Zbrojní superkontrakt čeká v Nigérii

13. května 2009, 00:00 - Petr Bayer
13. května 2009, 00:00

Nigérie chce z České republiky vojenský materiál za více než pět miliard korun. Zájem má o náhradní díly na letadla, o radary a vybavení letišť.

Autor: Ministerstvo obrany ČR

Česká republika a Nigérie obnovily jednání o rozsáhlých dodávkách zbrojního materiálu za 260 milionů dolarů (více než pět miliard korun). Konkrétně se jedná o generální opravy a náhradní díly pro dříve dodané letouny L-39, dodávky radiolokátorů či vybavení letišť. „Obě strany vyjádřily vůli podepsat smlouvu o spolupráci na poli obrany,“ potvrzuje účastník české parlamentní delegace, jež nedávno navštívila tuto africkou zemi.

Čekání na vládu

Smlouvy o zakázkách pro nigerijskou armádu byly uzavřeny v tichosti již v roce 2007, zatím je však nigerijská strana neplnila. Nyní po sestavení nové vlády by se měly ledy hnout. „Nigerijští představitelé nás ujistili, že smlouvy platí, a přislíbili, že prověří finanční možnosti,“ uvedl zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Africká ropná velmoc má 12 vojenských cvičných letadel L-39, z toho ale většinu mimo provoz. Opravy těchto strojů provádí společnost LOM Praha. „V Africe jsme jednali o budoucích rámcových smlouvách,“ potvrzuje mluvčí společnosti Martina Fišerová. Finanční objem zakázky podle ní zatím nelze stanovit, konkrétní sumy by byly až součástí příslušných kontraktů. Rozhodně by však podle jejích slov šlo o velmi významný obchod.

Pistole pro Afriku

Součástí delegace byli i představitelé některých domácích zbrojovek. Například Česká zbrojovka z Uherského Brodu jedná o dodávkách pistolí, zatím však nechce žádné podrobnosti o chystané smlouvě poskytnout. Uherskobrodská společnost má přitom v teritoriu již zkušenosti, neboť podle některých zdrojů před pár lety vyvezla zbraně do Keni. Pokud by se tyto možnosti podařilo dotáhnout do úspěšného konce, znamenalo by to další vzpruhu pro český export do Nigérie. Vývoz do tohoto teritoria v loňském roce stoupl bezmála o čtvrtinu na 862 milionů korun. Z toho více než polovinu představovaly strojírenské výrobky.

Rozjednaný vývoz lehkých bitevníků L-159 do této nejlidnatější africké země však zřejmě definitivně zkrachoval. „Nigerijská strana přehodnotila priority svého rozpočtu a na letouny nemá peníze,“ potvrzuje zdroj blízký jednání. Nigérie přitom chtěla 12 až 24 ze 47 nevyužívaných strojů z tuzemských hangárů, kde rezavějí a spolykají desítky milionů korun ročně za údržbu. Pořízení 72 kusů přišlo celkem na 35 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít