Zbrojení proti oteplování

13. března 2009, 10:31 - Čestmír Klos
13. března 2009, 10:31

Návrhy nových klimatických dokumentů vzniknou v české režii

Byl to od evropských Greenpeace značně pošetilý nápad uvěznit na celou hodinu Miroslava Kalouska a dalších 26 evropských ministrů financí v budově Rady Evropské unie právě v době, kdy se odhodlali posvětit finanční architekturu příprav kodaňské dohody o snižování emisí. Evropské unii je nejméně co vyčítat, že se nestará o redukci příčin klimatické změny a o prevenci jejích následků. Zásluhou českého předsednictví EU byli počátkem minulého týdne do přípravného procesu kodaňských dokumentů vtaženi ministři financí, bez nichž by to nešlo. A zhostili se své úlohy vstřícně. Dali mandát pro další klimatické vyjednávání a souhlasili, aby se jarní Evropská rada jako jedním z hlavních bodů zabývala klimatem. „Jsme přesvědčeni, že náklady na koordinaci mezinárodní odpovědnosti za udržení růstu globální teploty pod dva stupně Celsia budou nižší, než ty, pokud by se nedělalo nic,“ shodli se ministři financí.

Zaslepeni nižšími daněmi

Ministři však na témže zasedání schválili i snížení DPH pro některé služby a komodity. To byla po třech letech planého vyjednávání událost, která vše zastínila. I zdravý úsudek, že přímočaře požadovat po Evropě namísto nižší daně finanční pomoc třetímu světu ohroženému klimatickou změnou je nonsens. Materiálně by to nikomu nepomohlo a morálně by to spíš uškodilo – na almužny místo komplexního řešení už chudé země nemohou být zvědavé. A proto policií odvlékaní demonstranti nechtěně upozornili na velkorysost ministrů, kteří se na rozdíl od médií a veřejnosti a ostatně i samého Greenpeace zabývali i globálně důležitějšími věcmi, než je evropská DPH.
První náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík upozorňuje, že by bylo neštěstím před kodaňským jednáním vyrukovat s nějakou nejistou výší finanční pomoci, protože by jakákoli částka vzhledem k velikosti problému vypadala malá. Uvádí, že Evropská komise a Rámcová úmluva OSN o změnách klimatu odhadly, že adaptační opatření v rozvojových zemích si v roce 2030 vyžádají 23 až 54 miliard eur. A redukce emisí ještě mnohem víc a už o deset let dříve – celkem 175 miliard eur. Dusík zdůrazňuje, že bude velmi záležet i na partnerech EU, na USA, Rusku, Číně a dalších, jaký postoj ke globální změně klimatu v Kodani zaujmou. „Závěry Ecofinu (Rady ekonomických a finančních ministrů EU) nám otvírají cestu pro další přípravy nové klimatické dohody,“ pochvaluje si Dusík.

Zapomenutá třešnička

Ještě dřív, než se prezident Václav Klaus stal světoznámým klimatologem, prezentoval se jako ekonom a jako federální ministr financí razil teorii ekologie coby třešničky na dortu, na niž jí musí ekonomie nejprve vydělat. Po dvaceti letech naštěstí žádného evropského ministra financí takové uvažování ani nenapadlo. Finanční i ekologičtí ministři se shodují, že investice do obnovitelných zdrojů energie, šetřivých moderních technologií či do alternativních paliv nesmí ohrozit žádná krize. Takové postupy vedou jak proti zvětšování klimatické změny, tak k vyšší energetické soběstačnosti – navíc proti krizi a ke zvyšování zaměstnanosti. „Je v tom synergie několika klíčových státních i globálních zájmů. Průzkumy ukazují, že 80 procent české veřejnosti to ví a společné kroky podporuje,“ spokojeně konstatuje místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík.

Česká odpovědnost

Nikdo nesejme z Evropské unie povinnost připravit koncem roku v Kodani nový, ještě převratnější summit, než byl ten v Kjótu. Evropa je lídrem boje proti klimatické změně a nový protokol se bude podepisovat na jejím území. Aby byl čas pro diskuse, zásadní dokumenty pro superkonferenci bude tedy muset připravit už české předsednictví EU. Bursík proto už vyjel do Japonska a USA připravit předběžné rozhovory. Česko ještě nikdy nehrálo natolik významnou roli v globální politice. A zdá se, že to bude zábavné, protože hlava státu opět vyrazila v protisměru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít