než další způsob, jak ušetřit vlastníky dluhu ztrát. Pokud jsou bankovní dluhy skutečně „bezrizikové“, další krize je nevyhnutelná. Banky nemají nedostatek kapitálu. Problém tkví v tom, že je nic nenutí vystavit jej riziku. To by však bylo trvanlivějším řešením nedávných problémů než politicky motivovaná a nepříliš dobře navržená daň.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít